Wcześniejsze nieoficjalne informacje dotyczące m.in. wysokości wsparcia, jakie rząd zamierza przeznaczyć na dopłaty do prądu, potwierdził w piątek rano minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. I zapowiedział, że projekt ustawy dotyczącej wsparcia najuboższych odbiorców energii zostanie opublikowany "w najbliższych dniach". W piątek po południu opublikowano założenia do niego. 

Dofinansowanie dla co piątej rodziny

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział w piątek rano na antenie Polskiego Radia, że dofinansowanie obejmie prawie co piąte gospodarstwo domowe w Polsce, m.in. emerytów, rencistów i rodziny wielodzietne. -  Zależy nam, by szczególną troską objąć gospodarstwa we wrażliwej sytuacji dochodowej - powiedział. I wyjaśnił, że chodzi m.in. o emerytów i rencistów z najniższymi świadczeniami, a także rodziny wielodzietne. - Zależy nam na tym, by te grupy społeczne, które są dzisiaj w takiej sytuacji, że koszty energii są dla nich znaczącym udziałem w budżetach domowych, mogły z tego skorzystać - stwierdził.

Minister powiedział, że dla rodziny dwa plus dwa może to być wsparcie prawie 700 zł rocznie, a dla większej rodziny nawet powyżej 800 zł. Zapowiedział też, że dla innych odbiorców przewidziano dwa progi dochodowe. - Będzie można również przyjść ze swoim zaświadczeniem o dochodach do ośrodka gminnego albo miejskiego i dla tych gospodarstw domowych jednoosobowych, których dochód jest poniżej 1563 zł miesięcznie, albo dla gospodarstw wielorodzinnych, gdzie dochód na rodzinę nie przekracza 1115 zł miesięcznie, będzie można ubiegać się o wsparcie - wskazał. Zaznaczył, że ma to być kilkaset zł dla przeciętnej polskiej rodziny.

- Zależy mi na tym, by to było szybko procedowane i by takie wsparcie dla odbiorcy wrażliwego mogło jak najszybciej do polskich rodzin trafić" - powiedział  Michał Kurtyka.

Czytaj także: Rządowy zespół przygotuje zasady walki z ubóstwem energetycznym>>

założenia projektu w sprawie ubóstwa energetycznego

W piątek po południu w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o projekcie noweli Prawa energetycznego oraz niektórych innych ustaw. Wdrażać ona będzie unijną dyrektywę obligującą państwa członkowskie do zapewnienia odpowiedniego środowiska prawnego w zakresie odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej oraz ubóstwa energetycznego. Założenia przewidują poszerzenie kręgu osób kwalifikujących się jako odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej, zmiana kryteriów przyznawania dodatku energetycznego, czy zakaz wstrzymania dostaw prądu dla takiej grupy odbiorców. - Wprowadzenie zmian w tym obszarze pozwoli na ochronę najsłabszej grupy odbiorców końcowych, łagodząc skutki ich niekorzystnej sytuacji ekonomiczno-finansowej, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości dostaw - podkreślono w uzasadnieniu.