Niektóre mieszkania nadal można amortyzować, mimo zakazu

Chociaż od 2023 r. nie można już odliczać odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych, to od zakazu są wyjątki. Skorzystają z nich właściciele budynków, w których mieszkania zajmują mniej niż połowę powierzchni użytkowej. Takie stanowisko potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Eksperci podkreślają jednak, że kluczowa jest prawidłowa klasyfikacja budynku.

26.05.2023

Skarbówka podpowiada, jak rozliczać wydatki na wynajmowane mieszkania – mimo zakazu

Od początku roku, zgodnie z przepisami, nie można już amortyzować mieszkań na wynajem ani rozliczać kosztów uzyskania przychodów. Sposób na wyjście z tej sytuacji podpowiedział właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej. Przy większych inwestycjach może się on opłacać. Wystarczy założyć powiązaną spółkę.

06.05.2023

Niestabilne prawo komplikuje pracę księgowych

Efektem pracy księgowych powinny być rzetelnie i prawidłowo prowadzone księgi. Taki cel coraz trudniej jednak osiągnąć – wszystko przez częste zmiany prawa i brak jednoznacznej interpretacji przepisów podatkowych. Księgowi wskazują, że tracą pewność, że swoją pracę wykonują właściwie. Poprawności rozliczeń ze stuprocentową pewnością właściwie nie da się już stwierdzić.

06.04.2023

Wynagrodzenia 10. dnia miesiąca - jest tu nowy problem dla firm

Od stycznia 2023 roku obowiązują nowe zasady rozliczania w kosztach uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie społeczne płaconych za pracowników. Przepisy, które w założeniu miały ujednolicić reguły, w rezultacie spowodowały chaos i niepewność przedsiębiorców. Problem mają zwłaszcza te firmy, które wypłacają wynagrodzenia do 10. dnia kolejnego miesiąca.

02.03.2023

Pracujący sędziowie bez ulgi dla seniorów w PIT

Sędziowie - kobieta powyżej 60. roku życia i mężczyzna w wieku powyżej 65. roku życia - nie mogą skorzystać z ulgi dla pracującego seniora. Nie spełniają podstawowego kryterium, jakim jest podleganie z tytułu uzyskania przychodów ubezpieczeniom społecznym. Tak twierdzi skarbówka. Zdaniem ekspertów, wprowadzenie takiego ograniczenia to celowy zabieg ustawodawcy.

28.02.2023

Nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne można odzyskać tylko przez miesiąc

Po dokonaniu rocznego rozliczenia PIT przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego prawa trudno jednak skorzystać. Polski Ład daje bowiem na złożenie wniosku tylko miesiąc od złożenia PIT – wbrew przepisom o przedawnieniu z ordynacji podatkowej. W przepisach jest też tajemniczy zapis o ostateczności rozpatrzenia wniosku.

21.02.2023

Przepisy o podatku u źródła złagodzono, ale ryzyko kar cały czas wysokie

Z początkiem stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące rozliczania podatku u źródła. W założeniu miały one wprowadzić wiele ułatwień. Okazuje się jednak, że nowelizacja nie rozwiązała najważniejszych problemów. Zdaniem ekspertów, duży problem stanowi również praktyka skarbówki. W rezultacie, firmy zupełnie niepotrzebnie narażone są na odpowiedzialność z kodeksu karnego skarbowego.

13.02.2023

Niektóre zawody wykluczone z ulgi podatkowej dla seniorów

Osoby osiągające przychody na podstawie kontraktów menedżerskich i umów o podobnym charakterze, przychody z praw autorskich, artyści, architekci i programiści, pracownicy służb mundurowych, osoby, które pracowały w uciążliwych warunkach, jak górnicy, a także młodsi emeryci, nie skorzystają z zerowego PIT dla seniorów. Powstaje pytanie, czy takie zróżnicowanie jest sprawiedliwe społecznie i ma racjonalne uzasadnienie.

03.02.2023
1  2  3  4  5  6  7  8  9    31
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski