Sędziowie/członkowie KRS wrócą do orzekania - MS chce dla nich 100 proc. przydziału spraw

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości znalazło sposób na rozładowanie sądowych zatorów. Chce, by sędziowie pełniący określone funkcje mieli większy przydział spraw. W przypadków sędziów/członków KRS wzrost nastąpi z co najmniej 25 proc. na... 100 proc., w przypadku prezesów sądów dyscyplinarnych z 30 proc. na 100 proc. Co najmniej 90 proc. przydziału mają mieć też rzecznik i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, którzy do tej pory mieli go na poziomie co najmniej 10 proc. Mniej spraw w referacie będzie miał za to rzecznik dyscyplinarny ministra sprawiedliwości - spadek ze 100 proc. na co najmniej 75 proc.

28.03.2024

Prokuratura Krajowa chce mniej informacji o sprawach gospodarczych

Wymiar sprawiedliwości

Do Prokuratury Krajowej, a konkretnie do Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej, ma wpływać mniej informacji dotyczących przestępstw gospodarczych. Chodzi m.in. o postępowania dotyczące odwróconego łańcucha dystrybucji leków, ale też zawiadomienia złożone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prokuratorzy obawiają się, że może to uderzyć w koordynację tego typu spraw.

28.03.2024

Przeszukanie u Ziobry - były minister w sidłach własnych zmian

Wymiar sprawiedliwości

Nie milkną echa przeszukań, które funkcjonariusze ABW przeprowadzili w domu m.in. Zbigniewa Ziobry, ale też m.in. dwóch byłych wiceministrów - Marcina Romanowskiego i Michała Wosia. Sami zainteresowani podnoszą, że były nielegalne, bo dotyczyły posłów chronionych immunitetem oraz były prowadzone pod nieobecność byłego ministra. Prawnicy wskazują, że nawet jeśli wątpliwości są zasadne, to ewentualne dowody i tak będą rozpatrzone przez sąd. A przepisy w tym zakresie zmieniono właśnie za czasów ministra Ziobry.

27.03.2024

Zarzuty dla pięciu osób w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Pięć osób zatrzymanych w związku ze sprawą dotyczącą Funduszu Sprawiedliwości usłyszy zarzuty dotyczące doprowadzenia do wypłaty ponad 66 mln zł podmiotowi, który nie spełniał wymogów ani formalnych, ani merytorycznych. Prokuratora Krajowa zapowiada w przypadku dwóch urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości i beneficjanta wsparcia wnioski o areszt. Materiał ma być analizowany pod kątem uchylenia immunitetów politykom.

27.03.2024

Państwo będzie ścigać za mowę nienawiści ze względu na płeć i orientację seksualną

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Do opiniowania trafił już rządowy projekt zmian w kodeksie karnym - dotyczy ścigania homofobicznych i seksistowskich wypowiedzi, a także mowy nienawiści wobec osób z niepełnosprawnością. Ma na celu zagwarantowanie pełnej ochrony wszystkim grupom mniejszościowym szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc. Polega na rozszerzeniu przepisów o cechy takie jak niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.

27.03.2024

Prof. Bosek nie będzie ukarany, inni sędziowie SN czekają na swoje dyscyplinarki

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Manowska przegrała we "własnym" sądzie. Wniosek I Prezes SN o ukaranie sędziego Leszka Boska z Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN za lekceważenie prezesa tej Izby i niestawiennictwo został oddalony - i jej zażalenie – także. Zaniechania i działania sędziego i kwestionowanie składów nie są deliktem dyscyplinarnym, gdyż nie były bezprawne. Niestawienie się na zgromadzeniach sędziów nie jest karane dyscyplinarnie.

27.03.2024

Cztery osoby zatrzymane ws. Funduszu Sprawiedliwości, przeszukano dom Ziobry

Wymiar sprawiedliwości

Trzech urzędników z Ministerstwa Sprawiedliwości zajmujących się Funduszem Sprawiedliwości oraz jedną osobę, która jest jego beneficjentem, zatrzymano podczas wtorkowych działań służb. Wcześniej informowano o przeszukaniach prowadzonych w różnych miejscach na terenie kraju, na polecenie prokuratorów zajmujących się badaniem wykorzystania środków z funduszu. Europoseł Patryk Jaki ujawnił, że chodzi m.in. o dom byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz wiceministra Marcina Romanowskiego.

