Prawo.pl
W przełomowym wyroku z 31 marca 2020 r. Sąd Najwyższy podtrzymał wypracowaną od lat interpretację art. 430 Kodeksu cywilnego, zakładającą odpowiedzialność osób prawnych za szkodę wyrządzoną przez podwładnego. I wyraźnie odniósł tą odpowiedzialność do kościelnych osób prawnych - pisze prof. Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Paweł Borecki
27.10.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Getin Noble Bank surowo ukarany za niedozwolone praktyki 

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Stosowane przez Getin Noble Bank postanowienia umowne pozwalające bankowi na jednostronne zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GetBack - uznane zostały przez prezesa UOKiK za klauzul niedozwolone. Te decyzje ułatwią poszkodowanym konsumentom dochodzenie roszczeń w sądzie.
Krzysztof Sobczak
26.10.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Zniesienie obowiązku sprzedaży energii na giełdzie podniesie ceny

Domowe finanse Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Rząd rozważa zniesienie obowiązku sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej w konwencjonalnych źródłach na zorganizowanej platformie obrotu energią. To spowoduje wzrost cen prądu w Polsce – ostrzega Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki. I dodaje, że w sytuacji głębokiego spadku PKB w 2020 roku polska gospodarka nie może sobie na to pozwolić.
Krzysztof Sobczak
26.10.2020
Domowe finanse Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

ZUS sam pobierze dane o kwarantannie

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Zakład Ubezpieczeń Społęcznych sam będzie pobierać dane o kwarantannie i izolacji. Ma to przyspieszyć wydawanie decyzji – zapowiedziała w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. W ciągu kilku dni zostanie także wdrożony projekt poprawiający współpracę między instytucjami.
Krzysztof Koślicki
26.10.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Premier nie powinien publikować wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy aborcyjnej, a rządząca większość w ciągu paru dni powinna uchwalić odpowiednią ustawę, w prawidłowy sposób regulującą wyjątki od zakazu aborcji, bo przecież umie takie rzeczy szybko robić - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Krzysztof Sobczak
26.10.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców został zasypany mailami od właścicieli salonów masaży. Wskazują oni, że rząd wprowadził dla nich całkowity zakaz prowadzenia działalności, choć dopuszcza funkcjonowanie miejsc oferujących masaż głowy. O problemie rzecznik MŚP napisał do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Branża beauty uważa, że gabinety masażu, a także solaria, powinny być otwarte,
Jolanta Ojczyk
26.10.2020
Koronawirus a prawo
W poniedziałek ogłoszony został projekt przepisów dotyczących zwolnienia z PIT szczepień przeciwko grypie finansowanych pracownikom przez ich pracodawców. Od takiego świadczenia nie trzeba będzie pobierać zaliczki na PIT. Rozporządzenie w sprawie zaniechania podatku ma objąć dofinansowania udzielone od marca 2020 roku.
Krzysztof Koślicki
26.10.2020
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Od 27 października 2020 roku rozszerzony zostanie krąg osób uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Objęci nim zostaną również wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
26.10.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne PIT
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przesłanek dopuszczalności aborcji został wydany z...
Filip Rak
26.10.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna
Aktualnie nie ma obowiązku wniesienia wpisowego i udziałów przy uzyskaniu członkostwa w spółdzielni. Nie ma żadnych ograniczeń w remoncie, użyczeniu lub wynajmie lokalu, do którego ma się spółdzielcze prawo własnościowe. Jednak, gdy osoba trzecia zamierza zmienić sposób korzystania lub zmienić jego przeznaczenie (np. przeznaczyć lokal mieszkalny w bloku pod działalność usługową) wymagana jest wcześniejsza zgoda spółdzielni.
Marek Sondej
26.10.2020
Budownictwo
Cała Polska znajduje się w czerwonej strefie, zamknięte są restauracje i bary. Wciąż można brać udział w zgłoszonych zgromadzeniach, np. w demonstracjach, ale maksymalna liczba uczestników to pięć osób. Czyli - jak wynika z rozporządzenia - dużo mniej niż gości na "domówce".
Monika Sewastianowicz
24.10.2020
Koronawirus a prawo
Mimo zapewnień premiera i ministrów o tym, że "nasi kochani seniorzy" są jedynie proszeni o niewychodzenie bez potrzeby, prośbę tę postanowiono poprzeć przepisem. W nocy z piątku na sobotę wprowadzono ograniczenia poruszania dla osób po 70. roku życia - mogą wychodzić z domu tylko, gdy jest to niezbędne.
Monika Sewastianowicz
24.10.2020
Samochody na ulicach miast powodują zanieczyszczenia powietrza, ograniczają też równy dostęp do miasta dla pieszych czy rowerzystów. Wciąż brakuje odpowiedniej ustawy umożliwiającej wprowadzanie stref niskoemisyjnych – uważa Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Jednocześnie trasy przelotowe są często prowadzone środkiem miast.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.10.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Imię Lucyfer można uznać za nieprzyzwoite, a tym samym niemożliwe do przyjęcia przez kierownika urzędu stanu cywilnego. Powinien odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze takiego imienia - odpowiada ekspert na pytanie czytelnika.
Jakub Wilk
24.10.2020
Administracja publiczna
Na najbliższym posiedzeniu Sejm rozpozna poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Jeśli zdecyduje o pozostaniu przy pierwotnej wersji ustawy, to prawo właścicieli będzie osłabione. Ale praktyka wskazuje, że sądy niechętnie akceptują odbieranie zwierząt przez ekologów: nie wystarczy, że zwierzę jest bardzo zaniedbane, trzeba wykazać, że pozostaje na skraju życia i śmierci.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.10.2020
Samorząd terytorialny Środowisko

