Egzamin prawniczy w tym roku poszedł lepiej adwokatom

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało właśnie końcowe wyniki egzaminów adwokackiego i radcowskiego. W tym roku wyższa zdawalność była u adwokatów - 86,8 proc., u radców wyniosła 83,1 proc. Dla kandydatów na adwokatów najtrudniejsze było zadanie z prawa karnego - wystawiono z niego aż 83 oceny niedostateczne, a w przypadku przyszłych radców - prawo cywilne - 150 niedostatecznych ocen.

21.06.2024

Immunitet państwa i immunitety urzędników państwowych w czasach transformacji

Wymiar sprawiedliwości

24 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 odbędzie się webinarium Immunitet państwa i immunitety urzędników państwowych w czasach transformacji. Uczestnicy dyskutować będą o tym jakie immunitety przysługują państwom, osobom i organizacjom międzynarodowym oraz, czy i w jakim zakresie należy je ograniczać biorąc pod uwagę interesy jednostki.

21.06.2024

Oskarżenie sędziego o sfałszowanie protokołu - do sądu karnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie i sądy okręgu gdańskiego nieco pogubiły się w sprawach dyscyplinarnych. Świadczy o tym przekazanie przez sąd II instancji do Sądu Najwyższego sprawy karnej przeciwko sędziemu z oskarżenia publicznego za przestępstwo umyślne poświadczenia nieprawdy w protokole rozprawy. Sąd Najwyższy nie osądzi takiej sprawy do czasu rozstrzygnięcia w postępowaniu karnym.

21.06.2024

Prof. Olaś: Sprawa ławników to nie "Bajka z mchu i paproci"

Wymiar sprawiedliwości

Zważywszy na pogłębiającą się zapaść wymiaru sprawiedliwości, happeningi z paprotkami nie tylko nie powinny znajdować się na liście działań priorytetowych Ministerstwa Sprawiedliwości, ale w tej formule w ogóle nie powinny mieć miejsca. Próba "odczarowywania" czy "ocieplania" w ten sposób wizerunku ławnika jest wysoce niefortunna, a nawet szkodliwa. Postulat "wyniesienia paprotek" z sądu może umocnić negatywne stereotypy - pisze prof. Andrzej Olaś z Zakładu Postępowania Cywilnego WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego.

21.06.2024

Sędzia kwestionuje status neo-sędziego? Prokuratorzy nie będą wnioskować o jego wyłączenie

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk uchylił polecenie z 16 grudnia 2019 r., na mocy którego prokuratorzy mieli obowiązek składania wniosków o wyłączenie sędziów, którzy kwestionowali w postępowaniu sądowym status innego sędziego. Z pisma, do którego dotarło Prawo.pl, wynika że od prokuratorów wymagano też, by w takich sytuacjach powiadamiani byli rzecznicy dyscyplinarni i Prokuratura Krajowa.

21.06.2024

Ławnik to nie "paprotka" - MS chce popularyzować ławników i wzmocnić ich pozycje

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce podkreślać znaczenie ławników w sądzie i zwiększyć ich rolę w rozpoznawaniu spraw. Pierwszym etapem ma być akcja informacyjno-promocyjna z paprotkami - roślinami w roli głównej. Wynoszone z sądu paprotki mają odczarować stygmatyzujące przezwisko dla ławnika. Prawnicy wskazują jednak, że używanie w tym celu prześmiewczego określenia, jest niefortunne. A sami ławnicy, że chcą być promowani, ale niekoniecznie w ten sposób.

20.06.2024

Instytucja doręczenia komorniczego - zmora sądów

Wymiar sprawiedliwości

Instytucja doręczenia komorniczego uprzykrza życie nie tylko sądom czy powodom, ale i pozwanym, którzy muszą liczyć się z wizytą komornika w mieszkaniu lub rozpytywaniem wśród sąsiadów. Wpływa ona również na przedłużenie postępowania sądowego - pisze Kamil Paweł Szmidt, adwokat w RESIST Rezanko Sitek.

20.06.2024

KRS zaniepokojona zmianami kadrowymi w sądach, wzywa ministra do zaprzestania działań

Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości rozpoczął 18 czerwca procedurę odwołania z pełnionych funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie sędzi Joanny Przanowskiej-Tomaszek i pięciu wiceprezesów. Teraz reaguje na to Krajowa Rada Sądownictwa - wyrażając, jak wskazano w uchwale, głębokie zaniepokojenie. Powołuje się przy tym na zabezpieczenie Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek ma wypowiedzieć się na temat konstytucyjności przepisów dotyczących odwołania kierownictwa sądów.

20.06.2024

Będzie zakaz "owoców zatrutego drzewa"? Sejm szykuje się do prac, a służby mają wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy i obrońcy praw człowieka apelują od dłuższego czasu o powrót do zakazu przeprowadzenia i wykorzystania dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego. Petycję w tej sprawie skierowała do Sejmu Naczelna Rada Adwokacka, teraz projektem poselskim zajmie się Sejm. Sprawa budzi kontrowersje wśród samych służb, bo jak podkreślają funkcjonariusze, są sytuacje, kiedy taka możliwość jest potrzebna pod warunkiem, że nie jest nadużywana.

20.06.2024

Prof. Markiewicz: Nie tylko kwestia neo-sędziów, potrzebne też zmiany w nadzorze nad sądami

Wymiar sprawiedliwości

Jesienią Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury powinna mieć gotowy projekt regulujący kwestie wskazane przez ETPCz w wyroku pilotażowym Wałęsa przeciwko Polsce. I chodzi nie tylko o status neo-sędziów, ale też m.in. nowe izby Sądu Najwyższego i skargę nadzwyczajną – mówi serwisowi Prawo.pl prof. Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji.

20.06.2024

W lipcu ruszają prace nad ustawą o pracownikach sądów

Wymiar sprawiedliwości

Już w lipcu mają ruszyć prace legislacyjne nad tworzeniem ustawy o pracownikach sądów, odrębnie mają zostać uregulowane kwestie dotyczące pracowników prokuratury - to zapowiedzi, które padły ze strony kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości podczas spotkania ze związkowcami. Poinformował o tym na swoim profilu Ogólnokrajowy Związek Zawodowy Ar Prim.

19.06.2024

SN: Prawo do zatrzymania bankom nie przysługuje, jeśli mogą potrącić wierzytelność

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy, w składzie siedmiu sędziów, wypowiedział się w sprawie stosowania przez banki tzw. prawa zatrzymania już po unieważnieniu umowy kredytu "frankowego". Uznał, że prawo to nie przysługuje, jeśli można potrącić wierzytelność z wierzytelności drugiej strony. Kwestia tzw. prawa zatrzymania pojawiała się w różnych zagadnieniach prawnych kierowanych przez sądy do SN i dotyczących wzajemności umów kredytów "frankowych". Zwrócił na to uwagę w swoich pytaniach Rzecznik Finansowy.

19.06.2024

Warszawska ORA przyjęła Kodeks dobrych praktyk przy zatrudnianiu osób LGBT+

Wymiar sprawiedliwości

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie przyjęła Kodeks dobrych praktyk we współpracy i zatrudnianiu osób LGBT+. Dokument adresowany jest do kancelarii adwokackich i ma stanowić - jak podkreśla izba - łatwe do wdrożenia narzędzie wyznaczające standardy budowania organizacji inkluzywnych, uwzględniających perspektywę osób identyfikujących się jako LGBT+. Zakłada m.in., że po wdrożeniu zasad kancelaria będzie respektować preferowane imiona, zaimki, ale też sposób ubierania się zgodnie z tożsamością płciową.

19.06.2024

Nowa KRS przejmie nadzór nad sądami?

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury pracuje obecnie nad zmianami, które mają uregulować m.in. status tzw. neo-sędziów. To jednak nie wszystko, bo jak zapowiedział w rozmowie z Prawo.pl przewodniczący Komisji, prof. Krystian Markiewicz, przygotowane zostaną propozycje zmian w zakresie nadzoru nad sądami. Chodzi o to, by nadzór administracyjny nie był w rękach ministra.

19.06.2024

Prof. Olaś: Zasada proporcjonalności w procesie cywilnym ma rosnące znaczenie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nadmiarowe procedury i przedłużające się procesy, wraz ze zbytecznymi kosztami i opóźnieniami, mogą uniemożliwić uczciwe i sprawiedliwe rozstrzyganie sporów - wskazuje prof. Andrzej Olaś z Zakładu Postępowania Cywilnego WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że dlatego tak ważna jest zasada proporcjonalności w ujęciu procesowym silnie sprzężona z zagwarantowaną konstytucyjnie i konwencyjnie zasadą prawa do sądu.

19.06.2024

MS rozważa rozwód przed notariuszem lub kierownikiem urzędu stanu cywilnego

Wymiar sprawiedliwości

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają analizy dotyczące wprowadzenia możliwości pozasądowego rozwiązywania małżeństw przez rozwód za porozumieniem stron. Rozważane są dwa modele - tzw. rozwód notarialny oraz rozwód w trybie administracyjnych czyli przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Obecnie prowadzone są badania prawnoporównawcze, sprawą zajmie się Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego - informuje resort.

18.06.2024

Skarga na adwokata? W sprawie sprzed 12 miesięcy trafi od razu do rzecznika

Wymiar sprawiedliwości

Skarga na adwokata lub aplikanta ma być rozpoznawana w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od dnia jej wniesienia, a o sposobie jej załatwienia ma zostać poinformowany sam zainteresowany. Będzie ona przekazywana bezpośrednio do rzecznika dyscyplinarnego izby adwokackiej, jeżeli z jej treści wynika, że od zdarzenia do jej złożenia minęło więcej niż 12 miesięcy. Jeśli skarżący nie będzie zadowolony z załatwienia sprawy przez referat skarg, trafi ona również do rzecznika.

18.06.2024

Pracownik sądowy na minimalnej i z nadgodzinami - sądy tracą ludzi i toną w sprawach

Wymiar sprawiedliwości

Jeden z wydziałów apelacji liczył do niedawna pięciu pracowników, w ostatnich miesiącach został tylko jeden z zaledwie dwuletnim stażem - takie przykłady płyną z całego kraju i z sądów różnych instancji. Powód - niskie wynagrodzenie przy dużym obciążeniu pracą - nawet po 800 akt "na głowę". Bywa, że pisma sądowe wychodzą z sądów dopiero po kilku miesiącach. MS zapewnia, że rozważa zmiany, a pracownicy wskazują, że jeśli te nie będą szybkie, to sądy staną.

18.06.2024

NSA niechętny wstrzymaniu decyzji ministra o cofnięciu koncesji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wniosek o wstrzymanie decyzji ministra o odebraniu koncesji na sprzedaż materiałów wybuchowych powinien mieć uzasadnienie. Musi ono odnosić się do konkretnych okoliczności pozwalających sądzić, że wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu lub czynności grozi wyrządzeniem znacznej szkody. I nie można dopiero w zażaleniu do drugiej instancji sądu uzupełniać złożonego w sprawie wniosku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

18.06.2024

TSUE: Kobiety identyfikujące się z równością płci nie wrócą do ojczyzny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Nastolatki, których wspólną cechą jest rzeczywiste zidentyfikowanie się z podstawową wartością, jaką jest równość kobiet i mężczyzn, które nastąpiło podczas ich pobytu w państwie członkowskim, można, w zależności od sytuacji w kraju pochodzenia, uznać za należące do „szczególnej grupy społecznej”, co stanowi „powód prześladowania” mogący prowadzić do przyznania statusu uchodźcy – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

17.06.2024