SN: Prokurator ukarany za odmowę wykonania polecenia przełożonego

Prawo karne Prokuratura

Prokurator został ukarany naganą za lojalność wobec przeciwnika procesowego i brak podporządkowania się decyzjom swego zwierzchnika, który zmienił żądanie aktu oskarżenia wbrew wcześniejszemu uzgodnieniu kary w trybie konsensualnym.

18.12.2018

Pracownicy prokuratury apelują do premiera o podwyżkę płac

Prokuratura

O natychmiastowe podjęcie skutecznych działań zmierzających do zapewnienia godnych warunków płacowych urzędników i innych pracowników prokuratury, w tym pracowników obsługi, informatyków, analityków i asystentów zaapelowali do premiera członkowie Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

17.12.2018

Prokuratorzy niechętnie zaprzeczają ojcostwu

Prawo rodzinne Prokuratura

Zwiększa się nieznacznie liczba spraw o zaprzeczenie ojcostwa z powództwa prokuratora. Jest to obecnie mniej niż jeden procent wszystkich wniosków wpływających do prokuratury - według szacunków kilkadziesiąt spraw w skali kraju. Jednak są sytuacje życiowe, w których pomoc prokuratora w przeprowadzeniu takiego postępowania jest niezbędna.

15.12.2018

Pracownicy prokuratur rozpoczynają protest

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Żądają podniesienia w 2019 r. wynagrodzeń, także pracowników sądów, o 1000 zł netto, przyjęcia planu modernizacji prokuratury gwarantującego podwyżki uposażeń i opracowania nowej ustawy o pracownika sądów i prokuratur. W ramach protestu będą wysyłać wnioski o zgodę na zatrudnienie w sieciach handlowych i czerwone kartki do premiera.

13.12.2018

SN: Prokurator obwiniony o złożenie propozycji korupcyjnej

Prawo karne Prokuratura

Prokurator rejonowy z Lubartowa został obwiniony o złożenie propozycji korupcyjnej i ujawnienie tajemnicy postępowania karnego. Grozi mu nawet kara złożenia z urzędu. Sąd Najwyższy przesłuchał świadków w tej sprawie. Dalszy ciąg rozprawy - 19 stycznia 2019 r.

13.12.2018

Ziobro: Byłych szefów KNF zatrzymano, by ich przesłuchać

Prokuratura

Podejrzanych ws. niedopełnienia obowiązków ws. SKOK Wołomin zatrzymano, by właściwie ich przesłuchać - powiedział w sobotę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, gdyby wezwano ich listownie, to wiązałoby się to z ryzykiem, że ustalą wspólną wersję.

09.12.2018

Kolejne zarzuty dla pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dopuszczanie się prania brudnych pieniędzy poprzez zawieranie nieprawdziwych umów cywilnoprawnych z firmami, które przywłaszczały pieniądze Sądu Apelacyjnego w Krakowie - usłyszała kolejna grupa pracowników tego sądu.

07.12.2018

SN: Prokurator od wypadków drogowych prowadziła auto "po spożyciu"

Prawo karne Prokuratura

Sąd Najwyższy odroczył rozprawę dyscyplinarną prokurator z Wrześni do 1 lutego 2019 r. w celu uzyskania opinii biegłego neurologa i psychiatry. Obwinionej, która specjalizuje się w oskarżaniu sprawców wypadków drogowych, zarzuca się jazdę po pijanemu.

06.12.2018

Raport FOR: Prokuratura urządzona pod potrzeby polityków

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Wymiana niemal całej kadry kierowniczej i obsadzanie kluczowych stanowisk członkami związanego z partią rządzącą stowarzyszenia, a także ogromna władza prokuratora generalnego w zakresie zmian personalnych oraz innych form nagradzania i karania prokuratorów, to zasadnicze cechy systemu tworzonego w prokuraturze od 2016 r. - uważają eksperci FOR. I stwierdzają, że jest to bardzo niebezpieczne dla praworządności.

27.11.2018

Operator przez prowokacje propagował nazizm? RPO pyta prokuraturę

Prokuratura

Operator TVN uczestniczył w przygotowaniu reportażu o obchodzeniu w Polsce rocznicy urodzin Hitlera. Do jego domu wkroczyła ABW, został wezwany do prokuratury gdzie miał usłyszeć zarzut dotyczący propagowania nazizmu. Ostatecznie śledczy poinformowali, że jest to przedwczesne - w ocenie RPO takie działania mogą mieć jednak efekt mrożący i zniechęcający.

26.11.2018

Prokuratura Krajowa: Tusk wprowadza w błąd opinię publiczną

Prokuratura

Prokuratura Krajowa uważa, że Donald Tusk wprowadza w błąd opinię publiczną. Zapewnia, że awanse dostali ci prokuratorzy prowadzących postępowanie w sprawie spółki Amber Gold, którzy postawili małżonków Marcina i Katarzynę P. przed sądem.

05.11.2018

Prokuratura: zbyt wysokie opłaty za holowanie aut

Prokuratura

Prokuratorzy żądają nieważności uchwały miast, które wprowadziły zawyżone opłaty za holowanie pojazdów. Prokuratura kwestionuje wysokość kosztów usuwania, ale też - odstąpienia od usuwania aut -...

23.10.2018

Prokuratorzy częściej chcą aresztu

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Z roku na rok wzrasta liczba wniosków prokuratury o tymczasowy areszt. W 2015 roku śledczy występowali o ten środek zabezpieczający ponad 13 tysięcy razy, w 2017 - ponad 18 tysięcy razy, a w...

05.10.2018

Prokuratura wkracza w sprawy handlu długami szpitali

Prokuratura Finansowanie zdrowia

Nadal kwitnie nielegalny obrót długami szpitali. Lichwiarze obchodzą przepisy, zawierając umowę konsorcjum - wynika z analiz śledczych. Prokuratorom - jak ustaliło Prawo.pl - zalecono, by we...

28.09.2018

Ziobro o wyroku ETPCz: Przepisy nakazują ekshumację

Prokuratura

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że ekshumacje ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, wbrew woli najbliższych, stanowiły naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. W ocenie...

20.09.2018

Prokuratorzy mają skuteczniej przeciwdziałać lichwie

Prokuratura

Chodzi o sprawy, w których zabezpieczeniem pożyczek są nieruchomości. W najbardziej drastycznych przypadkach tracono je w zamian za kilkaset złotych. Rozwiązaniem mają być m.in. powództwa wytaczane...

13.09.2018