Koszty uzyskania przychodów pracowników mają być wyższe

PIT

Wysokość kosztów uzyskania przychodów pracowników zatrudnionych na umowach o pracę jest określona ryczałtowo. Ich wartość nie była jednak zmieniana od ponad 10 lat. Utrzymywanie ich na stałym poziomie powoduje realny wzrost opodatkowania. PiS zapowiada ich podwyższenie.

26.02.2019

Będą zmiany w opodatkowaniu odsetek

Domowe finanse PIT

Ministerstwo Finansów potwierdza, że prowadzi prace nad nowelizacją ustawy o PIT. Jak deklaruje, ich celem ma być wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania odsetek za opóźnienie wypłat należności wolnych od PIT. Chodzi m.in. o alimenty i wypłaty na rzecz ofiar wypadków komunikacyjnych.

25.02.2019

MF nie chce uchylić przepisu, choć sądy odmawiają jego stosowania

Ordynacja

Szósty rok mija od wyroku Trybunału Konstytucyjnego a minister finansów ‒ mimo licznych nowelizacji ordynacji podatkowej ‒ nie znalazł okazji, by usunąć z niej niekonstytucyjny przepis. MF zdaje się też nie przejmować kosztami przegrywanych spraw sądowych, na jakie naraża Skarb Państwa. I wszystko wskazuje na to, że zdania nie zmieni.

25.02.2019

PiS: Pracownik poniżej 26 lat bez PIT

PIT Prawo gospodarcze

Nie będzie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia - zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak zadeklarował, jego partia chce w ten sposób "pomóc młodym ludziom wchodzącym w życie". Premier natomiast zapowiedział podniesienie kosztów uzyskania przychodu.

23.02.2019

Koszty uzyskania przychodów w rocznym PIT można zmienić

PIT

W rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 wpisuje się wartości kosztów uzyskania przychodów. Uwzględnia się kwoty wskazane wcześniej przez pracodawcę w PIT-11. Czasem można jednak przyjąć inne wartości. W niektórych przypadkach koszty można podwyższyć i dzięki temu uzyskać zwrot części podatku.

23.02.2019

MF będzie współpracował z francuską skarbówką

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Ministrowie finansów Polski i Francji podpisali w piątek deklarację o współpracy podatkowej. Chodzi przede wszystkim o kwestie dotyczące opodatkowania gospodarki cyfrowej. Rozmowy dotyczyły także reformy Unii Gospodarczej i Walutowej oraz wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027.

22.02.2019

Czy podatki wpłyną na ekologię

CIT

Zagadnienia związane z ociepleniem klimatu w ostatnim czasie nie schodzą z pierwszych stron gazet. Ciągłe alerty smogowe stały się stałym elementem serwisów informacyjnych. Nie dziwi więc fakt, że rośnie również zainteresowanie kwestiami związanymi z odnawialnymi źródłami energii, alternatywnymi metodami zasilania pojazdów czy innych urządzeń, mającymi zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza.

22.02.2019

Dealerzy samochodowi sami interpretują przepisy

CIT PIT

Nowe przepisy podatkowe dotyczące rozliczeń wydatków związanych z samochodami są na tyle niejasne, że Ministerstwo Finansów postanowiło wydać do nich objaśnienia. Dokumentu ciągle nie ma. Dealerzy samochodowi opublikowali więc własne stanowisko.

22.02.2019

Zmiana stawki amortyzacyjnej to nie zakazana optymalizacja

CIT

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał trzecią opinię zabezpieczającą. Ma ona szczególne znaczenie dla firm, które korzystają ze zwolnienia z CIT w specjalnych strefach ekonomicznych. Rezygnacja z amortyzacji na czas zwolnienia, czy obniżenie stawek, nie jest zakazaną optymalizacją, mimo że da firmie pewne korzyści finansowe.

22.02.2019

Będą zmiany w opodatkowaniu marynarzy

PIT Podatki międzynarodowe

Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło w czwartek projekt nowelizacji przepisów ustawy o PIT. Chodzi o zmiany w zakresie opodatkowania dochodów marynarzy. Jest to realizacja stanowiska Komisji Europejskiej.

21.02.2019

Twój e-PIT do poprawki

Domowe finanse PIT

Ministerstwo Finansów zapewnia, że dane podatników są bezpieczne. Potwierdza, że usługa Twój e-PIT przed wdrożeniem przeszła pozytywnie audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego. Zapowiada jednak zmiany m.in. w dostępie do rozliczenia.

21.02.2019

Jak pogodzić raportowanie schematów podatkowych z tajemnicą zawodową

Ordynacja Doradca podatkowy

Od stycznia szereg podmiotów świadczących usługi doradcze – w tym w szczególności doradcy podatkowi, adwokaci i radcowie prawni – zostało zobowiązanych do ujawniania schematów podatkowych. Zakres ingerencji prawodawcy w tajemnicę zawodową tych podmiotów przy słabości wprowadzonych mechanizmów gwarancyjnych budzi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją przyjętych rozwiązań.

21.02.2019

Ulgi podatkowe na rozwój za mało zachęcające

CIT PIT

Firmy nie są specjalnie zainteresowane korzystaniem z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Niezbyt interesujące okazuje się także nowe rozwiązanie IP Box. Z ulgi B+R korzysta tylko co ósma firma. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez KPMG.

21.02.2019

Twój e-PIT może naruszać RODO

RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zwróciła się do Ministra Finansów z prośbą o wyjaśnienie, czy pracodawcy są w stanie zalogować się do usługi Twój e-PIT na dane pracownika i sprawdzić dane przekazane przez innych płatników.

20.02.2019

Skarbówka ogranicza koszty spółkom cywilnym

PIT

Spółki cywilne mają coraz większy kłopot z rozliczaniem kosztów. Problematyczne stają się zwłaszcza faktury wystawione przez wspólników, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Fiskus uważa, że jest to świadczenie usług dla samego siebie i nie pozwala zaliczać ich do kosztów. Zdaniem ekspertów, praktyka urzędników nie ma uzasadnienia w przepisach.

20.02.2019

Podatki w Polsce na dwóję z małym plusem

CIT PIT VAT

Największym problemem polskiego systemu podatkowego są brak stabilności przepisów i późne informowanie podatników o wchodzących w życie zmianach. Najwięcej kłopotów sprawiają jednak ceny transferowe. Średnia ocena systemu wynosi 2,2 w pięciostopniowej skali. Takie wnioski płyną z przedstawionego w poniedziałek raportu KPMG.

18.02.2019

Przed nami kolejne zmiany uszczelniające VAT

VAT

Oszustwa w dziedzinie podatku od wartości dodanej, w tym zwłaszcza o charakterze karuzelowym, spędzają sen z powiek nie tylko organom stosującym prawo, ale i prawodawcy. Tak istotne bieżące zmiany w krajowych regulacjach VAT, jak te dotyczące m.in. tzw. odwróconego obciążenia split payment, czy STIR są powodowane w zasadniczej mierze dążeniem do ograniczenia luki w VAT.

15.02.2019

Twój e-PIT już dostępny

Domowe finanse PIT

Na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów na podatników czekają już wypełnione przez skarbówkę rozliczenia PIT za rok 2018. Na razie są to tylko zeznania PIT-37 i PIT-38, ale w przyszłym roku mają do nich dołączyć kolejne. Przed południem trudno było zalogować się do systemu.

15.02.2019

Czynności sprawdzające zamiast kontroli - organy podatkowe nadużywają prawa

Ordynacja

Ministerstwo Finansów chwali się, że dzięki m.in. jednolitym plikom kontrolnym, przeprowadza mniej kontroli podatkowych. Eksperci zwracają jednak uwagę, że skarbówka zbyt często weryfikuje podatników w trybie czynności sprawdzających. Problem w tym, że może być on wykorzystywany tylko w ściśle określonych przypadkach. Stosowanie go w każdej sprawie jest niezgodne z prawem.

15.02.2019

Skarbówka rozliczy PIT już 15 lutego

Domowe finanse PIT

Od piątku, 15 lutego, na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów na podatników będzie czekał wypełniony przez skarbówkę PIT za rok 2018. W 2019 r. będą to rozliczenia na drukach PIT-37 i PIT-38. W następnym roku fiskus samodzielnie rozliczy podatników składających PIT-36 i PIT-36L.

14.02.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski