RPO: Notariusze nie powinni doliczać VAT do opłat notarialnych

Prawnicy Domowe finanse VAT

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Krajową Radę Notarialną o wyjaśnienia w sprawie pobieranych opłat od klientów. Notariusze do taksy notarialnej doliczają VAT. Nie pozwalają jednak na to przepisy. Wątpliwości w tym zakresie rozwiał także Sąd Najwyższy.

13.05.2021

Niższy VAT na książki jeszcze nie teraz

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Polska nie może stosować 0-proc. stawki VAT na książki i czasopisma - powodem jest treść unijnych przepisów. Komisja Europejska nie zgodziła się na zastosowanie wyjątku. Popiera ona jednak polskie postulaty większej swobody w stosowaniu obniżonych stawek VAT. Cały czas istnieje więc szansa na obniżenie w przyszłości opodatkowania książek i prasy.

13.05.2021

Nowe zasady zwrotów VAT dla podróżnych już od przyszłego roku

VAT Rachunkowość

Od 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać nowy, elektroniczny dokument uprawniający podróżnych spoza UE do zwrotu podatku VAT za kupione w Polsce towary w ramach systemu TAX FREE. Sprzedawcy uczestniczący programie będą musieli prowadzić ewidencje w formie elektronicznej. W tym celu skorzystają z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

11.05.2021

Brak przekształcenia spółki komandytowej może być korzystny

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych spowodowały ożywiony ruch na rynku restrukturyzacji. Wiele podmiotów, z obawy przed podwójnym opodatkowaniem zysków wypracowanych przez spółkę, dokonało przekształcenia. Są jednak i tacy, którzy działają w niezmienionej formie. Dla niektórych może to być korzystne, szczególnie gdy priorytetem jest ograniczenie odpowiedzialności osobistej.

11.05.2021

Wracają egzaminy na doradcę podatkowego

Ordynacja Doradca podatkowy

W drugiej połowie maja odbędą się pisemne i ustne egzaminy na doradcę podatkowego. Egzaminy odbędą się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Na teren budynku, w którym znajduje się sala egzaminacyjna, mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem.

10.05.2021

Fiskus coraz częściej sprawdza firmy powiązane, ale jest mniej skuteczny

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2020 roku fiskus przeprowadził o 97 procent więcej kontroli w zakresie cen transferowych niż rok wcześniej. Były one jednak mniej skuteczne. Zdaniem ekspertów, podatnicy są coraz lepiej przygotowani do obrony. Analizy porównawcze zyskują na znaczeniu.

10.05.2021

Wpis w dowodzie rejestracyjnym nie przesądza o rozliczaniu kosztów

Ordynacja CIT VAT Rachunkowość

Wpis w dowodzie rejestracyjnym czy zaświadczenie o badaniu technicznym nie powinny przesądzać o korzyściach podatkowych wynikających z uznania danego pojazdu za ciężarowy czy osobowy. Chodzi tu o prawa do odliczenia VAT i rozliczenie pełnych kosztów podatkowych. Potwierdza to niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

08.05.2021

Podatnikom coraz trudniej udowodnić należytą staranność

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Zainteresowaniem skarbówki cieszy się ostatnio weryfikacja dochowania przez podatników należytej staranności przy zawieraniu transakcji z nowymi, jak i dotychczasowymi kontrahentami. Praktyka pokazuje jednak, że rzetelność w tym zakresie coraz trudniej udowodnić. A konsekwencje są dotkliwe – fiskus odmawia w takich sytuacjach prawa do odliczenia VAT.

07.05.2021

Rząd chce dodatkowej opłaty za telewizory, laptopy i komputery

Rynek i konsument Doradca podatkowy Finanse

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa kultury, na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, który przewiduje rozszerzenie opłaty reprograficznej o kolejne produkty – m.in. laptopy, komputery, tablety, telewizory. Resort już od jakiegoś czasu planował udostępnienie tego projektu, ale jak do tej pory tylko na zapewnieniach się kończyło.

06.05.2021

Strona internetowa systemu e-TOLL już działa

Ordynacja Rachunkowość

Resort finansów uruchomił już stronę etoll.gov.pl. Portal ma zapewnić komplet informacji dotyczących poboru opłat drogowych. Wkrótce zostanie uruchomiona rejestracja w systemie e-TOLL. Wraz z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej – komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne.

06.05.2021

Wiążąca informacja stawkowa lepsza od interpretacji podatkowych

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Niejasności w VAT lepiej rozwiązywać wiążącą informacją stawkową niż wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową. Skarbówka analizuje w nich nie tylko przepisy podatkowe. Informacje dają więc skuteczniejszą ochronę niż interpretacje podatkowe, które potem łatwo podważyć. Potwierdzają to najnowsze doświadczenia doradców podatkowych.

