Rejestr umów 500 plus dopiero w 2024 roku. Rząd musi poprawić przepisy

Termin wejścia w życie rejestru umów sektora finansów publicznych Sejm przesunął z 1 lipca bieżącego roku - na 1 stycznia 2024 roku. Zdaniem parlamentarzystów, do tego czasu rząd powinien poprawić krytykowane przepisy. Z ustawy podatkowej korygującej Polski Ład usunięto też wrzutkę o tym, że wartość umów podlegających publikacji zwiększy się z 500 zł do 5000 zł bez VAT. Ustawę podpisał już Prezydent.

14.06.2022

W przyszłym roku 1,5 proc. na organizacje pożytku publicznego

Podatnik będzie mógł przekazać organizacji pożytku publicznego 1,5 proc. podatku – wynika z nowelizacji ustawy podatkowej, którą przyjął Sejm. Ma to zrekompensować znaczny spadek przychodów z 1 procenta podatku dla organizacji pożytku publicznego w wyniku zmian w podatkach, które nastąpią w roku 2023. Takiej zmiany domagały się OPP.

10.06.2022

Samorządy chcą zmian w rządowym programie, bo mają problemy z realizacją inwestycji

Rosnące ceny materiałów, energii, paliwa i usług powodują, że samorządy mogą mieć problemy z realizacją zadań z Programu Inwestycji Strategicznych. Już pojawiają się kłopoty z rozstrzyganiem przetargów i sprostaniem wymogom programu. Dlatego samorządy domagają się uelastycznienia zasad jego funkcjonowania, m.in.: wydłużenia promes, możliwości częściowego ograniczenia zadania.

06.06.2022

240 mln zł trafi na inwestycje dla gmin uzdrowiskowych

Ponad 240 mln złotych trafi do gmin uzdrowiskowych w ramach przeznaczonej dla nich edycji Programu Inwestycji Strategicznych „Polskie Uzdrowiska” - ogłosił w sobotę w Ustce wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Dofinansowanie otrzyma 49 gmin, które wnioskowały o takie wsparcie.

14.05.2022

Samorządy nie chcą obniżki PIT, bo tracą dochody

Projekt nowelizacji części podatkowej Polskiego Ładu negatywnie oceniają samorządy. Po pierwsze dlatego, że po raz kolejny tracą dochody własne, po drugie ze względu na niesatysfakcjonujący system rekompensowania ubytków zaproponowany przez rząd. Nowelizacja uderzy głównie w duże miasta. Jeśli wejdzie w życie, Warszawie rząd zrekompensuje zaledwie 15 proc. tego co utraci z dochodów PIT.

26.04.2022

Województwa chcą rekompensaty za skutki projektowanej reformy PIT

Na przygotowywanej obecnie reformie podatkowej Polskiego Ładu samorządy województw mają stracić około 358 mln zł, najwięcej województwa mazowieckie, śląskie i wielkopolskie. Zarząd Związku Województw RP chce więc, aby rząd zrekompensował utracone dochody własne województw.

15.04.2022

Związek gmin chce pilnych zmian w Programie Inwestycji Strategicznych

Z powodu drastycznych podwyżek cen Związek Gmin Wiejskich RP chce zmian w Programie Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu. Postuluje m.in. wydłużenie ważności promes w ramach pierwszego naboru wniosków, wprowadzenie możliwości ograniczenia zakresu zadania objętego uzyskaną promesą oraz zmiany w częstotliwości płatności za realizację inwestycji.

11.04.2022

Rząd obstaje przy rekompensacie subwencją utraconych przez samorządy wpływów z PIT

Kolejna tura rządowo – samorządowych rozmów na temat projektu nowelizacji ustawy o PIT na razie nie przyniosła rozstrzygnięć. Żadna ze stron nie chce zmienić swojego stanowiska w kwestii zasadniczej, a mianowicie formy rekompensaty samorządom utraconych dochodów. Wiceminister finansów Sebastian Skuza nie wyklucza rozmów w sprawie propozycji przyznania JST udziałów w PIT płaconym w formie ryczałtu.

07.04.2022

Rząd coraz bardziej przejmuje finansowanie samorządów

Kolejna w ciągu ostatnich czterech lat obniżka podatku dochodowego od osób fizycznych powoduje, że ciężar finansów samorządowych przesuwa się niebezpiecznie z dochodów własnych na dochody subwencyjne i dotacyjne. W ocenie samorządowców zagraża to realizacji bieżących zadań oraz autonomii finansowej gmin, powiatów i województw samorządowych. Coraz bardziej utrudnia też planowanie budżetowe.

04.04.2022

Zmiany w Polskim Ładzie to kolejny cios w finanse samorządów

Propozycja obniżenia podatku PIT do 12 proc. znowu spowodowała przyśpieszenie tętna u skarbników miast. Wyliczają, że to kolejny cios w system finansów publicznych i dalsze ograbianie samorządów. Zamiast kolejnych instrumentów wyrównawczych, o których wspomina rząd, samorządowcy proponują zmianę formuły podziału rekompensaty i wzrost udziału JST w PIT z 48,59 proc. do 57 proc.

31.03.2022
1  2  3  4  5    
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski