Spółka od PPK wyjaśnia zawiłości Polskiego Ładu - czy kompetentnie?

Ministerstwo Finansów zleciło spółce PFR Portal PPK prowadzanie szkoleń online z Polskiego Ładu. Resort nie ujawnia, w jakim trybie wyłoniono ten podmiot i czy spółka otrzymuje za to wynagrodzenie. Zapewnia jedynie, że spotkania mają charakter informacyjny, a przekazywane informacje nie stanowią wykładni prawa. Zdaniem prawników, PFR nie ma kompetencji do prowadzenia szkoleń z zakresu prawa podatkowego.

27.06.2022

ZUS: Przedsiębiorcy zapominają o deklaracjach

Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do tego, że nie muszą co miesiąc wysyłać do ZUS dokumentacji rozliczeniowej. Niestety Polski Ład wprowadził zmiany w rozliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne, które do tego właścicieli firm zobowiązują. Przedsiębiorcom, którzy nie wyślą deklaracji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie naliczy wysokość składki zdrowotnej, a to może skutkować błędnym rozliczeniem – przypomina ZUS.

13.06.2022

Składki zdrowotne można było zapłacić za cały rok i zyskać na podatku

Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – pod koniec 2021 roku przedsiębiorcy mogli zapłacić wszystkie składki zdrowotne i odliczyć je od podatku. Dzięki temu mogli obniżyć wysokość należnego podatku dochodowego i uciec przed konsekwencjami Polskiego Ładu. Podjęcie ryzyka wcześniejszej zapłaty składek okazało się opłacalne. Piszemy na ten temat w Legal Alert.

06.06.2022

W tym roku „zapominalstwo” przedsiębiorcy będzie więcej kosztować

Doradcy podatkowi i księgowi przyznają, że przedsiębiorcom zdarza się nie informować ich o otrzymanej pomocy na dofinansowanie miejsc pracy z tarczy antykryzysowej czy dotacji. Nie przekazują też na czas dokumentów o poniesionych wydatkach. O ile takie przypadki zdarzały się już wcześniej, to jednak w tym roku skutki „zapominalstwa” mogą być bardziej bolesne. Wszystko przez składkę zdrowotną, której zasady opłacania zmienił Polski Ład.

10.05.2022

Byli funkcjonariusze odzyskują emerytury, ale tracą przez składki obliczane według Polskiego Ładu

Emerytowani funkcjonariusze służb i ich rodziny wygrywają z państwem i odzyskują świadczenia w wysokości zabranej im na mocy ustawy dezubekizacyjnej z 2016 r. Wyrównania wypłacane na podstawie prawomocnych wyroków są jednak niższe o kilka, a czasami kilkadziesiąt tysięcy złotych, z powodu 9-procentowej składki zdrowotnej pobieranej na zasadach określonych w Polskim Ładzie.

20.04.2022

Zmiany w prawie i przychylność ZUS nie rozwiążą problemu wspólników spółek ze składką zdrowotną

Stanowisko ZUS jest korzystne dla przedsiębiorców prowadzących działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych albo ryczałtem i jednocześnie będących wspólnikami w kilku spółkach komandytowych. Niestety planowana nowelizacja to zmieni. Może też nie rozwiązać wszystkich problemów, przed jakimi staną przedsiębiorcy, księgowi i sam ZUS, w związku ze składką zdrowotną.

14.04.2022

14. emerytura trafi do części emerytów, a powinna też do Trybunału Konstytucyjnego

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy o tegorocznej 14. emeryturze. Resort wstępnie zakłada, że zasady jej przyznawania będą podobne do rozwiązań z ubiegłego roku. Wśród emerytów, którzy znów jej nie dostaną, narasta jednak niezadowolenie. Zdaniem prawników rozwiązanie jest niesprawiedliwe i powinno zostać zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego.

12.04.2022

Apel do premiera - ponowny wybór formy opodatkowania i rozliczania składki zdrowotnej to konieczność

Kiedy umożliwić podatnikom zmianę formy opodatkowania: w trakcie 2022 roku czy po jego zakończeniu, w rozliczeniu rocznym - to kwestia do dyskusji. Po powiązaniu składki zdrowotnej z formą opodatkowania, taką decyzję trzeba podjąć, i to jak najszybciej – uważają autorzy listu otwartego do premiera w sprawie składki zdrowotnej. Zwłaszcza, że Ministerstwo Finansów zaczyna dopuszczać taką możliwość.

07.04.2022
1  2  3  4  5  6  7  8  9    12
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski