W okresie od stycznia do sierpnia 2022 r. podatnicy złożyli o 1,6 proc. więcej wniosków o interpretacje prawa podatkowego, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podaje serwis MondayNews, powołując się na dane Krajowej Informacji Skarbowej. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. podatnicy złożyli 21 124 wnioski o indywidualną interpretację podatkową, a w takim samym okresie w 2021 roku takich przypadków odnotowano 20 790.

Czytaj w LEX: Niewydanie interpretacji podatkowej w terminie - LINIA ORZECZNICZA >>>

 

Najwięcej wniosków o indywidualną interpretację podatkową złożono w marcu – 3 248. Następny w tym zestawieniu jest styczeń – 3 010, a za nim luty – 2 774. W dwóch miesiącach przekroczono poziom 2,5 tys. A w pozostałych trzech (spośród ośmiu analizowanych) odnotowano mniejsze wartości niż 2,5 tys. Najmniej takich przypadków zaobserwowano w sierpniu – 2 176.

Wzrost liczby wniosków w stosunku do 2021 roku wynika z coraz bardziej skomplikowanych przepisów podatkowych. W nich wprowadzane są kolejne liczne zmiany, chociażby w związku z tzw. Polskim Ładem. Jednocześnie, z uwagi na coraz większe ryzyko otrzymania negatywnych interpretacji, można zaobserwować mniejsze zainteresowanie tą instytucją prawa – komentuje prof. Adam Mariański, przewodniczący Komisji Podatkowej BCC i prezes Polskiego Instytutu Analiz Prawno-Ekonomicznych.

Czytaj w LEX: Wybrane aspekty sądowej kontroli indywidualnych interpretacji podatkowych >>>

Czytaj w LEX: Symbol PKWiU nie jest potrzebny do wydania interpretacji podatkowej >>>

PIT i VAT wymagają najwięcej wyjaśnień

Wnioski o indywidualną interpretację podatkową składane są w ośmiu obszarach. Od stycznia do sierpnia br. najwięcej z nich dotyczyło PIT – 10 094 (47,8 proc. wszystkich). W analogicznym okresie 2021 roku odnotowano 8 867 takich przypadków (42,7 proc.).

Jak stwierdza Natalia Stoch-Mika, doradca podatkowy podatek VAT stanowi obszerny zakres przepisów, które niejednokrotnie są niedoprecyzowane. - Dlatego też podatnicy coraz częściej występują z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Spadek jest na tyle niewielki, że mogło na niego wpłynąć skupienie się podatników bardziej na zmianach w podatku dochodowym niż w VAT - uważa ekspertka.

Pod koniec tego roku może się pojawić nowa fala zainteresowania interpretacjami. Zdaniem Natalii Stoch-Miki, pozwoli to nanieść ewentualne korekty w swoich księgach przed złożeniem ostatecznego CIT-u lub PIT-u za 2022 rok.

Kluczowym czynnikiem będzie proces legislacyjny oraz wdrażanie nowych rozwiązań wprowadzonych przez tzw. Polski Ład. Im więcej podatników zainteresuje się ich stosowaniem, tym większa będzie liczba omawianych wniosków. Niejasność i skomplikowany kształt tych przepisów, pomimo nieudolnych prób ich „naprawienia”, nadal budzi liczne niedopowiedzenia i wątpliwości co do ich stosowania w praktyce. A to wszystko przy i tak już dużym stopniu skomplikowania naszego systemu podatkowego – podsumowuje prof. Adam Mariański.

 

Sprawdź również książkę: Podatki 2022 z komentarzem CRIDO >>