Skutki podatkowe nabycia spadku po ciotecznej babci

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Nabycie spadku od siostry babci spadkobiercy, czyli siostry matki jego matki, skutkuje zaliczeniem takiego spadkobiercy do drugiej grupy podatkowej jako zstępny rodzeństwa. Ma to wpływ na wysokość podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie z podatku będzie w tym przypadku możliwe tylko do określonej kwoty.
Wiesława Moczydłowska
24.10.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Bez zwiększenia nakładów na psychiatrię z 3,4 do 5 proc. wszystkich wydatków na ochronę zdrowia, nie da się skutecznie przeprowadzić reformy tej dziedziny medycyny. Pacjenci mogą być pozbawieni odpowiedniej pomocy - mówi Katarzyna Szczerbowska (chorująca na schizofrenię) z rady Fundacji eFkropka pomagającej osobom przeżywającym kryzysy psychiczne.
Józef Kielar
24.10.2020
Opieka zdrowotna
Od lipca 2017 roku tzw. antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. "tabletki po" są dostępne tylko na receptę. Lekarze rodzinni nie zawsze chcą je wypisywać, odsyłając kobiety do ginekologa, choć, zgodnie z prawem, nie muszą tego robić. Te szukają więc pomocy w szpitalnych izbach przyjęć lub w internecie. W obu przypadkach - mogą słono zapłacić.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
24.10.2020
Opieka zdrowotna
Samotni seniorzy będą mogli zadzwonić na infolinię, by poprosić o zrobienie zakupów. Zainaugurowany przez rząd Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to program pomocy osobom starszym, które nie mają opieki ze strony rodziny. Ma być udzielana na szczeblu centralnym i samorządowym. Na razie zabezpieczono na ten cel 100 mln zł. Wsparcie otrzymają też ośrodki pomocy społecznej.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.10.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego przesłanka do usunięcia ciąży z powodu ciężkich wady lub nieuleczalnej choroby płodu przestanie być legalna od momentu jego publikacji w Dzienniku Ustaw. To z kolei oznacza w praktyce, że wszystkie zabiegi, które są zaplanowane po tym terminie, nie będą mogły zostać przeprowadzone. Prawnicy obawiają się efektu mrożącego wśród lekarzy, który uderzy w badania prenatalne.
Katarzyna Nowosielska Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
23.10.2020
Prawnicy Opieka zdrowotna
Przydomek nie jest dobrem osobistym i nie podlega ochronie jak pseudonim, bo nie zastępuje nazwiska i imienia, ale występuje obok - orzekł Sąd Najwyższy. Izba Cywilna uznała, że sąd apelacyjny słusznie oddalił powództwo Dariusza Michalczewskiego o zapłatę ponad 21 mln przeciwko FoodCare gdyż nie doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda przez użycie nazwy „tiger”
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.10.2020
Prawo cywilne

