Prawo.pl
Inwestowanie w nieruchomości cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród osób planujących bezpiecznie ulokować swój kapitał, a inwestorzy coraz chętniej skupiają uwagę na nieruchomościach poprzemysłowych. Tego typu inwestycje są obciążone jednak licznymi ryzykami, w tym prawnymi. Zlekceważenie ich może wiele kosztować.
Julia Janik
07.10.2020
Prawo cywilne Budownictwo Nieruchomości

Duży wzrost zakażeń - rząd mobilizuje się do walki z pandemią

Prawo karne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Reakcją na skokowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem, a ostatnio także liczby zgonów, jest zapowiedź polityki "zero tolerancji" dla naruszających zasady bezpieczeństwa oraz kolejna zmiana zasad leczenia COVID-19. Teraz ponownie mają się tym zająć specjalne szpitale, a osoby chodzące bez maseczek mają być surowo karane.
Krzysztof Sobczak
07.10.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Likwidacja urzędu Rzecznika Finansowego zdestabilizuje system ochrony konsumentów i stworzy przestrzeń dla kolejnych afer finansowych - uważają członkowie Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym. Swoje uwagi przekazali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, bo ich zdaniem tryb procedowania ustawy uniemożliwia społeczną dyskusję o niej.
Krzysztof Sobczak
06.10.2020
Rynek i konsument

Minister i szef policji zapowiadają kary za brak maseczek

Policja Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Bez maseczki, tam gdzie ona jest konieczna, będzie mogła przebywać tylko osoba posiadająca odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub odpowiedni dokument - zapowiedzieli we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski i komendant główny policji Jarosław Szymczyk. Nowe zasady mają obowiązywać od soboty, a za ich łamanie mają być kary.
Krzysztof Sobczak
06.10.2020
Policja Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Nabycie licytowanej nieruchomości podlega PCC

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse
Przy nabyciu nieruchomości egzekucyjnych istotna jest data uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości, a nie data wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Te nabycia, dla których egzekucje wszczęto przed nowelizacją przepisów, a postanowienie o przysądzeniu wydano już po nowelizacji, podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Wiesława Moczydłowska
06.10.2020
Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse

UOKiK stawia Eurocash zarzuty za pobieranie opłat od dostawców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Dostawcy produktów rolnych do sklepów Eurocash są zobowiązani do ponoszenia szeregu dodatkowych opłat za usługi, które według umowy powinna świadczyć dla nich ta firma - stwierdził UOKiK, który postanowił postawić właścicielowi sieci sklepów zarzuty dotyczące nieuzasadnionego pobierania dodatkowych opłat.
Krzysztof Sobczak
06.10.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W nowych wzorach pouczeń uwzględnione są m.in. zmiany wprowadzone tarczą antykryzysową 4 - czyli możliwość prowadzenia e-rozpraw w sprawach karnych. Opinie na ich temat są podzielone. RPO już na etapie prac nad nowymi wzorami wskazywał, że są lepsze od poprzednich ale mają wady - np. w zakresie informacji o dostępie do obrońcy,
Patrycja Rojek-Socha
05.10.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Jest projekt ustawy regulującej zakres orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy. To pierwszy krok do zmian w systemie orzecznictwa o niepełnosprawności, które umożliwią wykonanie wyroku, w którym TK zakwestionował przepis uzależniający prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od daty powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki.
Grażyna J. Leśniak
05.10.2020
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Ojciec powoda zmarł na skutek obrażeń doznanych w wypadku samochodowym. Prokuratura umorzyła postępowanie karne. Ustalono bowiem, że to ojciec powoda odpowiada za spowodowanie zderzenia pojazdów. Brak prawomocnego wyroku skazującego nie oznacza, że sąd cywilny nie mógł ustalić tego, kto odpowiada za wypadek
Aleksandra Partyk
05.10.2020
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wyrok warszawskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji premiera o przygotowaniu głosowania korespondencyjnego przez Pocztę Polską zawiera cały szereg stwierdzeń nietrafnych, zarówno odnośnie faktów, jak też ich prawnej oceny. Tak uważa, prof. Marek Szydło, przewodniczący Rady Legislacyjnej przy premierze. Jego zdaniem to była decyzja techniczna, która nie wpłynęła na prawa wyborcze.
Jolanta Ojczyk
04.10.2020
Administracja publiczna Wybory
Nie można wymagać od spółdzielni mieszkaniowej, aby odśnieżyła i pozbawiała śliskości każde miejsce na swoim terenie, po którym może poruszać się pieszy. Ten natomiast powinien poruszać się chodnikiem, a nie drogą pożarową – stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Robert Horbaczewski
04.10.2020
Prawo cywilne
Przydomek nie jest dobrem osobistym - twierdzą prawnicy reprezentujący spółkę, która procesuje się z bokserem Dariuszem Tiger Michalczewskim. Dlatego, że przydomkiem nie podpisuje się skutecznie testamentów, a pseudonimem można. Pełnomocnicy powoda uważają, że przydomek wykorzystywany komercyjnie też powinien być chroniony, bo łączy się z godnością człowieka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.10.2020
Prawo cywilne
Ponieważ sektor mody stał się jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych, wnosząc tym samym istotny wkład do zachodzących szybko zmian klimatycznych, czyli globalnego ocieplenia, branża postanowiła wypracować wytyczne, które mają być przewodnikiem mającym ułatwić osiągnięcie neutralności klimatycznej.
Agnieszka Oleksyn-Wajda
03.10.2020
Środowisko
Obywatel został skazany, bo prowadził samochód mimo odebrania mu prawa jazdy. Wyrok - bez udziału oskarżonego - zapadł w trybie nakazowym, przewidzianym dla spraw, w których okoliczności czynu i wina sprawcy nie budzą wątpliwości. W ocenie RPO wątpliwości jednak były - bo policja nie pouczyła kierowcy, że przekroczył limit punktów karnych.
Patrycja Rojek-Socha
03.10.2020
Wymiar sprawiedliwości Policja
W Polsce nadal brakuje kompleksowej strategii przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, programów szkoleniowych także dotyczących ich wykorzystywania seksualnego i tych rozwijających kompetencje poszczególnych służb. Potrzebny jest też system umożliwiający analizę m.in. okoliczności i przyczyn zabójstw dzieci i przepisy umożliwiające walkę z patotreściami
Patrycja Rojek-Socha
03.10.2020
Prawo karne Prawo rodzinne
Przepisy umożliwiające zwrot pieniędzy za imprezy turystyczne odwołane z powodu pandemii obowiązują dopiero od trzech dni, a już do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpłynęło kilkadziesiąt tysięcy wniosków. By turyści otrzymali pieniądze, dane z ich wniosku muszą się zgadzać z tymi podanymi przez biuro podróży. Gdy nie będą, na pieniądze będzie trzeba poczekać dłużej.
Jolanta Ojczyk
03.10.2020
Domowe finanse Koronawirus a prawo
Mediacja staje się co raz popularniejsza, są jednak dziedziny, w których zbyt rzadko się ją stosuje - jak np. spory we wspólnotach mieszkaniowych czy sprawy medyczne. Potrzebna jest edukacja i rozwiązania prawne, choćby wprowadzenie obowiązku posiedzeń informacyjnych we wszystkich sprawach, by pokazać korzyści płynące z tej metody - mówi adwokat Marcjanna Dębska,
Patrycja Rojek-Socha
03.10.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W lotniczym druku straszak bez pokrycia w przepisach

