Oceny okresowe prokuratora co cztery lata, kierownika prokuratury co dwa

Prokuratura

Prokurator ma podlegać co cztery lata okresowej ocenie, w celu potwierdzenia jego przydatności do zajmowania stanowiska służbowego lub do pełnienia funkcji albo powierzenia innego zakresu zadań. Jeśli dwukrotnie, i po kolei, otrzyma ocenę negatywną, Prokurator Generalny będzie mógł go odwołać, po uprzednim wysłuchaniu, chyba że... wysłuchanie nie będzie możliwe - wynika z projektu Prawa o ustroju prokuratury, przygotowanego przez Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia".

29.09.2023

W sądach już ponad 700 spraw dotyczących wynagrodzeń prokuratorów

Prawnicy Prokuratura

Tylko w Poznaniu i tylko we wrześniu zapadło kolejnych siedem wyroków uwzględniających powództwa prokuratorów dotyczące wypłaty należnego wynagrodzenia w związku z uregulowaniem jego podstawy w ustawie okołobudżetowej. Samych prokuratorskich powództw jest ponad... 700. Tymczasem Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury zaopiniował krytycznie ponowne odstąpienie w tym zakresie od przepisów ustawy Prawo o prokuraturze, tym razem w związku z ustawą okołobudżetową na 2024 r.

26.09.2023

Prokurator Turek: Prokuratura nie potrzebuje rewolucji, a teraz zarządzana jest strachem

Prokuratura

Można i trzeba rozważać reformę i zmianę w przepisach dotyczących prokuratury, ale trzeba pamiętać o tym, że to jedynie pewien krok. Jeśli myśli się o lepszej prokuraturze, to trzeba wprowadzić racjonalne zarządzanie pracą, poprawić jej warunki i skończyć z tym, co jest od lat bolączką: zarządzaniem przez zastraszanie, ciągłym nadzorem, brakiem pozytywnej motywacji czy brakiem szans na rozwój – mówi dr Piotr Turek, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

04.09.2023

Funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego do rozdzielania, pytanie co dalej

Prokuratura

Prawnicy są raczej zgodni, że czas rozdzielić funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Problem jednak w tym jak miałby wyglądać nadzór nad prokuraturą. Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia proponuje powołanie Naczelnej Rady Prokuratury. Są prokuratorzy, którzy uważają jednak, że trzeba sięgnąć po jeszcze inne rozwiązanie np. specjalną komisję w Senacie.

22.08.2023

Związkowcy chcą, by TK zajął się prokuratorskimi wynagrodzeniami

Prokuratura

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał czy przepisy ustawy okołobudżetowej, dotyczące sposobu ustalania prokuratorskich wynagrodzeń w 2023 r., są zgodne z konstytucją. TK 9 września zajmie się podobnym wnioskiem, ale dotyczącym wynagrodzeń sędziowskich. Problem tkwi w tym, że tą regulacją ustala się kwestie, które powinny wynikać z obowiązującego Prawa o Prokuraturze.

10.08.2023

Prokuratorzy dostają już pierwsze pieniądze w związku z pozwami o wynagrodzenia

Prokuratura

Pierwsze prokuratorskie pozwy, dotyczące naliczania wynagrodzeń zgodnie z ustawą okołobudżetową, a nie ustawą Prawo o prokuraturze, zakończyły się wypłatami wyrównań. Szlaki przecierają prokuratorzy z Nowej Soli i tamtejsze sądy. To jednak nie koniec - podobne sprawy czekają na rozpatrzenie w całym kraju. Są też pierwsze wyroki - także w związku z wynagrodzeniami sędziów.