06.05.2021

Singlowi państwo zabiera więcej

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Przeciętnie zarabiający singiel w Polsce w 2020 r. otrzymywał 72 proc. swojego pełnego wynagrodzenia (po odjęciu podatku PIT i obowiązkowych składek na ZUS i NFZ), zaś przeciętnie zarabiająca rodzina mogła liczyć na 77 proc. wynagrodzenia. Takie wnioski wynikają z opublikowanego w środę raportu PwC.

05.05.2021

Skarbówka wzywa na kontrole i sprawdza, czy podatnicy mieli prawo do odliczeń w PIT

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Pytania o niepełnosprawność, analizowanie badań medycznych i historii choroby, przesłuchiwanie sąsiadów i weryfikacja, czy rodzic na pewno zajmuje się dzieckiem – to tylko niektóre metody aparatu skarbowego na sprawdzanie podatników. Termin na rozliczenie PIT minął, zaczęło się więc sprawdzanie. Na cenzurowanym są przede wszystkim ulga rehabilitacyjna i prorodzinna.

05.05.2021

Ważne zmiany w rozliczaniu VAT za kwiecień, a rozporządzenia nie ma

VAT Rachunkowość

Resort finansów przygotowuje duże zmiany z składaniu jednolitych plików kontrolnych. Problemem jest termin zmian – nowe zasady mają dotyczyć kwietnia, a po rozporządzeniu w tej sprawie ślad zaginął. Nie będzie więc zupełnie czasu, by przygotować się do zmian. Eksperci twierdzą też, że planowana reforma, wbrew deklaracjom ministerstwa, jeszcze bardziej skomplikuje rozliczenia.

04.05.2021

Czynny żal może uchronić przed karą za spóźnienie z rozliczeniem rocznego PIT

Ordynacja PIT

W piątek, 30 kwietnia, minął termin rozliczeń PIT. Na podatników, którzy nie złożyli w terminie deklaracji lub nie wpłacili brakującego podatku, czekają teraz kary pieniężne. Konsekwencji można jednak uniknąć. Z pomocą przychodzi instytucja tzw. czynnego żalu. Ważne jednak, by złożyć go jak najszybciej.

01.05.2021

FOR: Coraz wyższy rachunek od państwa

Ordynacja Finanse publiczne Administracja publiczna

Wydatki publiczne w przeliczeniu na przeciętnego obywatela sięgają już 25 tysięcy złotych. Już po raz dziewiąty Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) publikuje „Rachunek od państwa”. Jest to zestawienie wydatków publicznych w przeliczeniu na przeciętnego stałego mieszkańca Polski, niezależnie od wieku.

30.04.2021

Piątek ostatnim dniem na rozliczenie rocznego PIT

Domowe finanse PIT

Kończy się czas na rozliczenie rocznego podatku dochodowego. Deklarację trzeba złożyć do piątku, 30 kwietnia. Do tego dnia trzeba też wpłacić brakujący podatek, jeśli okaże się, że mamy niedopłatę. Nadpłatę zwróci automatycznie urząd. Ma na to 45 dni. Skorzystanie z ulg i odliczeń może natomiast skutecznie obniżyć należny podatek.

30.04.2021

Rozliczając roczny PIT, trzeba pamiętać o załącznikach

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Formularze urzędowe do zeznań podatkowych mają uwzględniać wszystkie informacje, które istotne są dla rozliczenia podatkowego. Jednakże, aby uniknąć konieczności wypełniania zbyt długich formularzy, wiele istotnych dla zeznania podatkowego danych zostało przeniesionych do załączników, które w zależności od okoliczności można dodać do formularza głównego – pisze Jakub Pankowiec z KPMG w Polsce.

29.04.2021

Problem z rozumieniem prawa podatkowego? Można złożyć wniosek o interpretację

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Według panującej powszechnie opinii, polskie prawo podatkowe jest trudne i skomplikowane oraz często się zmienia. System prawny nie pozostawia jednak podatnika bez narzędzi do obrony przed tymi negatywnymi trendami. Mamy bowiem do dyspozycji interpretację indywidualną ułatwiającą nam zachowywanie zgodności z prawem.

29.04.2021

Po wyroku TK firmy mają szanse na obniżkę podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Sądy administracyjne zaczęły już powoływać się na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, z którego wynika, że samo posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę to jeszcze za mało, by domagać się od niego wyższego podatku. Konieczne jest jej wykorzystywanie w biznesie. To duża zmiana – nie tylko dla osób fizycznych, do których wprost odniósł się Trybunał, ale też dla firm.

29.04.2021