Działania programu koordynuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. O założeniach programu mówili podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Premier mówił, że na poważne konsekwencje dla zdrowia spowodowane COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze i zaapelował do seniorów, aby w miarę możliwości nie wychodzili z domów.

Seniorzy bez rodziny mogą liczyć na pomoc

Zaopiekowanie się seniorami, którzy nie mają opieki ze strony rodziny to cel Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Zakłada szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych.

Rząd chce zachęcić wszystkich seniorów w szczególności powyżej 70. roku życia do pozostanie w domach.

Czytaj też: Będzie większe wsparcie finansowe dla gmin na rzecz seniorów>>

 

22 505 11 11 – dedykowana infolinia

W ramach programu uruchomiona zostanie dedykowana seniorom infolinia. Dzwoniąc pod numer telefonu, osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. Mowa m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych.

Za pomocą infolinii seniorzy połączą się z konsultantem, który zbierze od nich informacje i dane. Następnie będą one przekazane do ośrodka pomocy społecznej. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem; zweryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy.

Osoby, które chcą włączyć się w pomoc dla seniorów będą mogły zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na uruchomionej stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.

Zadaniem gminy będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. W pomoc włączy się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Dotacje dla gmin

Gminy będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia.

Środki gminy będą mogły przeznaczyć m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.