Początkiem sporu był wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o wydanie interpretacji ogólnej w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku od nieruchomościMinister finansów odmówił wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku rzecznika. Uznał bowiem, że uprawnienia rzecznika w zakresie wszczynania postępowań administracyjnych są określone w granicach uprawnień prokuratora. Z kolei prokuratorowi przysługuje prawo do zwrócenia się o wszczęcie postępowania w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem. Według MF, wniosek o wydanie interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego nie jest równoznaczny z wszczęciem postępowania w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem.

Rzecznik zaskarżył wydane w tej sprawie postanowienie. Uzasadniał, że jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji ogólnej, o ile wymaga tego ochrona praw przedsiębiorców.

Sprawdź też: Wystąpienie o indywidualną interpretację podatkową - procedura krok po kroku >>

WSA w Warszawie przyznał rację rzecznikowi. Orzekł, iż rzecznik nie jest organem administracji publicznej lecz pozakonstytucyjnym organem ochrony prawa. WSA wyjaśnił, że ordynacja podatkowa uprawnia wszystkie podmioty (poza organami administracji publicznej) do występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej i nie pozbawia takiej kompetencji Rzecznika.

Według Adama Abramowicza, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, to bardzo ważne orzeczenie, które pozwoli mu na pełniejszą realizacji zadania stania na straży praw przedsiębiorców.  

Zobacz również: Interpretacje podatkowe wciąż bardzo pożądane >>

Czytaj w LEX: Niewydanie interpretacji podatkowej w terminie - LINIA ORZECZNICZA >>>