Lekarz skorzysta z niskiego ryczałtu, jeśli prowadzi badania kliniczne

Przychody lekarza mogą być opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu. Zależą one od rodzaju i symbolu działalności PKWiU. Od początku 2022 roku 14-proc. stawką zostały objęte przychody w zakresie opieki zdrowotnej. Badania kliniczne polegające na testowaniu nowych leków lub metod leczenia opodatkowane są z kolei 8,5-proc. lub 12,5-proc. podatkiem.

09.02.2022

Polski Ład to nawet kilka składek zdrowotnych w miesiącu, choć lepszej jakości usług nie będzie

Wystarczy pracować na etacie, dorabiać prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą i mieć umowę zlecenia, by zapłacić składkę zdrowotną trzy razy. Rekordziści w miesiącu będą musieli zapłacić nawet 5-6 składek, a może i więcej. Wszystko zależy od tego, na ilu „etatach” pracują. To efekt zwiększonej liczby tytułów do ubezpieczeń zdrowotnych.

20.01.2022

Lekarze-byli kartowicze muszą wybrać nową formę opodatkowania

Osoby wykonujące zawody medyczne, w tym lekarze weterynarii, muszą zmienić formę opodatkowania. Dotyczy to tych podatników, którzy do końca grudnia 2021 roku rozliczali podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania trzeba złożyć w urzędzie skarbowym.

18.01.2022

Polski Ład wypycha lekarzy z etatów

W szpitalach toczą się intensywne negocjacje w sprawie zmiany formy zatrudnienia w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Wielu lekarzy złożyło lub rozważa złożenie wypowiedzenia umów o pracę i umów zlecenia. Oczekują nowego sposobu zatrudnienia lub rekompensat. Zdaniem prawników, reforma podatkowa może wypchnąć lekarzy z umów o pracę.

13.01.2022

Kadry w szpitalach się napracują, by medycy stracili na wyrównaniu pensji

W czasie pandemii szpitale nie narzekają na brak pracy, wręcz mają jej pod dostatkiem, a teraz doszedł kolejny. W sobotę i niedzielę do dyrektorów szpitali dzwonili pracownicy NFZ, by jak najszybciej wdrożyli rozporządzenie, które ma łagodzić negatywne skutki zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład. A jego realizacja może uderzyć rykoszetem w lekarzy i niektóre pielęgniarki, którym w 2023 roku grozi dopłata ogromnego podatku.

11.01.2022

Nowak: 7 miliardów złotych z Polskiego Ładu trafi do NFZ

Dodatkowe 7 mld zł to odczuwalny zastrzyk finansowy dla ochrony zdrowia - powiedział Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia na konferencji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii poświęconej Polskiemu Ładowi. Większe wpływy ze składki zdrowotnej w ramach pozwolą na zwiększenie finansowania sieci szpitali oraz wsparcie onkologii i psychiatrii dziecięcej.

27.12.2021

Rząd zafundował lekarzom podatkową ruletkę

W 2021 roku wielu lekarzy uzyskało od fiskusa indywidulane interpretacje, zgodnie z którymi mogliby się rozliczać kartą podatkową. Dzięki temu maksymalny roczny podatek, jaki by zapłacili, nie przekroczyłby 21 888 zł, niezależnie od tego, ile by zarobili. Za sprawą Polskiego Ładu niewielu będzie jednak mogło się tak korzystnie rozliczać. A oferowany im ryczałt wcale nie musi być atrakcyjny.

20.12.2021

Niższa składka zdrowotna, mniejsze wpływy do NFZ

Ministerstwo Finansów koryguje założenia podatkowe Polskiego Ładu. Zmieni się wysokość składki zdrowotnej dla firm, które rozliczają się w sposób uproszczony, czyli dla tych które wybrały podatek liniowy 19 proc. albo ryczałt lub kartę podatkową. To zaś oznacza, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zyska tyle na nowej składce, co planowano.

08.09.2021

Naczelna Rada Lekarska krytykuje Polski Ład dla zdrowia - jest zbyt ogólny

Zbyt wolny wzrost nakładów na ochronę zdrowia, negatywne skutki finansowe projektowanych zmian w obszarze PIT, brak urealnienia wyceny świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - to tylko niektóre z uwag zgłoszonych przez Naczelną Radę Lekarską do Polskiego Ładu. Przedstawione w dokumencie plany mają w przeważającej mierze charakter hasłowy,

31.05.2021
1  2    
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski