Prawo.pl

Rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie do gruntownej poprawy

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Wniosek z zakończonych konsultacji dotyczących Polskiego Ładu jest jeden – łatwiej w nim znaleźć wady niż zalety. Dodatkowym problemem jest czas. Najpewniej znów okaże się, że firmy dostaną mniej niż miesiąc na wdrożenie nowych przepisów i dostosowanie systemów do zmienionych zasad. Coraz głośniej słychać, by wejście w życie Polskiego Ładu opóźnić o rok.
Krzysztof Koślicki
06.09.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Projekt Polskiego Ładu zawiera propozycje zmian w już obowiązującej uldze na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz w preferencyjnym opodatkowaniu dochodów osiąganych z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box). Najważniejsze kwestie wyjaśnia Tomasz Klatkiewicz, doradca podatkowy w kancelarii Paczuski Taudul.
Tomasz Klatkiewicz
06.09.2021
CIT PIT Rachunkowość Polski Ład
Liczba wniosków o wydanie interpretacji podatkowych zaczęła rosnąć. Doradcy podatkowi obserwują jednak niepokojącą praktykę organów podatkowych. Chodzi o to, że urzędnicy podważają sens zadawania pytań – domagają się dodatkowych informacji i odmawiają ochrony z już udzielonych odpowiedzi, tłumacząc, że stan faktyczny opisany był nieprecyzyjnie.
Krzysztof Koślicki
06.09.2021
Ordynacja Doradca podatkowy
Resort finansów chce walczyć z szarą strefą, więc projekt Polskiego Ładu przewiduje ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy będą przyjmować płatności kartą. Korzyści mają dotyczyć podatku dochodowego i VAT. Zdaniem ekspertów, zachęty mogą jednak być zbyt małe. Przy okazji znacząco obniżone będą także limity dla płatności gotówkowych.
Krzysztof Koślicki
04.09.2021
Ordynacja CIT PIT VAT Finanse Polski Ład
Doradcy podatkowi krytykowali pomysł zmian w przepisach, które doprowadziłyby do tego, że zagraniczne spółki byłyby zmuszone do płacenia podatku dochodowego w Polsce, tylko z tego powodu, że osoba fizyczna mieszkająca w Polsce jest ich członkiem zarządu albo rady nadzorczej. Po naszej publikacji, resort zapowiedział złagodzenie tej zasady.
Krzysztof Koślicki
03.09.2021
CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Projekt Polskiego Ładu przewiduje zmiany, które dotkną także podmioty powiązane, działające w grupach. W założeniu mają to być uproszczenia, ale – jak twierdzą praktycy – może się okazać, że zamiast tego pojawią się dodatkowe kontrole i konieczność dopłacania podatku. Chodzi przede wszystkim o procedurę raportowania i oświadczenia składane przez członków zarządu.
Krzysztof Koślicki
03.09.2021
CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Są objaśnienia do pakietu VAT e-commerce

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Resort finansów poinformował w czwartek, że przygotował praktyczny przewodnik po głównych rozwiązaniach pakietu VAT e-commerce. Na prośbę przedsiębiorców objaśnienia odnoszą się szerzej do kwestii fakturowania i obowiązków ewidencyjnych. Dokument ma moc wiążącą dla administracji skarbowej.
Krzysztof Koślicki
02.09.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Minister finansów zaplanował zaskakującą zmianę w zakresie przepisów o rezydencji podatników CIT. Chodzi o domniemanie polskiej rezydencji dla podatników CIT z siedzibą poza Polską, jeżeli posiadają oni polskich rezydentów podatkowych w składach ich organów zarządzających, kontrolnych lub stanowiących lub takie osoby prowadzą faktycznie sprawy tych zagranicznych podmiotów
Jacek Wojtach Magdalena Zamoyska
02.09.2021
CIT Polski Ład
Polska gospodarka i finanse publiczne są w bardzo dobrym stanie – powiedział w środę Tadeusz Kościński. Poinformował, że zamiast planowanego deficytu mamy obecnie w budżecie nadwyżkę, a na koniec roku deficyt osiągnie 15 mld zł, zamiast przewidywanych 85 mld. Nie wspomniał jednak o szybko rosnącym zadłużeniu państwa, na skutek wyprowadzenia wielu funduszy poza budżet.
Krzysztof Sobczak
01.09.2021
Finanse publiczne Finanse samorządów
Ze wsparcia rządowych tarczy antykryzysowych skorzystało 86 proc. przedsiębiorców. Do najczęściej wykorzystywanych instrumentów należały: zwolnienia ze składek ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne oraz obniżenie wymiaru czasu pracy lub praca zdalna. Większość przedsiębiorców korzystało jednocześnie z różnych form wsparcia
Renata Krupa-Dąbrowska
01.09.2021
Spółki Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Zapadł kolejny wyrok WSA w sprawie opodatkowania przez płatników należności płaconych z tytułu przechowywania danych w tzw. „chmurze”. I tym razem sprawa została wygrana przez podatników. Można więc stwierdzić, że w odniesieniu do tego problemu rysuje się wyraźna, przyjazna podatnikom, linia orzecznicza. Końca sporu jednak nie widać.
Krzysztof Kaźmierski
01.09.2021
CIT PIT
Podatnik może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pośrednictwem kasy rejestrującej do momentu przekroczenia limitu w wysokości 20.000 zł. Po przekroczeniu limitu, zwolnienie może mieć dalej zastosowanie, jeśli wynagrodzenie za świadczone usługi jest uregulowane w formie przelewu, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczył przelew
Mariusz Jabłoński
01.09.2021
VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Wprowadzenie możliwości wystawiania e-faktur, czyli faktur elektronicznych posiadających tzw. ustrukturyzowany format XML - to jedno z rozwiązań, które ma wprowadzić nowelizacja ustawy, której projekt przyjął we wtorek rząd. Rząd podkreśla, że E-faktura to kolejny etap wdrażania pionierskich e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń.
Krzysztof Sobczak
31.08.2021
VAT Rachunkowość
Zmiany podatkowe zaproponowane w Polskim Ładzie są największą  w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców i osób najbardziej zaangażowanych w budowę polskiej gospodarki – napisała Konfederacja Lewiatan w stanowisku, przesłanym do resortu finansów. Dzisiaj kończą się konsultacje społeczne wchodzącego w skład Polskiego Ładu projektu ustawy podatkowej.
Krzysztof Sobczak
31.08.2021
CIT PIT Prawo gospodarcze Polski Ład
Do grona partnerów PwC w Polsce dołączył Michał Grzybowski, obejmując rolę lidera zespołu People & Organization. Będzie odpowiadał za rozwój nowych produktów i usług w obszarze podatków osobistych, strategii kapitału ludzkiego, transformacji funkcji HR, procesów kadrowo-płacowych oraz regulacji prawno-pracowniczych.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.08.2021
Podatki i opłaty lokalne
Projekt Polskiego Ładu przewiduje znaczące wydłużenie okresu, w którym przedsiębiorca nie będzie mógł sprzedać bez podatku nabytego samochodu. Jeśli przedsiębiorca będzie chciał go sprzedać przed upływem sześciu lat od jego nabycia, będzie płacił dodatkowy podatek. Prawdopodobnie wpłynie to na ceny pojazdów używanych – mówi dr Monika Różycka z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Krzysztof Koślicki
31.08.2021
PIT Finanse Polski Ład

Rząd wprowadza parapodatki i liczy dochody, o celach zapomina

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna
Opłata od torebek foliowych miała ograniczyć ilość śmieci, podatek cukrowy – zmniejszyć spożycie cukru, opłata od tzw. małpek – alkoholu. Do budżetu wpływają z nich grube miliony, jednak, jak się okazuje, nikt już nie sprawdza, czy założone cele faktycznie są realizowane. Wiadomo natomiast, że... małpki urosły – by firmy nie musiały płacić podatku, sprzedają alkohol w większych butelkach.
Krzysztof Koślicki
30.08.2021
Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna
Ministerstwo Finansów ma plan: chce wprowadzić ulgę pracowniczą w PIT, ale tylko dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Można by rzec – ustawodawcy wolno ustalać, komu i ile z tytułu ulgi podatkowej chce dać. Pytanie tylko, czy musi przy tym dyskryminować pozostałe osoby na rynku pracy. Bo zatrudnieni na umowach zlecenia ulgi nie dostaną, za to trwają przymiarki do tego, by zapłacili ZUS.
Grażyna J. Leśniak
28.08.2021
Prawo cywilne PIT Prawo pracy
Ponad 42 tysięcy osób podpisało petycję Rzecznika Małych i Średnich przedsiębiorców przeciw negatywnym zmianom podatkowym w Polskim Ładzie. Projekt zakłada, że kwota wolna od podatku wyniesie 30 tysięcy złotych. Będzie dostępna dla osób rozliczających PIT według zasad ogólnych. Przedsiębiorcy składkę zdrowotną będą płacić od dochodu.
Krzysztof Koślicki
28.08.2021
CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Najnowsza interpretacja podatkowa stwierdza, że tylko alimenty dla dzieci zwolnione są z podatku dochodowego – bez względu na wartość świadczeń. Jeśli wypłaty przeznaczone są dla byłych żon, mężów, lub innych osób, i przekraczają 700 złotych miesięcznie, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia daniny. Wartość ta budzi wątpliwości - nie była zmieniana od 2007 roku.
Krzysztof Koślicki
28.08.2021
Domowe finanse PIT
Projekt Polskiego Ładu przewiduje nowy zakres wsparcia. Jest on dedykowany podmiotom zagranicznym planującym inwestycje na terytorium Polski. Chodzi o porozumienie inwestycyjne. Będzie to wiążąca opinia organów podatkowych wydawana inwestorom strategicznym o skutkach podatkowych planowanej inwestycji w Polsce – piszą Wojciech Gede i Ewa Koper z PwC.
Ewa Koper Wojciech Gede
27.08.2021
Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład
Dla celów podatku dochodowego opłata wstępna (jako koszt pośredni), co do zasady, stanowi koszt uzyskania przychodów w pełnej kwocie jednorazowo w dacie poniesienia. Chodzi tu o dzień, w którym ujęto ją w księgach rachunkowych w oparciu o otrzymaną fakturę. Dzień uznania wydatku za koszt podatkowy nie jest zatem uzależniony od równoczesnego uznania go za koszt dla celów bilansowych.
Krzysztof Kaźmierski
27.08.2021
CIT PIT Rachunkowość
Proponowane w ramach Polskiego Ładu zmiany w opodatkowaniu sprzedaży samochodów poleasingowych mogą doprowadzić do wzrostu cen pojazdów używanych – zwłaszcza tych młodszych niż dziesięcioletnie. Może to przyczynić się także do zwiększenia liczby pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Ciekawa może być też sytuacja dotycząca cen samochodów elektrycznych.
Krzysztof Koślicki
27.08.2021
PIT Finanse Polski Ład
Resort finansów przypomniał w czwartek, że 31 sierpnia 2021 roku upływa termin zakończenia, rozpoczętego przed 30 czerwca 2021 r., procesu rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA). Gdyby ktoś nie zarejestrował się w rejestrze do tego czasu, powinien złożyć tzw. czynny żal.
Krzysztof Koślicki
26.08.2021
Akcyza Rachunkowość
Pandemia przyspieszyła rozwój firm cyfrowych i biznesów działających w internecie. Wygląda jednak na to, że przepisy podatkowe stanęły w miejscu. Dostosowanie ich do realiów gospodarki cyfrowej jest wyzwaniem podejmowanym m.in. przez OECD od lat, jak dotąd – bez konkretnych rezultatów.
Krzysztof Koślicki
26.08.2021
CIT Prawo europejskie
Przepisy tzw. Polskiego Ładu wprowadzają nową kategorię opodatkowania, które w założeniu mają stanowić zachętę dla zmiany rezydencji osób fizycznych na polską. To opodatkowanie dotyczyć będzie wyłącznie przychodów zagranicznych oraz wyniesie 200 tysięcy złotych za rok podatkowy niezależnie od kwoty uzyskanych przychodów – pisze Mateusz Pietranek, doradca podatkowy.
Mateusz Pietranek
26.08.2021
PIT Polski Ład

Ważny interes podatnika to czasem za mało, by umorzyć zaległość

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy Finanse
By umorzyć podatek, organy podatkowe muszą przeanalizować przesłanki ważnego interesu prywatnego i społecznego, a potem wziąć pod uwagę ten istotniejszy. Darowanie długu, mimo że kluczowe dla podatnika, nie musi mieć jednak znaczenia społecznego. W takim przypadku zaległości umorzyć nie można – do takiego wniosku prowadzi niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.
Krzysztof Koślicki
26.08.2021
Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy Finanse

Polski Ład - więcej osób zapłaci 70-proc. PIT

PIT Administracja publiczna Spółki Polski Ład
Projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu przewiduje zmiany w zasadach pobierania 70-proc. podatku dochodowego od odpraw lub odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia. Rząd chce, by opodatkowaniu podlegały wszystkie kontrakty, a nie tylko umowy o pracę lub umowy świadczenia usług zarządzania.
Krzysztof Koślicki
25.08.2021
PIT Administracja publiczna Spółki Polski Ład
Projekt Polskiego Ładu przewiduje specjalne zachęty podatkowe dla Polaków, którzy zdecydują się wrócić do kraju i tutaj płacić podatek dochodowy. Z preferencji będzie można korzystać aż przez cztery lata. Trzeba jednak pamiętać, że rozliczając PIT w przyszłym roku, trzeba już będzie uwzględnić tegoroczne, istotne ograniczenie stosowania ulgi abolicyjnej.
Krzysztof Koślicki
25.08.2021
PIT Polski Ład
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy budżetowej na 2022 rok. Dochody państwa mają wynieść 475 mld zł, wydatki 505,6 mld zł – oznacza to deficyt 30 mld zł. Ma mieć on jednak charakter inwestycyjny. Projekt przewiduje m.in. 4,4 proc. podwyżkę wynagrodzeń w budżetówce i odmrożenie funduszu nagród. Więcej pieniędzy będzie także na wojsko i służbę zdrowia.
Krzysztof Koślicki
24.08.2021
Finanse publiczne Administracja publiczna