Hiszpania chciałaby wprowadzenia pewnych kontroli także wewnątrz strefy Schengen - wyjaśnił jeszcze przed spotkaniem szef MSW tego kraju Jorge Fernandez Diaz. "Będziemy bronić ustanowienia kontroli na granicach i jest możliwe, że w konsekwencji trzeba będzie zmodyfikować traktat z Schengen" - powiedział minister dziennikowi "El Pais".

Jak sprecyzował, Hiszpania chce ustanowienia "określonych kontroli nie będących w sprzeczności z zasadą swobodnego przemieszczania się". Chodzi o to, by "osoby, które stanowią zagrożenie lub co do których istnieją uzasadnione wątpliwości, że mogą być terrorystami, nie wykorzystywały wolności przemieszczania się ze szkodą dla naszej wolności i naszego bezpieczeństwa".

"Mobilność wewnątrz Unii Europejskiej ułatwia przemieszczanie się dżihadystom do jakiegokolwiek kraju, w tym także do naszego" - oznajmił hiszpański minister. Podał liczbę około 3 tys. pochodzących z Europy bojowników walczących na Bliskim Wschodzie i ocenił, że mogą oni powrócić do krajów unijnych i będą stanowić zagrożenie.

"Setki osób tego rodzaju mogą swobodnie przemieszczać się po Europie" - oznajmił Fernandez Diaz.

W Paryżu gospodarz niedzielnego spotkania, francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve oświadczył, że jak najszybciej należy podjąć prace, by "wzmocnić, bez zmiany europejskiego prawa, kontrole europejskich obywateli w czasie przekraczania zewnętrznych granic" Unii. "Wszyscy jesteśmy zgodni w sprawie pogłębionych kontroli pewnych pasażerów na podstawie określonych kryteriów" - powiedział Cazeneuve.

Europejscy ministrowie w deklaracji ocenili jako "niezbędną" współpracę z operatorami internetu w celu identyfikowania i bezzwłocznego usuwania z sieci "treści podżegających do nienawiści i terroru".

Zebrani w Paryżu zgodzili się też co do "pilnej potrzeby" wymiany danych europejskich pasażerów lotniczych (tzw. system PNR).

Jeszcze przed spotkaniem szef MSW Belgii Jan Jambon zaapelował o stworzenie unijnej listy zagranicznych bojowników. "Współpraca między służbami naszych krajów jest kluczowa; należy ustanowić europejską listę zagranicznych bojowników" - napisał minister na Twitterze. Belgia była wśród pierwszych krajów UE, które uznały za groźnych powracających do Europy uczestników konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie.

Natomiast Eric Holder, prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA, zapowiedział, że 18 lutego w Waszyngtonie odbędzie się szczyt poświęcony bezpieczeństwu. "Zgromadzimy wszystkich naszych sojuszników, aby omówić sposoby przeciwdziałania brutalnemu ekstremizmowi na całym świecie" - powiedział dziennikarzom po zakończeniu paryskiego spotkania.

W rozmowie z amerykańską telewizją NBC Holder oświadczył, że Stany Zjednoczone są "w stanie wojny z terrorystami", którzy stosują przemoc i odwołują się do islamu, by usprawiedliwić swoje działania. Amerykanie powinni czuć się bezpieczni, ale - jak mówił Holder - jego samego dręczy "niepokój, że pojawi się +samotny wilk+, który nie zostanie wykryty".

Z inicjatywą spotkania w Paryżu wystąpił minister Cazeneuve w związku z ostatnimi zamachami terrorystycznymi we Francji, w których w ciągu trzech dni zginęło 17 osób. Polskę reprezentowała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. (PAP)