Są już pierwsze problemy z exit taxem

CIT PIT

Przepisy o podatku od wyjścia, czyli tzw. exit tax obowiązują od kilku dni. Muszą go płacić także osoby fizyczne. Wątpliwości dotyczą m.in. kwoty wolnej od podatku. Eksperci pytają także, czy wyjazd polskiego inżyniera lub dyrektora do pracy za granicę może powodować konieczność zapłacenia daniny.

09.01.2019

Kasy fiskalne: W 2019 roku jeszcze nie online

VAT

Ministerstwo Finansów przyzwyczaiło już wszystkich do tego, że rozporządzenia nakładające obowiązek stosowania kas fiskalnych wydawane są 31 grudnia, na kilka godzin przed ich wejściem w życie. Nie inaczej było w tym roku. Jednak po zapowiadanych przez resort przepisach wprowadzających kasy online ślad zaginął.

04.01.2019

MF nie dba o zdrowie Polaków?

VAT

Dostępne w polskim systemie podatkowym narzędzia, które mają wpływ na zdrowie Polaków, nie są wykorzystywane. Projektowane przepisy nie do końca korespondują z rosnącymi problemami z dietą. Przykładem może być nowa matryca stawek VAT – wynika z najnowszego raportu CRIDO.

03.01.2019

Wiążące Informacje Stawkowe – projekt wymaga poprawek

VAT

Wiążące Informacje Stawkowe to część dużej reformy porządkującej stawki VAT. Jej trzonem ma być wprowadzenie nowej matrycy stawek. Zdaniem ekspertów, jest to krok w dobrym kierunku, ale wymaga jednak zmian. W obecnym kształcie niewiele pomoże.

03.01.2019

Polski fiskus chce wiedzieć za dużo

Ordynacja CIT PIT

Od stycznia 2019 roku trzeba będzie informować fiskusa o stosowanych rozwiązaniach podatkowych. Wymóg ten nakłada unijna dyrektywa, jednak Polska wprowadziła przepisy o wiele bardziej restrykcyjne.

31.12.2018

Co mogą sądy administracyjne w aspekcie cen transferowych

CIT PIT

Przepisy dotyczące cen transferowych mają na celu m.in. zapobieganie unikaniu opodatkowania w związku z transakcjami realizowanymi przez podmioty powiązane. Praktycy mają wątpliwości dotyczące roli sądów administracyjnych w kontroli decyzji podatkowych w przedmiocie cen transferowych.

30.12.2018

Akcyza na energię obniżona, rachunki nie wzrosną

Domowe finanse Akcyza

Z 20 do 5 zł parlament obniżył akcyzę za jedną megawatogodzinę. Dodatkowo obniżone będą opłaty przejściowe. Chodzi o ograniczenie podwyżek cen prądu dla jego wszystkich odbiorców, w tym samorządów i firm. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.

29.12.2018

W przyszłym roku nieco niższe limity podatkowe, ale kary wyższe

CIT PIT VAT Rachunkowość

W 2019 roku szybciej będzie można stracić status małego podatnika w PIT i VAT oraz prawo do ryczałtowego rozliczenia PIT. Mniej będzie można także odliczyć w ramach jednorazowej amortyzacji. Wyższe będą jednak kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe.

28.12.2018

Ulga podatkowa Innovation Box już od stycznia

CIT PIT

Od 2019 r. do obu ustaw o podatkach dochodowych zostanie wprowadzone Innovation Box, czyli preferencyjne opodatkowanie stawką 5 proc. dochodów z patentów i inny praw własności intelektualnych. To potrzebne, ponieważ w rankingu innowacyjności zajmujemy dopiero czwarte od końca miejsce w UE.

27.12.2018

Wicepremier zapowiada obniżenie podatków

CIT PIT

Po Nowym Roku premier Mateusz Morawiecki zabierze głos w sprawie obniżenia podatków - zapowiedział wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Nie podał jednak żadnych szczegółów projektowanych przez rząd zmian.

26.12.2018

Fiskus pyta nowożeńców o wydatki na wesela

PIT

Krajowa Administracja Skarbowa wysyłała do nowożeńców pisma z pytaniami dotyczącymi organizacji wesel. Chodziło m.in. o zasady wynajmu sali weselnej, zespołów muzycznych, przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne oraz podatników świadczących usługi obsługi muzycznej imprez, ale było też pytanie o wpływy z prezentów.

24.12.2018

Komputer z odliczeniem, ale perkusja i pianino już nie

Domowe finanse PIT

Fiskus potwierdził właśnie, że w ramach ulgi dla niepełnosprawnych można odliczyć wydatki na zakup sprzętu niezbędnego w rehabilitacji. Odliczenie nie przysługuje jednak na zakup artykułów gospodarstwa domowego. Urządzenia muszą mieć specjalne cechy, świadczące o przydatności niepełnosprawnym.

24.12.2018

Płyn do e-papierosów dłużej z zerową akcyzą

Akcyza

Płyny do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich będą opodatkowane zerową stawką podatku akcyzowego aż do końca czerwca 2020 roku. Wcześniej podatek miał być pobierany już od początku przyszłego roku. Zmiany w przepisach podpisał we wtorek prezydent.

20.12.2018

Skarbówka łamie prawo, choć wie, że przegra w sądzie

Ordynacja CIT PIT

Fiskus upiera się przy swoim i wydaje niekorzystne interpretacje - np. w kwestii paliwa do samochodów. Sprawy niepotrzebnie lądują w sądzie, co podwyższa koszty funkcjonowania skarbówki i komplikuje jej relacje z podatnikami. Zdaniem ekspertów, to łamanie prawa.

20.12.2018

Choinka w biurze może być kosztem podatkowym

CIT PIT

Święta za pasem. Firmy dekorują swoje siedziby. Wydatki na zakup choinek i bombek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dekoracje nie powinny być jednak zbyt wystawne.

19.12.2018

Przedsiębiorca koszty podróży rozliczy, ale wyżywienia nie

PIT

Wydatki związane ze służbowym wyjazdem przedsiębiorcy mogą być kosztem uzyskania przychodów. Rodzaj i klasa środka transportu nie mają znaczenia. Odliczyć można m.in. koszty noclegu, parkingu, bilety. Z najnowszego stanowiska resortu finansów wynika jednak, że wyjątkiem jest wyżywienie.

19.12.2018

Podatek u źródła: Nowe zasady już od stycznia 2019 roku

CIT PIT

Nowelizacja przepisów nie ominie podatku u źródła. Nowe zasady będą dotyczyły rozliczeń zryczałtowanego podatku dochodowego, który jest pobierany od należności wypłacanych do zagranicznych podmiotów. Chodzi przede wszystkim o odsetki, dywidendy, należności licencyjne i usługi niematerialne.

17.12.2018

Czy fiskus musi informować o zawieszeniu biegu przedawnienia

Ordynacja

Zagadnienie zawiadamiania podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia od dawna wywoływało emocje. Istniejące w orzecznictwie rozbieżności w tym zakresie przecięła niedawna uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego.

14.12.2018

MF kończy swoją akcję, teraz strażnik miejski sprawdzi paragony

VAT

Ministerstwo Finansów chce przekazać część uprawnień administracji skarbowej w zakresie kontroli i wystawiania mandatów karnych skarbowych za sprzedaż poza kasą fiskalną innym służbom, m.in. Państwowej Inspekcji Handlowej i Straży Miejskiej – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.

14.12.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski