Prokuratura przyznaje się do opieszałości w sprawdzaniu oszustwa wyborczego

Prokuratura

Prokuratura Krajowa poinformowała - trwa postępowanie dyscyplinarne w sprawie zbyt opieszałego prowadzenia przez białostockich prokuratorów śledztwa dotyczącego fałszowania podpisów na listach wyborczych Ruchu Narodowego i roli jaką miałby w tym odegrać poseł, a obecnie też wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

10.02.2019

Stereotypy i uprzedzenia stoją za atakami na osoby transseksualne

Prawo karne Prokuratura Policja

Brakuje przepisów wprost odnoszących się do osób, które chciałyby dokonać korekty płci. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, iż osoby transseksualne borykają się z licznymi problemami. Są one przy tym często narażone na przemoc. Potrzeba więc stanowczej reakcji ze strony państwa - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

09.02.2019

Sąd Najwyższy pyta TK o zniesienie kasacji wobec prokuratorów

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego przy rozpatrywaniu zażalenia obrońcy miała poważną wątpliwość czy prokurator skazany na tzw. śmierć cywilną istotnie nie ma prawa do kasacji. I tę kwestię przedstawiła Trybunałowi Konstytucyjnemu do oceny zgodności z wynikającym z konstytucji prawem do sądu.

07.02.2019

Były szef KNF może już opuścić areszt

Prawo karne Prokuratura

Podejrzany o przekroczenie uprawnień b. szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma opuścić areszt – zdecydował we wtorek Sąd Rejonowy Katowice-Wschód. Okres aresztowania Chrzanowskiego upływa 26 stycznia i zdaniem sądu może on uczestniczyć w dalszym postępowaniu przebywając na wolności.

22.01.2019

SN: Prokurator wydalony z zawodu nie ma prawa do sądu?

Prawo karne Prokuratura

Sąd Najwyższy w nowej Izbie Dyscyplinarnej przy rozpatrywaniu zażalenia obrońcy powziął wątpliwość czy prokurator skazany na tzw. śmierć cywilną istotnie nie ma prawa do kasacji. Nakazał stronom postępowania odnieść się do art. 45 Konstytucji, czyli prawa do sądu.

15.01.2019

Prezes NBP zna wnioski aresztowe prokuratury?

Prawo karne Prokuratura

Marek Chrzanowski wyjdzie niedługo w tym miesiącu z aresztu - powiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Nie wyjaśnił skąd wie o szczegółach postępowania prokuratorskiego w sprawie afery KNF, ale posłowie opozycji pytają o to prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.

10.01.2019

Prokuratorzy pozwami walczą z nielegalnymi badaniami klinicznymi

Prokuratura Opieka zdrowotna

Prokuratura - jak ustaliło Prawo.pl - skierowała do sądów 45 pozwów o zasądzenie zadośćuczynienia za nielegalne testowanie szczepionki ptasiej grypy. Lista stwierdzonych nieprawidłowości jest duża - pacjenci nie byli informowani o badaniu klinicznym, kobietom nie wykonywano koniecznych testów ciążowych, szczepione były osoby chore i pod wpływem alkoholu.

08.01.2019

Wyrok prawomocny, odszkodowania za ekshumacje smoleńskie do wypłaty

Prawo karne Prokuratura

Krewni ofiar katastrofy - Arkadiusza Rybickiego i Leszka Solskiego - otrzymają od państwa polskiego po 16 tys. euro odszkodowania, ponieważ Polska nie odwołała się od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że w ten sposób naruszono art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

06.01.2019

Tłumaczka nie będzie zeznawać o rozmowie Tuska z Putinem 

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Magdalena Fitas-Dukaczewska, tłumaczka polskich prezydentów i premierów, odmówiła składania zeznań w prokuraturze w sprawie tłumaczonego przez nią spotkania Donalda Tuska z Władimirem Putinem. Jako powód podała wiążącą ją tajemnicę zawodową.

03.01.2019

Pracownicy prokuratur też protestują, chcą podwyżek

Prokuratura

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 20 grudnia, pracownicy prokuratur w całym kraju, podczas 20-minutowych przerw, protestowali domagając się podniesienia płac i systemowych zmian - m.in. przyjęcia planu modernizacji prokuratury. Jej kierownictwo zapewnia, że działania zmierzające do poprawy sytuacji już trwają.

20.12.2018

Lewe zwolnienia w prawie

Kadry w oświacie Prokuratura Ubezpieczenia społeczne

Przez Polskę przetacza się w tym roku szczególna grypa: szpitalna, psia, sądowa, a w grudniu zapanowała szkolna. Nagle staliśmy się bardzo chorowitym narodem, ale ta choroba łapie falami - zawodowymi...

19.12.2018

SN: Prokurator ukarany za odmowę wykonania polecenia przełożonego

Prawo karne Prokuratura

Prokurator został ukarany naganą za lojalność wobec przeciwnika procesowego i brak podporządkowania się decyzjom swego zwierzchnika, który zmienił żądanie aktu oskarżenia wbrew wcześniejszemu uzgodnieniu kary w trybie konsensualnym.

18.12.2018

Pracownicy prokuratury apelują do premiera o podwyżkę płac

Prokuratura

O natychmiastowe podjęcie skutecznych działań zmierzających do zapewnienia godnych warunków płacowych urzędników i innych pracowników prokuratury, w tym pracowników obsługi, informatyków, analityków i asystentów zaapelowali do premiera członkowie Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

17.12.2018

Prokuratorzy niechętnie zaprzeczają ojcostwu

Prawo rodzinne Prokuratura

Zwiększa się nieznacznie liczba spraw o zaprzeczenie ojcostwa z powództwa prokuratora. Jest to obecnie mniej niż jeden procent wszystkich wniosków wpływających do prokuratury - według szacunków kilkadziesiąt spraw w skali kraju. Jednak są sytuacje życiowe, w których pomoc prokuratora w przeprowadzeniu takiego postępowania jest niezbędna.

15.12.2018

Pracownicy prokuratur rozpoczynają protest

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Żądają podniesienia w 2019 r. wynagrodzeń, także pracowników sądów, o 1000 zł netto, przyjęcia planu modernizacji prokuratury gwarantującego podwyżki uposażeń i opracowania nowej ustawy o pracownika sądów i prokuratur. W ramach protestu będą wysyłać wnioski o zgodę na zatrudnienie w sieciach handlowych i czerwone kartki do premiera.

13.12.2018

SN: Prokurator obwiniony o złożenie propozycji korupcyjnej

Prawo karne Prokuratura

Prokurator rejonowy z Lubartowa został obwiniony o złożenie propozycji korupcyjnej i ujawnienie tajemnicy postępowania karnego. Grozi mu nawet kara złożenia z urzędu. Sąd Najwyższy przesłuchał świadków w tej sprawie. Dalszy ciąg rozprawy - 19 stycznia 2019 r.

13.12.2018

Ziobro: Byłych szefów KNF zatrzymano, by ich przesłuchać

Prokuratura

Podejrzanych ws. niedopełnienia obowiązków ws. SKOK Wołomin zatrzymano, by właściwie ich przesłuchać - powiedział w sobotę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, gdyby wezwano ich listownie, to wiązałoby się to z ryzykiem, że ustalą wspólną wersję.

09.12.2018