Usunięcie neosędziów z KRS to jedno, trudniejszy może być wybór nowych

Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo

Ważą się losy sędziów z obecnej KRS. Pomysły na ich usunięcie, ze względu na wadliwą procedurę powołania, są dwa - jeden to uchwała Sejmu, drugi - ustawa, np. skracająca kadencję. Jeśli wybrana zostanie szybsza droga uchwały, ważne będzie też jak wybrani zostaną następcy. I tu może pojawić się problem, bo zdaniem części z prawników, Konstytucja wprost tego nie normuje, a "nowa" ustawa regulująca tryb powołania, może nie zyskać aprobaty prezydenta.

24.11.2023

Asystentom i referendarzom skończył się czas - bez aplikacji nie przystąpią do egzaminu sędziowskiego

Wymiar sprawiedliwości

31 grudnia br. upływa termin dla asystentów sędziowskich i referendarzy, ale tylko tych, którzy byli zatrudnieni w momencie wejścia w życie nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych z 2017 r., na przystąpienie do egzaminu sędziowskiego. Ich koledzy, którzy zaczęli pracę później, tej szansy - bez aplikacji - już nie mają. Ministerstwo Sprawiedliwości chciało to zmienić, ale stosowne przepisy znalazły się w projektach spłaszczających strukturę sądów, które utknęły w trakcie procesu legislacyjnego.

24.11.2023

Arbiter Robert Mikulski: Jak sformułować klauzulę arbitrażową?

Wymiar sprawiedliwości

Kilka dni temu media obiegła informacja o pozwie arbitrażowym, jaki Orlen chce wytoczyć spółce Venture Global z USA. Chodzi o brak realizacji kontraktu na dostawę skroplonego gazu. Dlaczego strony zgodziły się na arbitraż? Bo pozwala omijać powolne i przestarzałe sądy powszechne. Arbitraż nie jest jednak domeną wielkich korporacji. Prawo pozwala, by na takich samych zasadach korzystał z niego zarówno Orlen, jak i zwykły Kowalski. Stawia tylko jeden warunek: arbitraż trzeba wcześniej uzgodnić i zapisać go w umowie - pisze Robert Mikulski, partner zarządzający Kancelarii Brillaw by Mikulski & Partners

23.11.2023

Kożuchowska-Warywoda: Rozliczenia to nie priorytet, ważne uzdrowienie sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Najpierw zmiany w KRS, później uporanie się z jej decyzjami w sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym - to priorytety na przywrócenie praworządności w wymiarze sprawiedliwości. Trzeba przy tym brać pod uwagę interesy obywateli. Dlatego proponujemy by neo-sędziowie do momentu zakończenia spraw, które rozpatrują, ale też nowych konkursów, mogli być delegowani. Z kolei ci, którzy sprzeniewierzyli się przysiędze sędziowskiej i dopuścili się uchybienia godności urzędu, powinni odpowiadać dyscyplinarnie - mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.

22.11.2023

SN: Radca prawny nie wydał klientce zasądzonego odszkodowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny, który wygrał w sądzie odszkodowanie i zadośćuczynienie dla klientki, nie poinformował jej o tym i nie przelał natychmiast zasądzonych odszkodowań na jej konto. Pieniądze nie zostały również zdeponowane na odrębnym rachunku. Dlatego słusznie został ukarany karą pieniężną i zakazem patronatu - uznał Sąd Najwyższy.

21.11.2023

NSA: Umowa nie wystarczy, by spółka stała się stroną postępowania

Wymiar sprawiedliwości Spółki

Spółka twierdziła, że jest następcą prawnym strony postępowania, ponieważ zawarła z nią umowę przelewu wierzytelności, która obejmowała wszelkie prawa oraz roszczenia związane z ustaleniem środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia. Pogląd ten nie zyskał jednak aprobaty sądów administracyjnych. W wyroku drugiej instancji podkreślono, że źródłem interesu prawnego jest przepis powszechnie obowiązującego prawa, a nie wola strony wyrażona w formie umowy cywilnoprawnej.

21.11.2023

7,5 mln zł - tyle na wyrównanie sędziowskich pensji potrzebuje NSA

Wymiar sprawiedliwości

Sądy policzyły, ile sędziowie stracili na ustaleniu ich wynagrodzenia w 2023 r. na podstawie ustawy okołobudżetowej, i zaczęły występować m.in. do Ministerstwa Sprawiedliwości o dodatkowe środki na wyrównania. Powołują się przy tym na listopadowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że pominięcie przy tegorocznych sędziowskich płacach ustawy ustrojowej było niekonstytucyjne. Prawo.pl dotarło do pisma prezesa NSA, z którego wynika, że tylko tam na wyrównania potrzeba 7,5 mln zł.

21.11.2023

Frankowicze w sądach wygrywają, ale z WIBOR-em łatwo nie będzie

Wymiar sprawiedliwości

Pomiędzy kredytami frankowymi a kredytami z WIBOR-em jest sporo podobieństw i to na wielu płaszczyznach. Nie oznacza to jednak, że wszystkie takie umowy da się wzruszyć. Liczyć się będzie moment ich zawarcia, to jak kredytobiorcy byli informowani o ryzyku i ostatecznych kosztach kredytu oraz to czy bank, ustalając wskaźnik WIBOR, kierował się prawem i dobrymi obyczajami. Prawnicy wskazują, że warto próbować, bo można wiele zyskać.

21.11.2023

TSUE: Zmiana notariusza prowadzącego hiszpańską kancelarię notarialną może stanowić przejęcie przedsiębiorstwa

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Zmianę notariusza prowadzącego kancelarię należy potraktować jak zmianę właściciela przedsiębiorstwa, w której to sytuacji dyrektywa zapewnia ochronę pracowników poprzez zachowanie ich praw, pomimo tego m.in., że hiszpańscy notariusze obejmują stanowisko w kancelarii z uwagi na ich powołanie na to stanowisko przez państwo – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

20.11.2023

Dłużnik komornikowi nadal umyka, skuteczność egzekucji sięga ok. 25 proc.

Wymiar sprawiedliwości

Obowiązujące przepisy pozwalają dłużnikowi skutecznie unikać egzekucji. Komornicy niewiele mogą zrobić, gdy przykładowo oficjalnie zarabia on płacę minimalną a resztę zarobków dostaje "pod stołem". Problemem jest też choćby zakładania kont rachunkowych w zagranicznych bankach czy instytucjach finansowych, do których komornicy "dostępu" nie mają - podkreślali uczestnicy konferencji Komornik Sądowy - postrzeganie społeczne a rzeczywistość prawna".

20.11.2023

Prof. Chmaj: Premier, a nie prezydent odwołuje Prokuratora Krajowego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na gruncie Konstytucji RP Prezydent nie jest uprawniony do samodzielnego decydowania ani o obsadzie stanowiska Prokuratora Generalnego, ani innych urzędów prokuratorskich – stwierdza w opinii sporządzonej dla Senatu prof. dr hab. Marek Chmaj. A co więcej – akt odwołania Prokuratora Krajowego będzie skuteczny z chwilą jego podjęcia przez Prezesa RM.

19.11.2023

Wkrótce wyrok SN w sprawie organizatorów lotu do Smoleńska w 2010 roku

Wymiar sprawiedliwości

W środę, 29 listopada w Sądzie Najwyższym rozpoznana zostanie sprawa odpowiedzialności karnej organizatorów lotu do Smoleńska w 2010 r.. Kasacje od prawomocnego wyroku w tym procesie złożyli m.in. obrońcy byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasza Arabskiego, ale też prokuratura - na niekorzyść innego z urzędników uniewinnionego przez sądy.

19.11.2023

Podwójne orzeczenie o nabyciu spadku - to błąd konstytucyjny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W obrocie prawnym nie mogą pozostawać dwa prawomocne postanowienia tej samej treści dotyczące nabycia spadku odnoszące się do tego samego stanu faktycznego i prawnego – orzekł Sąd Najwyższy. Ponadto „nowe” postanowienie nie uwzględniało poprawnie wszystkich okoliczności sprawy. SN uwzględnił tym samym skargę nadzwyczajną skierowaną przez Prokuratora Generalnego.