07.08.2023

dr Gabriel-Węglowski: Ocena okresowa nie poprawi jakości pracy prokuratora

Prokuratura

Oceny okresowe w prokuratorze były i się nie sprawdziły. Doprowadziły jedynie do tego, że pewna część prokuratorów zamiast wykonywać swoje obowiązki zajmowała się nieprzejrzystym, niczemu nie służącym ocenianiem innych. Ponowne ich wprowadzenie nie będzie mieć żadnego przełożenia na poprawę jakości naszej pracy. A sam pomysł, by dwie negatywne oceny mogły skutkować odwołanie prokuratura jest - powiedzmy wprost – co najmniej konsternujący - ocenia dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator.

03.08.2023

Pracownicy prokuratur szykują się do wrześniowych protestów

Prokuratura

Forum Związków Zawodowych, w tym m.in. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP postulowało podwyżki wynagrodzeń pracowników od 1 lipca 2023 r. o 20 proc. i o kolejne 24 proc. od 1 stycznia 2024 r. Ponieważ nie zostało to spełnione szykują się do wrześniowych protestów. Terminy mają być wkrótce ogłoszone, a związkowcy wzywają do pełnej mobilizacji i masowego uczestnictwa.

31.07.2023

Maciej Fingas: Prokurator jest oskarżycielem publicznym, więc powinien być na sali sądowej

Prokuratura

Wymiar sprawiedliwości potrzebuje sprawnych i niezależnych prokuratorów. Sam prokurator, oskarżyciel publiczny, powinien być na sali sądowej. To puste miejsce, które dopuszczają obowiązujące przepisy, jest czymś nieakceptowalnym także z perspektywy oskarżonego. Zaburza przekonanie, że sąd ma być arbitrem, którego jedyną rolą jest sądzenie - mówi dr Maciej Fingas, adwokat, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki na Uniwersytecie Gdańskim.

31.07.2023

Potrzebna motywacja, a nie straszak - prokuratorzy obawiają się kolejnych ocen

Prokuratura

Rządy twardej ręki, wszędzie statystyki, luki i niejasności w przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej, przy równoczesnym braku pozytywnej motywacji, szans na rozwój czy specjalizację - to, jak podkreślają, prokuratorzy ich codzienność. Nie mają wątpliwości, że zmiany są potrzebne, ale takie, które "ucywilizują" prokuraturę, a nie pogłębią rygor. I będę służyć na lata, a nie do powyborczych rozliczeń.

28.07.2023

LEX Super Omnia: Nasza propozycja ocen okresowych to nie powrót do przeszłości

Prokuratura

Koncepcja ocen okresowych proponowana przez Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia w żadnym zakresie nie odpowiada rozwiązaniom zawartym w przepisach ustrojowych kształtujących działalność prokuratury przed 2016 rokiem, opartych o znowelizowaną ustawę z połowy lat osiemdziesiątych XX wieku. Konkurencyjność, transparentność, przejrzystość, ocena pracy zawodowej - to europejskie standardy i zasady kształtujące status prokuratora - wskazuje w stanowisku przesłanym Prawo.pl Stowarzyszenie.

28.07.2023

Pomysł ocen okresowych znów dzieli prokuratorów

Prokuratura

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia wraca z pomysłem ocen okresowych dla prokuratorów. Prokuratura przerabiała to już kilka lat temu, a duża część środowiska mocno sprzeciwiała się temu rozwiązaniu. Nie inaczej jest teraz. Prokuratorscy związkowcy podkreślają, że to sąd i prokuratura to nie szkoła ani tym bardziej korporacja. Wskazują, że poprzedni system był mocno niewydolny.

13.07.2023

SN: Prokurator bez immunitetu, bo przekonywał policjantki, że alkomat jest zbędny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uchylił immunitet prokuratorowi delegowanemu do Prokuratury Krajowej, który uchybił godności urzędu i zachodzi duże prawdopodobieństwo, że popełnił także przestępstwo. Skłanianie funkcjonariuszy do odstąpienia od badania alkomatem jest działaniem na szkodę interesu publicznego – uznał oskarżyciel i Sąd Najwyższy zgodził się z tym twierdzeniem.

