Chodzi o nowelizację ustawy o VAT, która wprowadza od 1 lipca 2024 r. Krajowy System e-Faktur (KSeF) jako obowiązkowy system przy wystawianiu faktur przy transakcjach między przedsiębiorcami. Obecnie nad zmianami pracuje Senat.

Czytaj również: Faktury konsumenckie poza KSeF skomplikują rozliczenia >>

- Liczymy, że proces legislacyjny zakończy się do końca lipca – powiedział w piątek na konferencji prasowej wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariusz Gojny.

KSeF będzie kolejnym narzędziem uszczelnienia systemu podatkowego. Według MF, dzięki dotychczasowym działaniom luka VAT zmniejszyła się z 24,1 proc. w 2015 r. do 4,9 proc. w 2022 r., co oznacza dodatkowe 45 mld zł w budżecie.

Czytaj w LEX: Krajowy System e-Faktur (KSeF) – kontekst prawny, wyzwania techniczne i konsekwencje praktyczne dla przedsiębiorców >

- Wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur przyniesie budżetowi dodatkowe 1,8 mld zł w 2025 r. W ciągu 10 lat od uruchomienia dodatkowe dochody wyniosą 10 mld zł. Obowiązkowy KSeF pozwoli też w jeszcze większym stopniu zweryfikować prawidłowość rozliczeń bez angażowania podatników - powiedział Mariusz Gojny.

Sprawdź w LEX: Czy po wejściu w życie regulacji dotyczących KSeF, podatnicy będą mieli możliwość wystawiania faktur uproszczonych? >

Poinformował, że w  2022 r. KAS przeprowadziła niewiele ponad 22 tys. kontroli. To blisko siedmiokrotnie mniej, niż w 2008 r., kiedy kontroli było 150 tys.

Paweł Selera, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów, zapowiedział z kolei, że resort chce przedstawić do końca 2023 r. projekty rozporządzeń do ustawy o KSeF. Przedstawi też wytyczne dotyczące tzw. stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Chodzi o przedsiębiorców, którzy zostaną objęci obowiązkowym KSeF mimo iż nie mają siedziby w Polsce.

Sprawdź w LEX: Czy możliwe jest wystawianie faktur zbiorczych w KSeF i czy noty obciążeniowe mogą być przesyłane przez KSeF? >

Zapowiedział też, że MF przyjrzy się obowiązkom sprawozdawczym. - Dla nas najważniejsza jest stabilizacja systemu. Kiedy ją osiągniemy, to możliwe są dalsze zmiany w kierunku ułatwień dla firm, ale nie zamierzamy dokonywać radykalnych zmian – powiedział Paweł Selera.

Przemysław Krawczyk, dyrektor Departamentu Analiz KAS zapowiedział zmiany w darmowej aplikacji dla małych firm, które umożliwią wystawianie faktur w KSeF.

Sprawdź w LEX: W jaki sposób faktury dokumentujące transakcje eksportowe będą obsługiwane w systemie KSEF? >

Przypomnijmy, że przedsiębiorcy mogą od 1 stycznia 2022 r. dobrowolnie wystawiać faktury poprzez KSeF. Obecnie e-faktura działa jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. 

Czytaj w LEX: Krajowy System e-Faktur – kolejny uciążliwy obowiązek raportowy czy milowy krok w kierunku cyfryzacji procesów zarządzania ryzykiem podatkowym? >