26.03.2024

Pieniądze z rachunku dłużnika trafią bezzwłocznie do komornika

Wymiar sprawiedliwości

Banki - w przypadku zajętego rachunku - nie będą już czekać siedmiu dni, tylko bezzwłocznie przekażą środki na rachunek komornika, ten z kolei przekaże je wierzycielowi po siedmiu dniach od ich otrzymania. 25 marca weszły w życie zmiany w postępowaniu egzekucyjnym. Komornicy podkreślają, że to znacznie usprawni procedurę.

26.03.2024

Jak zdalny rozwód to tylko z sądu, z kancelarii już nie można się łączyć

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Od 14 marca br. posiedzenia w sprawach odbywających się za zamkniętymi drzwiami, czyli m.in. w sprawach rozwodowych, nie mogą odbywać się zdalnie, chyba że jego uczestnicy łączyć się będą z sal sądowych. Ustawodawca dopuszcza przeprowadzenie dowodu na odległość, ale pod warunkiem, że w istotny sposób przyspieszy to rozpoznanie sprawy lub przyczyni się znacznie do ograniczenia jego kosztów. Pełnomocnicy już odczuwają tego konsekwencje - pierwsze sprawy, które miały się odbyć zdalnie, zostały odroczone, a sędziowie wyznaczyli terminy stacjonarne.

26.03.2024

"Nowy" sędzia zawiesza postępowanie w sprawie decyzji neo-KRS

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Leszek Bosek z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, na posiedzeniu niejawnym, zdecydował o zawieszeniu postępowania w sprawie odwołania dwóch osób od przedstawienia przez neo-KRS wniosku o powołanie Piotra Janusza Kowalskiego na stanowisko sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Uznał przy tym, że konieczne jest przeprowadzenie zmian legislacyjnych, usuwających wady procesowe wskazane m.in. w wyroku Wałęsa przeciwko Polsce.

25.03.2024

Są obawy działalności terrorystycznej? Organy państwa na uprzywilejowanej pozycji

Wymiar sprawiedliwości

Współczesne zagrożenia powodują, iż ustawodawca bardzo chętnie sięga po rozwiązania prawne, ogłaszane jako walka o bezpieczeństwo narodowe, które przyznają otwarty katalog zakresu działania organów, a w praktyce uniemożliwiają realizację przewidzianego Konstytucją prawa do zaskarżania orzeczeń i decyzji. Procedura zobowiązania do powrotu cudzoziemca, co do którego istnieje obawa, że może prowadzić działalność terrorystyczną lub szpiegowską stawia je na bardzo uprzywilejowanej pozycji - pisze radca prawny Paweł Gołębiewski.

25.03.2024

Państwo oszczędza na bezpłatnej pomocy prawnej, a obywatel przegrywa w sądzie

Wymiar sprawiedliwości

Stawki za nieodpłatną pomoc prawną są na tyle niskie, że coraz mniej prawników - adwokatów, radców prawnych chce jej udzielać. Rozwiązaniem problemu miało być darmowe poradnictwo obywatelskie, do którego świadczenia wystarczy wyższe wykształcenie i przeszkolenie. Sędziowie alarmują jednak, że poziom takich porad bywa bardzo niski, a konsekwencją dla obywateli są nie tylko oddalone powództwa, ale i przegrane sprawy.

25.03.2024

Dr Zalasiński: Zostawić wyroki neo-sędziów, nie likwidować Trybunału

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mamy instytucję, która nie mieści się w konstytucyjnej koncepcji podziału władzy, pełniąc funkcję ustrojowego libero, tj. gracza, który może w zależności od potrzeb, grać na każdej pozycji. Trybunał Konstytucyjny przypisuje sobie kompetencje z zakresu władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, zaniedbując przy tym kompetencje własne w stopniu haniebnym. Musimy odtworzyć TK jako organ niezawisły - uważa dr Tomasz Zalasiński, radca prawny, członek Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. S. Batorego, współautor projektów ustawy o TK.