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Pasażer przylatujący do Polski ma obowiązek zostawić służbom sanitarnym swoje dane. Treść dokumentu, który musi wypełnić sugeruje, że delikwenta podającego nieprawdę spotka surowa kara. Z pewnością jednak... nie za składanie fałszywych oświadczeń. Problemem jest także nakaz wpisywania adresu zameldowania, zamiast miejsca rzeczywistego zamieszkania.
Monika Sewastianowicz
03.10.2020
Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Sąd niesłusznie odmówił klientowi prawa do zwrotu składek, które płacił za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - ocenił Rzecznik Finansowy, który wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Zdaniem rzecznika, to szczególnie ważne dla posiadaczy tzw. „kredytów frankowych”.
Krzysztof Sobczak
02.10.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska skierowała do składu siedmiu sędziów Izby Cywilnej pytanie prawne dotyczące sprostowania prasowego. Problem powstał w wyniku podpisywania wniosków o sprostowania przez pełnomocników, a nie samych zainteresowanych. W Sądzie Najwyższym ukształtowały się dwie linie orzecznicze.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.10.2020
Prawo cywilne
Rok po wyroku TSUE w sprawie Dziubak sądy odważniej orzekają w sprawach frankowych - zwykle na korzyść frankowiczów. Częściej unieważniają umowy, niż zamieniają kredyt w złotowy ze stawką LIBOR. Mimo tego, banki nie są skłonne do zawierania ugód. Mogłoby to zmienić ujednolicenie orzecznictwa lub kolejny wyrok TSUE. Niezbędny jest głos Sądu Najwyższego - postulują prawnicy.
Jolanta Ojczyk
02.10.2020
Kredyty frankowe
Zaledwie 18,2 proc. ankietowanych Polaków przyznaje, że w ostatnich pięciu latach skorzystało z usług prawnika. A ci, którzy się na to zdecydowali, przy wyborze kancelarii kierowali się głównie opinią znajomych i własnym rozeznaniem. Reklama i internet nadal mają w tym zakresie mniejsze znaczenie - wynika z badań samorządu radców prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
02.10.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W Wielkiej Brytanii będzie 14-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających z Polski, a także z Turcji i karaibskich wysp Bonaire, St. Eustatius i Saba - poinformował w czwartek minister transportu Grant Shapps. Obowiązek ten wejdzie w życie w sobotę o godz. 4:00. Od poniedziałku przywrócone zostaną też kontrole graniczne dla osób przyjeżdżających do Finlandii z Polski, Litwy i San Marino.
Grażyna J. Leśniak
01.10.2020
Koronawirus a prawo

Polski MF będzie współpracował z estońską skarbówką

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Ministrowie finansów Polski i Estonii Jan Sarnowski oraz Martin Helme podpisali w Tallinie deklarację o pogłębionej współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. Jak podkreśla MF, podpisanie deklaracji to kolejny etap realizacji planu zacieśniania partnerstwa między państwami w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych.
Krzysztof Koślicki
01.10.2020
Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Będą większe kontrole obowiązku zakrywania ust i nosa m.in. w sklepach. Nie będzie już upominania, tylko będą kary - zapowiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. I dodał, że według prawników resortu obowiązujące obecnie przepisy dotyczące zakrywania nosa i ust są wystarczające.
Krzysztof Sobczak
01.10.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo

Przychodnie POZ dostaną dodatkowe pieniądze za walkę z epidemią

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Lekarze rodzinni będą opiekować się pacjentami z potwierdzonym wynikiem koronawirusa, ale również skąpoobjaowymi, tak aby nie musieli oni trafiać na izby przyjęć szpitali. Za te usługi zostaną dodatkowo wynagrodzeni. Nie będą też musieli za każdym razem osobiście badać chorego.
Katarzyna Nowosielska
01.10.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo

Spis rolny odbędzie się bez wywiadów bezpośrednich

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od 1 października Główny Urząd Statystyczny wstrzymuje wywiady bezpośrednie w ramach spisu rolnego w gospodarstwach rolnych z powodu wysokiego poziomu zachorowań na COVID. Powszechny Spis Rolny potrwa do 30 listopada, udział w nim jest obowiązkowy.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.10.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Można już występować o zwrot pieniędzy za wycieczki odwołane z powodu pandemii

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Obowiązująca od czwartku ustawa umożliwia zwroty pieniędzy wpłaconych przez podróżnych na wycieczki, które nie odbyły się z powodu pandemii. Możliwe to będzie za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a wnioski mogą być składane wyłącznie poprzez stronę Funduszu, za pomocą uprzednio założonego konta użytkownika.
Krzysztof Sobczak
01.10.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Fundacje rodzinne i nowe zasady opodatkowania coraz bliżej

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad projektem ustawy o fundacjach rodzinnych. Podmioty te mają być wehikułem prawnym, pozwalającym polskim przedsiębiorcom w długim horyzoncie czasowym stworzyć zabezpieczenie majątku rodzinnego, bez uciekania się do transferu majątku za granicę. Nowe przepisy najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
01.10.2020
Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Dbając o bezpieczeństwo w sieci nie warto zmieniać hasła. Bill Burr – specjalista amerykańskiego National Institute of Standards Technology, który wymyślił tę zasadę w 2003, obecnie żałuje, że w ogóle przyszła mu do głowy. O wiele skuteczniejsze jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe, choć i ta metoda może być zawodna - mówi Maciej Gawroński,
Jolanta Ojczyk
01.10.2020
Prawo AI RODO