Projekt ustawy zakładał m.in.: wzrost opłat za wydanie interpretacji indywidualnej. Dla przedsiębiorców miały one wynosić  maksymalnie 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Poza tym interpretacje miały być ważne przez pięć lat od wydania.

Projekt przewidywał też m.in możliwość załatwiana niektórych spraw podatkowych na wniosek podatnika w postępowaniu uproszczonym,  możliwość umorzenia podatku przed terminem jego płatności, bez konieczności oczekiwania na powstanie zaległości podatkowej oraz umożliwienie zapłaty podatku za podatnika przez osoby spoza jego najbliższej rodziny do kwoty 5000 zł (obecnie do 1000 zł).

Zobacz linię orzeczniczą w LEX: Sztuczne wszczynanie postępowania karnego wobec podatnika w celu zapobiegnięcia przedawnieniu >

Czytaj więcej: Konsultacje zmian w Ordynacji podatkowej - 2023 rok >>

Eksperci zwracali jednak uwagę, że zabrakło jednej z najważniejszych zmian. W pierwotnych zapowiedziach MF z 2022 r. wskazywano na potrzebę uchylenia art. 70 par. 6 pkt 1 ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe (i zawiadomienie o tym podatnika) prowadzi do zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. MF uzasadniało wcześniej, że uchylenie przepisu pozwoli rozwiązać problem instrumentalnego wszczynania przez organy postępowań karnych skarbowych w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Jednak w wersji z czerwca 2023 r. tej zmiany nie było. 

Czytaj w LEX: Zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku z postępowaniem karnym skarbowym – na przykładach >

 

Sprawdź również książkę: Przegląd Podatkowy - Nr 3/2023 [383] >>