W piątek podczas konferencji prasowej premier poinformował, że zamykane są również sanatoria, oprócz sanatoriów, które teraz jeszcze kończą turnusy. -To jest niezbędne, bo 70 procent osób przebywających w sanatoriach, to seniorzy powyżej 60. roku życia - powiedział premier na konferencji prasowej dotyczącej kolejnych ograniczeń. 

W całej Polsce jest 45 miejscowości, które mają status uzdrowiska. To w sumie kilkaset różnych sanatoriów. Do tej pory sanatoria działały, ale w części placówek obłożenie nie przekraczało nawet 50 proc. Wszyscy pacjenci przed przyjęciem musieli przejść test na koronawirusa.

Sanatoria były zamknięte także podczas wiosennej fali koronawirusa. Od 15 czerwca uzdrowiska wznawiły swoją działalność. Pacjenci oczekujący na leczenie uzdrowiskowe mogli je rozpocząć. Zaś gdy zostali zmuszeni przerwać leczenie z powodu pandemii, mieli prawo je kontynuować. Przed wyjazdem do uzdrowiska  musieli  jednak  zrobić sobie test na obecność koronawirusa. To wymóg NFZ, który zrefunduje koszt takiego badania.