Konferencja, podczas której miały zostać przedstawione nowe zasady bezpieczeństwa i obostrzenia, w tym zmiany w funkcjonowaniu szkół, miała odbyć się początkowo w czwartek po południu. - Ze względu na trwające prace parlamentarne i głosowania w Sejmie konferencja prasowa dotycząca nowych zasad bezpieczeństwa odbędzie się jutro o godz. 11:00 - poinformował w czwartek rzecznik rządu.

Czytaj: Starsze klasy w podstawówkach będą uczyć się zdalnie lub hybrydowo>>
 

W czwartek rano w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy, autorstwa PiS, dotyczącego walki z epidemią koronawirusa, który zakłada m.in. podwyższenie wynagrodzeń pracowników medycznych kierowanych przez wojewodów do walki z epidemią. O godz. 13.30 miały odbyć się głosowania nad projektem, jednak przerwa w obradach została przedłużona do godz. 14.30.

Od soboty czerwona strefa w całym kraju?

Jednak już w środę wieczorem premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 24 października cała Polska będzie czerwoną strefą. - Będę rekomendował na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną - za powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.  A rzecznik rządu Piotr Müller dodał następnego dnia, że zapowiedź premiera praktycznie oznacza, że właśnie taka będzie decyzja. 
Natomiast minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził w czwartek, że "według prowadzonego monitoringu mamy ciągły przyrost stref czerwonych - 317 powiatów w strefie czerwonej z ok. 380 w całym kraju". - Nie jest potrzebna decyzja, skoro mamy tak ogromny przyrost strefy czerwonej w kraju, naturalnym jest rozciągnięcie tej strefy na cały kraj - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Obecnie czerwona strefa obejmuje 152 powiaty, które zamieszkuje około 70 procent ludności Polski.