W piątek w Polsat News wiceminister Kraska przyznał, że zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, resort rozważa wprowadzenie tzw. dawki przypominającej dla osób powyżej 18 roku życia. - Decyzja będzie w niedługim czasie - zapowiedział.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski już w środę mówił, że przesądzone jest to, że ostatecznie trzecia dawka szczepionki będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Podkreślił, że trwają konsultacje z ekspertami, kiedy to nastąpi. Według Niedzielskiego apogeum czwartej fali nastąpi na przełomie listopada i grudnia.

Natomiast w piątek w Wp.pl powiedział: W perspektywie przyszłego tygodnia, kiedy dopuścimy i wyznaczymy już datę, kiedy każdy z nas będzie miał możliwość zaszczepienia trzecią, przypominającą dawką. Pytany, jaki to będzie termin, minister wskazał, że "będzie to od razu". - Myślę, że będzie to kwestia przyszłego tygodnia, bądź końca października. Mówimy naprawdę o najbliższych dwóch tygodniach – zaznaczył. Sprawdź w LEX:  Czy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy, gdy pracownik udaje się na szczepienie z dzieckiem?  >

 

Dla kogo już dziś trzecia dawka?

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu. Obecnie mogą ją dostać osoby, które ukończyły 50 lat i pracownicy ochrony zdrowia mający bezpośredni kontakt z pacjentem. Do piątku zaszczepiono nią, jak podał szef MZ, 400 tys. osób.

Czytaj w LEX: Premie dla lekarzy POZ za wykonanie szczepienia - zasady wypłaty oraz sprawozdawania >

Dawka dodatkowa uzupełniająca podawana jest zaś osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca. Dawka w tym przypadku podawana jest w celu osiągnięcia optymalnej ochrony. Takich dawek podano dotąd, jak podał w piątek minister, ok. 150 tys. - To jest bardzo duża liczba, bo ta grupa została przez nas oszacowana na 220 tys. – wskazał.

Czytaj też: Polacy unikają testów na Covid-19, a przepisy im to ułatwiają >

 

Coraz bliżej szczepień dzieci od 5. roku życia

Wiceminister Kraska wyraził również przypuszczenie, że na przełomie października i listopada Europejska Agencja Leków wyda rekomendację pozwalającą na szczepienia dzieci powyżej 5. roku życia. Według Kraski wtedy też ruszą szczepienia dla dzieci w tym wieku.

Kraska podał w piątek, że w Polsce stwierdzono 2771 nowych przypadków koronawirusa a 49 osób z COVID-19 zmarło.

AM/PAP