Stan zagrożenia epidemicznego obowiązuje w Polsce od 16 marca 2022 r. Został wprowadzony rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Już 1 lipca zostanie zniesiony.

Czytaj: Koniec stanu zagrożenia epidemicznego - trudne zmiany w środku wakacji>>

Powrót obowiązkowego raportowania schematów podatkowych

W myśl przepisów ustawy covidowej (art. 31y), bieg terminów na raportowanie części schematów podatkowych (tzw. schematów podatkowych krajowych) został zawieszony do 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z Covid-19. Zawieszenie obowiązku raportowania krajowych schematów podatkowych będzie więc obowiązywało do końca lipca. Od sierpnia raportowanie będzie już obligatoryjne.

Jak zaznacza Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea, z końcem lipca 2023 r. ruszą terminy na zaraportowanie zarówno zaległych, jak i bieżących krajowych schematów podatkowych. - Firmy powinny dokonać przeglądu przeprowadzonych operacji, transakcji i innych czynności pod kątem MDR w horyzoncie czasowym sięgającym jeszcze 2020 roku - mówi ekspert.

Sprawdź też: Raportowanie schematów podatkowych – informacje o schemacie podatkowym >

Raportowanie schematów podatkowych (MDR) jest obowiązkowe od kilku lat. Chodzi tu o obowiązek zgłaszania transakcji lub czynności, określonych precyzyjnie w ordynacji podatkowej. Celem raportowania jest identyfikacja potencjalnych ryzyk unikania lub zaniżania wysokości płaconych podatków. Po otrzymaniu zgłoszenia schematu, urzędnicy nadają mu specjalny numer identyfikacyjny (NSP – numer schematu podatkowego).

Czytaj w LEX: MDR – raportowanie schematów podatkowych przez biura rachunkowe >

 

Certyfikaty rezydencji

Zmiany dotkną również certyfikatów rezydencji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w okresie epidemii i zagrożenia epidemicznego oraz dwa miesiące dłużej płatnik może posługiwać się posiadanym certyfikatem rezydencji podatnika obejmującym 2019 r. pod warunkiem uzyskania oświadczenia podatnika, że dane w nim zawarte nie uległy zmianie. Od września trzeba będzie stosować aktualne certyfikaty rezydencji. Wróci zatem zasada, zgodnie z którą certyfikat jest ważny w terminie ważności wskazanym na dokumencie lub 12 miesięcy w przypadku braku wskazania takiego terminu.

Czytaj w LEX: Stosowanie certyfikatu rezydencji na przykładach >

 

Nowość / Bestseller
Nowość / Bestseller

Aleksander Kaźmierski

Sprawdź  

Zgodnie z przepisami tzw. tarczy 4.0, polscy płatnicy wypłacający należności opodatkowane u źródła na rzecz zagranicznych podmiotów uzyskali w czerwcu 2020 r. możliwość stosowania uproszczeń w dokumentowaniu rezydencji podatkowej swoich nabywców. Ustawodawca pozwolił im korzystać w okresie stanu pandemii lub zagrożenia epidemicznego z certyfikatów rezydencji, których ważność w „normalnych” okolicznościach już by wygasła. Przepisy tarczy 4.0 dały więc płatnikom możliwość posłużenia się w okresie epidemii czy zagrożenia epidemicznego oraz dwa miesiące po ich zakończeniu posiadanym certyfikatem rezydencji podatnika wydanym w 2019 r. W takim przypadku konieczne było jedynie uzyskanie oświadczenia podatnika, że dane w nim zawarte nie uległy zmianie. Taki przepis nie rozwiązał jednak wszystkich problemów.

