Rada Główna Związku Zawodowego Pracowników i Prokuratorów RP wystosowała list do przewodniczącego sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Arkadiusza Myrchy.

 

Waloryzacja płac o 20 proc.

Związek zasygnalizował najistotniejsze problemy środowiska. Część z nich została przedstawiona w czasie tzw. marszu gniewu, który odbył się 15 września br. i przeszedł ulicami Warszawy. Jego głównymi postulatami była waloryzacja płac w 2023 roku o 20 proc., a także w następnym roku na poziomie 24 proc. Umożliwiłoby to zniwelowanie realnego spadku wartości płac.

- Na przestrzeni ostatnich trzech lat spadek ten przekroczył 30 proc. Gdy tymczasem skumulowana inflacja kształtowała się w granicach 45 proc., a podwyżki w tym samym czasie osiągnęły 18 proc. – wskazuje Jacek Skała, prokurator, przewodniczący Prezydium.

Czytaj też w LEX: Golik Cezary, Obowiązki prokuratora zawieszonego w czynnościach – kilka uwag wokół art. 150 § 1 zd. 2 ustawy Prawo o prokuraturze >

- Dla naszego środowiska symboliczne znaczenie ma sprawa zaginionego dezyderatu w sprawie płac pracowników sądów i prokuratury, który przedstawiliśmy w poprzedniej kadencji Sejmu podczas obrad komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Projekt tego dezyderatu, schowany głęboko do sejmowej szuflady, nigdy nie był głosowany – twierdzi prok. Skała. – Wierzę głęboko, że nas dezyderat „odnajdzie się” i stanie się przedmiotem obrad komisji. A także będzie podstawą do niezbędnych zmian legislacyjnych w rozpoczynającej się kadencji – dodał Skała.

Czytaj też w LEX: Dunikowski Paweł, Bezczynne i przewlekłe prowadzenie postępowania administracyjnego w kontekście uprawnień prokuratora >

Prok. Skała podkreśla, że zwrócił się do przewodniczącego komisji z apelem o rozpoczęcie na forum komisji debaty.

- My musimy ten proces „wypychania”  zastopować za wszelką cenę. I cieszymy się, że tak nieliczna, ale jakże istotna dla obywateli grupa pracowników prokuratury, których jest niemal 9 tys., została zauważona w dość dalekiej od kazuistyki umowie. Zresztą ta sama umowa w punkcie 23 dostrzega potrzebę dialogu z organizacjami pozarządowymi. Dlatego taki dialog inicjujemy - wyjaśnia. 

Zobacz również: Będzie wyrównanie wynagrodzeń prokuratorów za 2023 rok, wypłaty do końca grudnia

 

Koniec z naruszaniem praworządności

Związek Zawodowy Prokuratorów zauważa, że należy skończyć z praktyką łamania praworządności. Z praktyką tą zerwał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 listopada 2023 r. (sygn. K 1/23). Trybunał orzekł, że art. 8 i art. 9 ustawy z 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 są niezgodne z art. 178 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. A także, że art. 7 jest niezgodny z art. 195 ust. 2 Konstytucji.

Pełna realizacja tego wyroku wymaga niezbędnych korekt w projekcie ustawy okołobudżetowej na 2024 rok.

Obecnie wynagrodzenia tej grupy zawodowej mają być liczone  liczone według kwoty 6114,08 zł.  Jednakże - zgodnie z poprawkami do ustawy - wypłacone już wynagrodzenia prokuratorów za 2023 r. i te za listopad oraz grudzień mają zostać zwiększone o różnicę pomiędzy podstawą do ich wyliczenia wynikającą z ustawy okołobudżetowej na bieżący rok a tym co zakłada Prawo o prokuraturze. Prawo.pl dotarło do projektu noweli okołobudżetówki, który został już przyjęty przez Radę Ministrów i ma trafić w najbliższych godzinach do Sejmu. Wypłat prokuratorzy mogą się spodziewać do 31 grudnia.

Czytaj też w LEX: 

Sygit Bogusław, Wąsik Natalia, Odpowiedzialność dyscyplinarna prokuratora w świetle aktualnego orzecznictwa sądowego >

Grygutis Jakub, Konstytucyjność wstrzymania waloryzacji wynagrodzeń sędziowskich >