19.11.2023

Przy warszawskiej izbie adwokackiej powołano Koło Kobiet

Wymiar sprawiedliwości

Przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie powołano Koło Kobiet. Jego przewodniczącą została adwokatka Patrycja Kasica, a wiceprzewodniczącą Dagmara Miler. Celem działalności ma być m.in. promowanie i integrowanie środowiska adwokatek i aplikantek adwokackich, przeciwdziałanie nierównemu traktowaniu kobiet w życiu społecznym i zawodowym oraz stworzenie forum wymiany poglądów.

19.11.2023

Adwokatura przeciwko przemocy ze względu na płeć

Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura ponownie włącza się w międzynarodową kampanię 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy Ze Względu Na Płeć. Adwokatki i adwokaci będą tłumaczyć czym jest przemoc fizyczna, psychiczna i ekonomiczna, zwrócą uwagę na problematykę przemocy domowej, rówieśniczej oraz dyskryminacji. Akcja rozpoczyna się 25 listopada i potrwa do 10 grudnia.

18.11.2023

Szykują się wyrównania sędziowskich wynagrodzeń, w sądach już je liczą

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnim czasie w sądach w całym kraju podliczano różnice pomiędzy wynagrodzeniami sędziów i referendarzy w 2023 r. ustalonymi na podstawie ustawy okołobudżetowej a tym, co powinni dostać na podstawie Prawa o ustroju sądów powszechnych. Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że wyrównania szykują się wraz z Nowym Rokiem. Tymczasem zapadają kolejne wyroki na korzyść sędziów, referendarzy i prokuratorów.

17.11.2023

Sprostowanie aktów notarialnych wymaga legislacyjnych poprawek

Wymiar sprawiedliwości

Prostowanie błędów w aktach notarialnych od lat budzi wątpliwości, choćby w zakresie tego, kto może prostować i do kiedy może to zrobić. Problem zaczyna się m.in. wtedy gdy chodzi o oryginały, które trafiły już do sądowych archiwów, przepisy bowiem nie zakładają ich udostępniania. Do tego dochodzi kwestia tego, co można prostować i czym jest inna oczywista omyłka.

17.11.2023

Mija rok od zabójstwa komornik Ewy Kochańskiej, w Warszawie konferencja m.in. o pozycji komorników

Wymiar sprawiedliwości

"Komornik Sądowy - postrzeganie społeczne a rzeczywistość prawna" to tytuł konferencji, która 17 listopada odbędzie się w Warszawie, w ramach obchodów Dnia Solidarności Przeciwko Mowie Nienawiści i Agresji w Mediach i Polityce. Podczas konferencji omawiane będą zagadnienia statusu komornika w polskim systemie prawnym, jego funkcje, rola samorządu komorniczego oraz kwestia zawodu komornika w kontekście współczesnych trendów społeczno-kulturowych.

17.11.2023

Rada Ławnicza wzywa prezydenta do wycofania zmian w regulaminie SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Propozycje zmiany regulaminu Sądu Najwyższego są szkodliwe - uważa Rada Ławnicza tego sądu i wezwała prezydenta do wycofania w całości tego aktu. W środę, 15 października, Rada przyjęła cztery uchwały, z których najważniejsze dotyczą wszczęcia procedury odwołania piętnaściorga ławników Sądu Najwyższego i nowego regulaminu.

16.11.2023

Uchwała czy ustawa w sprawie KRS? Zły wybór może otworzyć puszkę Pandory

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa mają być jednym z pierwszych etapów przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości. Sejm wybrał już nowych członków KRS spośród posłów, a w następnym tygodniu ma zająć się kwestią odwołania jej obecnego sędziowskiego składu. Już jednak pojawiają się wątpliwości czy powinno to nastąpić sejmową uchwałą, czy trzeba przygotować ustawę. Nierozważny krok może pogłębić kryzys w wymiarze sprawiedliwości.

16.11.2023