Prawo.pl
Zimno daje się odczuć nie tylko ludziom, ale też zwierzętom, o czym zapominają często właściciele psów, kotów czy krów. Świadkowie utrzymywania zwierząt w niewłaściwych warunkach mogą reagować, zgłaszając zdarzenie nie tylko na policję. Pomóc może też Powiatowy Lekarz Weterynarii, straż miejska oraz niektóre organizacje społeczne.
Regina Skibińska
07.12.2024
Prawo karne Środowisko

Kiedy dodatek dopełniający do renty socjalnej będzie mniejszy

Samorząd terytorialny Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepełnosprawność
Dodatek dopełniający do renty socjalnej, który będzie przysługiwał niektórym osobom od początku przyszłego roku, w praktyce „skonsumuje” świadczenie uzupełniające. Przepisy nie wykluczają co prawda pobierania obu świadczeń, ale ich kwoty i limity są tak skonstruowane, że pomimo uprawnienia do obu świadczeń, ich suma nie będzie wyższa. Prawnicy zwracają uwagę na niejednoznaczne przepisy i coraz bardziej zawiły system wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
Beata Dązbłaż
07.12.2024
Samorząd terytorialny Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepełnosprawność
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada zwiększenie poziomu ochrony prawa własności oraz skuteczne informowanie właścicieli nieruchomości o polowaniach. Obecnie uprawnienie tych osób do partycypacji w procedurze tworzenia obwodów łowieckich ma charakter iluzoryczny. Potrzebę zmiany przepisów dostrzegł rzecznik praw obywatelskich.
Regina Skibińska
07.12.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Jednym rozwiązaniem, które miałoby usprawnić pracę sądów są tzw. rozwody pozasądowe. Ministerstwo Sprawiedliwości pomysł analizuje także w kontekście Konstytucji i tego, przed kim taki rozwód mógłby przebiegać. Propozycje są dwie - albo przed notariuszem, albo przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Część prawników już wskazuje, że o kwestie konstytucyjności nie ma co się martwić, bo z Konstytucji nie wynika, by przy rozwodach możliwy był wyłącznie tryb sądowy.
Patrycja Rojek-Socha
07.12.2024
Prawo rodzinne
Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą opracować nowe strategie zarządzania ryzykiem, uwzględniające specyfikę systemów AI. Ma to związek z tym, że sztuczna inteligencja może działać w sposób nieprzewidywalny, co komplikuje tradycyjne metody oceny ryzyka - pisze Klaudia Trzaska, adwokat Kancelaria Prawnicza Maciej Panfil i Partnerzy.
Klaudia Trzaska
07.12.2024
Prawo AI Ubezpieczenia
Kto sprzedał mieszkanie w 2024 roku, na rozliczenie podatku ma czas do 30 kwietnia 2025 roku. W tym samym terminie może zadeklarować chęć skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe, by dokonać odpowiednich wydatków do końca 2027 r. Za pieniądze ze sprzedaży można kupić m.in. nowy lokal czy grunt pod budowę, ale również meble w zabudowie, kuchenkę czy lodówkę. Tylko do końca 2024 roku mają czas na skorzystanie z ulgi osoby, które sprzedały nieruchomość w 2021 roku.
Monika Pogroszewska
07.12.2024
Domowe finanse PIT

Znak towarowy roku. Znamy laureatów I edycji konkursu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W pierwszym tego rodzaju konkursie w Polsce zarówno profesjonalne jury, jak i publiczność wybierały najbardziej unikatowe znaki towarowe. Nagrody zostały przyznane w kategoriach Słowny znak towarowy, Graficzny znak towarowy, Słowno-graficzny znak towarowy, Niekonwencjonalny znak towarowy oraz Nagroda internautów.
Tomasz Ciechoński
06.12.2024
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Pracodawcom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnościami będzie przysługiwać wyższe dofinansowanie z mocą wsteczną od 1 lipca 2024 r. Rząd w czasie prac w Sejmie wycofał się z niekonsultowanej społecznie zmiany terminu. Przed samym skierowaniem do parlamentu projektu ustawy o rehabilitacji, rząd zaproponował bowiem, by podwyżki obowiązywały dopiero za styczeń 2025 r. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Beata Dązbłaż
06.12.2024
Prawo pracy Finanse Niepełnosprawność Rynek pracy
Rodzice przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. W piątek Sejm jednogłośnie przyjął dwie poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy. Za ich przyjęciem opowiedziało się 440 posłów, a jeden był przeciw. Nikt nie był za ich odrzuceniem. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.
Grażyna J. Leśniak
06.12.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wigilia będzie dniem wolnym od pracy począwszy od 2025 roku - zdecydował w piątek Sejm przyjmując poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Posłowie zgodzili się, że w grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Sejm przyjął poprawki Senatu do składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Sejm przyjął w piątek wszystkie trzy senackie poprawki do nowelizacji, która likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych. Ustawa zakłada też obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak
06.12.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

ZUS: W grudniu kolejne wypłaty świadczeń z programu Aktywny Rodzic

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wnioski w ramach programu Aktywny Rodzic rozpatrywane są sukcesywnie. ZUS będzie wypłacał świadczenia w danym miesiącu za miesiąc poprzedni – poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I przypomniał, że wnioski o świadczenia z programu Aktywny Rodzic można składać od 1 października wyłącznie drogą elektroniczną.
Grażyna J. Leśniak
06.12.2024
Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Senat przyjął nowelę ustawy o systemie oświaty - przewiduje ona m.in. wydłużenie o kolejne trzy lata szkolne braku wymogu uzyskania 30 proc. punktów z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym. Zmiany dotyczą również składów komisji egzaminacyjnych, a także układu podręczników. Nowela trafi do podpisu Prezydenta.
Monika Sewastianowicz
06.12.2024
Szkoła i uczeń
Możliwość wykorzystania zwolnienia związanego z usuwaniem skutków powodzi została przesunięta na okres do 30 czerwca 2025 r. (dotychczas dniem granicznym był 31 grudnia 2024 r.). Zwolnienie to przysługuje jednak nadal w wymiarze 20 dni, który nie jest przypisany do roku kalendarzowego, ale do całego okresu, przez który może być wykorzystywane.
Marek Rotkiewicz
06.12.2024
Prawo pracy Finanse Powódź
Dopuszczalny poziom hałasu wskutek rozbudowy lotniska i wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania takiej nieruchomości jest wyższy niż poza nim. W związku z tym właścicielom budynków mieszkalnych należy się odszkodowanie podwyższone o utratę wartości nieruchomości oraz koszty, które ponieśli lub w przyszłości poniosą w związku z koniecznymi remontami – taki jest sens wyroku Izby Cywilnej SN w sprawie poznańskiego lotniska.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2024
Środowisko Prawo cywilne

Wyjątek został regułą - prezydenci miast budują drogi na skróty

Drogi Budownictwo Poprawmy prawo Ład Przestrzenny
Przepis specustawy, który miał przyśpieszyć budowę kluczowych dróg, m.in. na mistrzostwa Euro 2012, został w porządku prawnym na stałe. Pozwala on prezydentowi miasta na prawach powiatu, wykonującemu jednocześnie prawa i obowiązki starosty, nie uwzględniać postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i samodzielnie decydować, gdzie ma przebiegać droga.
Robert Horbaczewski
06.12.2024
Drogi Budownictwo Poprawmy prawo Ład Przestrzenny

Ustawa o ochronie ludności czeka tylko na podpis prezydenta

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Sejm z poprawkami Senatu uchwalił w czwartek ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Poprawki Senatu dotyczą m.in. zastrzeżenia części danych w prowadzonej przez szefa MSWiA ewidencji schronów, uzupełnienia zadań wojewody o zakres alarmowania i powiadamiania ludności na obszarze województwa. Większość ma jednak charakter doprecyzowujący.
Robert Horbaczewski
05.12.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
434 zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Będą dotyczyć 126 gmin, 102 powiatów w 16 województwach.
Robert Horbaczewski
05.12.2024
Samorząd terytorialny
Pracownikowi przysługuje 20 albo 26 dni corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Urlopu nie można się zrzec i co do zasady powinien on zostać wykorzystany w naturze. Wymiar wypoczynku zależy od stażu pracy, do którego wlicza się też okresy nauki oraz okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na sposób ustania stosunku pracy.
Dorian Lesner Jarosław Masłowski
05.12.2024
Prawo pracy HR
Pięć lat pisania kilkustronicowego uzasadnienia, posiedzenia w składach niezgodnych z ustawą i niedoręczanie decyzji - to tylko kilka przykładów zaniedbań, które zidentyfikował rzecznik praw pacjenta po przejęciu spraw prowadzonych wcześniej przez wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Postępowania mają zakończyć się do końca tego roku - na razie 68 (z 370) rozstrzygnięto prawomocnie, a wstępnie przeanalizowano 180.
Inga Stawicka
05.12.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Zatrudnienie cudzoziemców na umowach cywilnoprawnych pogarsza sytuację na całym rynku pracy – uważa MRPiPS. I wyjaśnia, że wprowadzenie wymogu zawierania umów o pracę będzie stanowić ochronę polskiego pracownika przed nieuczciwą konkurencją, próbami pogarszania warunków pracy pod pretekstem, że znajdzie się ktoś, kto za niższą płacę zajmie takie samo stanowisko. Zdaniem prawników cudzoziemcy będą bardziej uprzywilejowani co do warunków zatrudnienia niż Polacy, którzy nadal będą uprawnieni do pracy na umowach cywilnoprawnych.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy
Skuteczne żądanie zapłaty odszkodowania obliczonego jak równowartość nieponiesionych kosztów przyszłej naprawy pojazdu jest wykluczone, gdy naprawa jest już niemożliwa – wynika z pisemnego uzasadnienia do uchwały 7 sędziów Sądu Najwyższego, dotyczącej odszkodowania z komunikacyjnego ubezpieczenia OC.
Regina Skibińska
05.12.2024
Domowe finanse Ubezpieczenia
Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych. Administratorem rowów melioracyjnych są ich użytkownicy, czyli najczęściej właściciele działki, przez którą rów przebiega.
Robert Horbaczewski
05.12.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Egzekucja
Podczas posiedzenia plenarnego Senatu zgłoszono do ustawy o zamrożeniu na poziomie 500 zł za MWh netto cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do końca września 2025 r. w sumie 13 poprawek. Przepisami zajmie się ponownie komisja. Przewidują one m.in. by takie zamrożenie, dla części odbiorców, obowiązywało przez cały przyszły rok.
Patrycja Rojek-Socha
04.12.2024
Domowe finanse Spółki Energetyka

Digitalny asystent sędziego ma usprawnić sprawy frankowe

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Obecnie w sądach jest ponad 202 tys. spraw frankowych, do końca września 2024 r. wpłynęło ich 80 126, reszta to zaległości z poprzednich lat. W najtrudniejszej sytuacji - jak wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Sprawiedliwości - są obecnie sądy apelacyjne, obciążone i apelacjami, i zażaleniami, np. na zabezpieczenia spłat kredytu. Jednym ze sposobów na uporanie się z problemem mają być nowe technologie, w tym digitalny asystent sędziego.
Patrycja Rojek-Socha
04.12.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
W 2025 roku przed powiatowe komisje lekarskie, które przeprowadzają kwalifikację wojskową, stawić się będzie musiało około 230 tysięcy osób. To podobna liczba jak w latach poprzednich. Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2025 r. – wynika z rozporządzenia MON w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r., które opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw.
Robert Horbaczewski
04.12.2024
Samorząd terytorialny Wojsko
Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja pracowników to - według danych zebranych przez Instytut Keralla Research na zlecenie VanityStyle - trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP.
Grażyna J. Leśniak
04.12.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Uczestnicy pracowniczych planów kapitałowych, logując się w serwisie mojeppk, sądzą czasem, że jest to serwis instytucji finansowych prowadzących ich rachunki PPK. Tak nie jest. Serwis mojeppk jest prowadzony przez PFR Portal PPK i ma tylko informacyjny charakter. Nie można np. złożyć w nim dyspozycji wypłaty środków z rachunku PPK.
Anna Puszkarska
04.12.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Czy urzędujący prezes instytucji państwowej może być kandydatem w wyborach prezydenckich, popieranym przez jedną z partii politycznych albo czy minister jako osoba jeszcze formalnie niezgłoszona jako kandydat, może podejmować działania, które pokrywają się z jej działalnością publiczną? Zdaniem prawników w Polsce mamy problem z prekampanią. Podobnie jak rozmyte są granice między służbą cywilną a wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej, które też są w istocie polityczne.
Grażyna J. Leśniak
04.12.2024
Administracja publiczna Wybory Służba cywilna
Dostępne narzędzia ochrony nie są dostosowane do funkcji, jaką pełni deepfake zarówno ten legalny, jak i nielegalny, a w przypadku przestępczego wykorzystywania treści deepfake, mamy do czynienia co najmniej z kwalifikowanymi typami już znanych nam czynów zabronionych, które winny być oceniane również z perspektywy zdecydowanie większej skali oddziaływania i „siły rażenia” - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.
Rafał Rozwadowski
04.12.2024
Prawo karne Prawo AI