01.07.2023

Naczelna Rada Prokuratury, silny samorząd, mniej nadzoru - założenia nowej ustawy o prokuraturze

Prokuratura

Rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, powołanie Naczelnej Rady Prokuratury, wzmocnienie prokuratorskiego samorządu, spłaszczenie struktury poprzez likwidacje prokuratur regionalnych, ograniczenie nadzoru przełożonych nad czynnościami prokuratora - to założenia do projektu ustawy o prokuraturze, które Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia przedstawiło podczas III Kongresu Prawników Polskich.

24.06.2023

SN: Zwolnienie lekarza z tajemnicy nie jest podstawowym sposobem ustalania faktów

Prawo karne Prokuratura Zawody medyczne

Prokurator nie dostał zgody na przesłuchanie osób zobowiązanych do zachowania tajemnicy lekarskiej. Sąd Najwyższy podkreślił, że zwolnienie z niej przez sąd nie może być traktowane jako podstawowy sposób ustalania faktów w postępowaniu karnym. Konieczne jest bowiem wykazanie, że wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości a dana okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu.

19.06.2023

Subsydiarny akt oskarżenia do poprawki, a rola prokuratora ponownie wzrasta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Szykują się kolejne zmiany w zakresie subsydiarnego aktu oskarżenia. Będzie go można wnieść po co najmniej dwukrotnym zażaleniu na odmowę wszczęcia lub umorzenie śledztwa, w tym zaskarżeniu postanowienia utrzymanego w mocy przez prokuratora nadrzędnego. Co więcej, prokurator będzie mógł wstąpić do sprawy jako uczestnik postępowania, jeśli uzna, że wymaga tego praworządność albo interes społeczny.

15.06.2023

Samo przywołanie cudzego nazwiska nie stanowi o naruszeniu dobra osobistego

Prawo cywilne Prokuratura

Nazwisko stanowi dobro osobiste człowieka, ale posługiwanie się nim przez inną osobę, co do zasady nie narusza tego dobra, skoro pełni ono funkcję identyfikacyjną. Dopiero posłużenie się nazwiskiem w sposób niezgodny z prawem czy regułami społecznymi może doprowadzić do bezprawności działania – stwierdził w prawomocnym już wyroku Sąd Apelacyjny w Warszawie.

09.06.2023

Albo waloryzacja pensji pracowników prokuratury, albo będą protesty

Prokuratura Prawo pracy

W ocenie Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP podnoszenie wynagrodzenia minimalnego jest słuszne, ale nie wystarczy. Musi mu towarzyszyć systemowe podnoszenie płac pracowników, pełniących służbę od wielu lat. Związki zawodowe przedstawiają swoje propozycje w tym zakresie, ale też przygotowują się do akcji protestacyjnych.

02.06.2023

Minister chce wyższych kar dla sprawców wypadków i ułatwień w stosowaniu aresztowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Zbigniew Ziobro zapowiedział w czwartek kolejne zaostrzenie kar dla sprawców śmiertelnych wypadków drogowych oraz wprowadzenie zmian ułatwiających stosowanie środków zapobiegawczych, w szczególności tymczasowego aresztu. Zmiana w przepisach karnych ma podnieść zagrożenie z 12 na 20 lat pozbawienia wolności, a w odniesieniu do środków zabezpieczających ma być wprowadzone ograniczenie możliwości powołania się na stan zdrowia.

01.06.2023

NSA: Wynagrodzenia przenoszonych prokuratorów nie do ruszenia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Bezpodstawne jest wstrzymywanie prokuratorom przeniesionym do rejonu stawek wynagrodzenia. Zdegradowany prokurator byłej prokuratury okręgowej zachowuje prawo do zmiany stawek wynagrodzenia, jakie przysługiwałyby mu, gdyby pozostał na stanowisku – taki jest sens ostatnich wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego. Należało wypłacić tym prokuratorom dodatek wyrównawczy, tak jakby nie zmienili miejsca służbowego.

30.05.2023