Czytaj w LEX: PIT 2023 - przewodnik po zmianach >

Jak w rozmowie z Prawo.pl podkreślał Jakub Walczak, doradca podatkowy, partner w kancelarii Solveo Advisory, odniesienie wyłącznie do roku 2019 oznacza, że nie jest możliwe przedłużenie na takich samych zasadach ważności certyfikatu kontrahenta wydanego na rok 2020. O ile podatnicy współpracujący ze stałymi kontrahentami zagranicznymi i posiadający ich certyfikaty za rok 2019 będą mogli obecnie zaopatrzyć się jedynie w dodatkowe oświadczenie potwierdzające aktualność danych w kolejnym roku, to ci którzy nawiązali nowe relacje biznesowe w 2020 r. i posiadają certyfikat rezydencji dostawcy wyłącznie dla tego okresu, stają przed problemem właściwego udokumentowania rezydencji podatkowej tych kontrahentów do celów podatku u źródła.

Zobacz więcej: Certyfikaty rezydencji tracą ważność, firmy mają problem >>

 

Mniej czasu na zgłoszenie płatności na rachunek spoza tzw. białej listy podatników VAT

Z chwilą odwołania stanu zagrożenia skróci się z kolei termin do zawiadomienia o zapłacie na rachunek spoza tzw. białej listy. Będzie wynosił siedem dni.  Na czas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego został wydłużony do 14.

Czytaj w LEX: Odwołanie stanu epidemii a preferencje podatkowe >

Od 1 stycznia 2020 r. dokonanie płatności należności powyżej 15 tys. złotych, która wynika z otrzymanej faktury, na na inny rachunek bankowy niż zamieszczony w wykazie podatników, powoduje sankcje w kosztach uzyskania przychodu. Takie wydatku nie można po prostu odliczyć. Dodatkowo pojawia się także kwestia odpowiedzialności solidarnej w VAT. Aby uniknąć konsekwencji, konieczne jest zawiadomienie fiskusa o dokonanym przelewie. Zawiadomienie na druku ZAW-NR - co do zasady - musi być złożone w ciągu siedmiu dni. W drodze wyjątku, na czas epidemii i zagrożenia epidemicznego, termin ten został wydłużony do 14 dni. Co istotne, wystarczy jedno zgłoszenie do jednego rachunku danego kontrahenta. Kolejne płatności na ten rachunek mogą już być dokonywane bez wymaganego zawiadomienia. Nie było to oczywiste od początku. O problemie pisaliśmy jako pierwsi w tekście pt. Będzie siedem dni na zgłoszenie płatności na rachunek spoza białej listy >>

Zobacz procedurę w LEX: Odpowiedzialność solidarna za zaległości podatkowe w przypadku dokonywania zapłaty na rachunek spoza białej listy >

Po naszej publikacji przepisy zostały poprawione. Przepis art. 117ba par 3 ordynacji podatkowej uzależniał wtedy brak sankcji od złożenia zawiadomienia naczelnikowi urzędu skarbowego o zapłacie na rachunek spoza listy. – Czytając tę regulację wprost, wynikało z niej, że każda wpłata na rachunek niewskazany na białej liście skutkuje sankcjami, jeżeli płatność nie zostanie zgłoszona – tłumaczyła wtedy Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Savior Legal&Tax. Obecnie, w przepisie jest już wyraźne wskazanie, że chodzi o zgłoszenie pierwszej płatności.

Czytaj w LEX: Oświadczenia dotyczące przestrzegania przepisów podatkowych przez klienta biura rachunkowego >

 

Interpretacje podatkowe maksymalnie w trzy miesiące

Odwołanie stanu epidemii wpłynie także na wydawanie interpretacji podatkowych. 1 lipca  przywrócony zostanie podstawowy termin ich wydawania, który wynosi trzy miesiące. Przepisy antycovidowe dawały Krajowej Informacji Skarbowej więcej czasu – dodatkowy kwartał.

Zobacz procedurę w LEX: Wystąpienie o indywidualną interpretację podatkową >

Zobacz również: Problem z rozumieniem prawa podatkowego? Można złożyć wniosek o interpretację >>