25.03.2024

Zapaść - sądy okręgowe zakorkowane frankami i rozwodami

Wymiar sprawiedliwości

Zaległości w sądach rosną dramatycznie. Niektórych niezałatwionych spraw jest już 15 razy więcej, niż wpływa ich przeciętnie przez miesiąc. To efekt m.in. bezprecedensowego wzrostu wpływu spraw frankowych, ale też rozwodowych. Na pierwszą rozprawę już teraz w wielu sądach czeka się ponad rok. Sędziowie wskazują, że konieczne jest systemowe uregulowanie obu obszarów, a pełnomocnicy skarżą się na rozpatrywanie miesiącami prostych wniosków.

25.03.2024

Testament podróżny do likwidacji, wojskowy i ustny do poprawy

Wymiar sprawiedliwości

Nowy rząd zrealizuje projekt przygotowany rok temu przez poprzednią ekipę - zmieni kodeks cywilny, modyfikując formy, w jakich można sporządzić testament. Informacja na temat projektu pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych. Nowela ma zaostrzyć przesłanki sporządzania testamentów ustnych, zlikwidować testament podróżny, a także rozszerzyć możliwość stosowania formy testamentu wojskowego.

23.03.2024

Mikołaj Kozak: Pegasus a inne sprawy

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Igor Tuleya powiedział niedawno, że „być może zgodził się na Pegasusa”. Nie mam wątpliwości, że jeśli tak było, to został wykorzystany, bo nie mógł wiedzieć, w jakich celach Pegasus będzie używany przez służby. To pokazuje jednak coś więcej, niż tylko sprawę Pegasusa. Z raportu Fundacji Court Watch Polska wynika, że 42 proc. sędziów w latach 2017-2021 nie oddaliło ani jednego wniosku o areszt - pisze Mikołaj Kozak, adwokat w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

23.03.2024

Kolejni sędziowie z pozytywną opinią KRS - m.in. do rejonu i apelacji

Wymiar sprawiedliwości

KRS pozytywnie zaopiniowała kandydatury Sławomira Wojciechowskiego, sędziego WSA w Łodzi i Krzysztofa Sobieralskiego, sędziego WSA w Opolu, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego - na stanowiska sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego Izby Ogólnogospodarczej, a także jednego sędziego do sądu rejonowego i jednego do apelacji. Zajmowała się też 16 wnioskami o cofnięcie zgłoszeń udziału w konkursach na stanowiska sędziowskie.

22.03.2024

Prezes lubelskiej apelacji rezygnuje i wzywa neo-sędziów, by przestali orzekać

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Jerzy Piotr Daniluk - prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie i wiceprezes sędzia Piotr Czerski poinformowali na stronie sądu o rezygnacji z zajmowanych stanowisk. Daniluk napisał też list otwarty do sędziów, w którym podkreśla, że powodem jego decyzji jest to, iż działania podejmowane przez obecne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości - zarówno w sferze legislacyjnej jak i kadrowej - budzą jego najgłębszy sprzeciw. Zaapelował do sędziów powołanych po 2017 r. o odejście od "stołów sędziowskich".

22.03.2024

KRS: Sąd rozstrzygając sprawę, nie może kierować się poglądami

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa rozważa zwrócenie uwagi na poważne rozbieżności orzecznicze w sprawach, w których w grę wchodzi światopogląd, Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, Prezesowi Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej oraz Prokuratorowi Generalnemu i Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Wskazuje, że sądowi nie wolno kierować się w rozstrzygnięciach poglądami własnymi czy oskarżonych.

22.03.2024

Strasburg: Dostęp do kalendarza prezes Przyłębskiej musi być jawny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sieć Obywatelska Watchdog Polska wygrała z Polską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie dostępu do kalendarza spotkań Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i wiceprezesa Mariusza Muszyńskiego. Trybunał w Strasburgu uznał, że dotychczasowa linia orzecznicza sądów administracyjnych w tych sprawach odbiega od europejskich standardów.

22.03.2024