Sanatoria zawieszają działalność

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia RODO
Kolejne ograniczania mające przeciwdziałać rozwojowi pandemii koronawirusa obejmą także sanatoria. Będą one zamknięte po tym jak zakończą się obecnie trwające turnusy - zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. To jedna z wielu decyzji rządu w związku ze skokowym wzrostem liczby zakażeń
Katarzyna Nowosielska
23.10.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia RODO

Od soboty cała Polska w czerwonej strefie

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Od soboty cały kraj znajdzie się w czerwonej strefie. Zgromadzenia i spotkania rodzinne ograniczono do pięciu osób, zamknięte zostają bary i restauracje. Młodzież do 16 roku życia - w godzinach od 8:00 do 16:00 nie może wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej. Szkoły, poza klasami 1-3 będą pracować zdalnie. Specjalną opieką mają być objęte osoby powyżej 70 lat.
Monika Sewastianowicz Krzysztof Sobczak
23.10.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Fundacja Helsińska: Nie uznawajcie aborcyjnego wyroku TK 

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Tak zwane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stanowi bezprecedensowy atak na prawa kobiet, prawa rodziny i wolność jednostki od nieludzkiego i poniżającego traktowania - stwierdza w opublikowanym w piątek oświadczeniu Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I apeluje do lekarzy i sędziów, by nie brali tego wyroku pod uwagę.
Krzysztof Sobczak
23.10.2020
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Podwójną opłatę zapłacą zapominalscy za badanie techniczne auta, przeprowadzone po 30 dniach od terminu. Jeszcze dotkliwsze konsekwencje, bo aż do 10 tys. zł, mogą spotkać właścicieli stacji diagnostycznych, w których przeprowadzono nieprawidłowo badanie - zakłada projekt noweli prawa o ruchu drogowym. Większy nadzór nad sprawdzaniem stanu technicznego aut ma pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2020
Policja Małe i średnie firmy
Sejm odrzucił w czwartek wieczorem kandydaturę adwokat Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. A ponieważ innych kandydatów nie było, stanowisko to wciąż nie jest obsadzone i swoje obowiązki nadal pełni dotychczasowy rzecznik - prof. Adam Bodnar.
Krzysztof Sobczak
22.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Walcząc z finansowymi skutkami pandemii nie wykorzystano okazji, aby cofnąć lub trwale zmienić złe przepisy. Skupiono się bowiem na odwlekaniu szczególnie dotkliwych obowiązków na później – takie m.in. wnioski płyną z najnowszego raportu Konfederacji Lewiatan pt. „Co wiesz o zmianach podatkowych”.
Krzysztof Koślicki
22.10.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Przepis pozwalający na przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby, jest sprzeczny z konstytucją - stwierdził w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Wyrok może oznaczać pierwszą w historii zmianę w wypracowanym w 1993 r. kompromisie aborcyjnym.
Krzysztof Sobczak
22.10.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna
Ze względu na trwające prace parlamentarne i głosowania w Sejmie konferencja prasowa dotycząca nowych zasad bezpieczeństwa odbędzie się w piątek o godz. 11:00 - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. I zapowiedział, że wtedy dowiemy się, czy czerwona strefa obejmie cały kraj, a także jak będą pracować szkoły podstawowe.
Krzysztof Sobczak
22.10.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Do piątku maseczki nie musieli nosić sędziowie i trenerzy, bo rozporządzenie nie precyzowało, czy to sędziowie piłkarscy, czy na przykład sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Próżno było szukać też wyjaśnień dotyczących trenerów - równie dobrze mogli być to trenerzy rozwoju osobistego. Opublikowana w piątek wieczorem nowelizacja rozwiała część wątpliwości.
Monika Sewastianowicz Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
22.10.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo