W projekcie, do którego zgłoszenia właśnie się zakończyły, wezmą udział uczniowie z 23 szkół podstawowych w mieście. W niektórych przypadkach będą to pojedyncze klasy, w innych – całe szkoły.
Projekt ruszy 12 maja i potrwa dwa tygodnie. W tym czasie uczniowie będą otrzymywać punkty za każdy przyjazd rowerem do szkoły. „Dzieci uczestniczące w projekcie otrzymają książeczki, w których zbierać będą naklejki przyznawane im za każdy taki przejazd” – powiedział w czwartek PAP Remigiusz Kitliński – gdański oficer rowerowy zatrudniony przez miejscowy samorząd do popularyzacji tego środka lokomocji.

Po zsumowaniu punktacji organizatorzy wyłonią zwycięską szkołę, klasy w poszczególnych placówkach oraz konkretnych uczniów.

Nagrodą dla najlepszej placówki będzie rowerowa stacja naprawcza czyli ulokowana przy szkolnym parkingu rowerowym szafka, w której znajdą się pompka, komplet kluczy i inne podstawowe narzędzia pomocne rowerzystom. Zwycięskie klasy otrzymają z kolei bezpłatne wejściówki do zoo, gdańskiego Centrum Hewelianum czy PGE Areny. Nagrodami indywidualnymi dla najlepszych uczniów będą akcesoria rowerowe.

W ramach projektu organizatorzy rozdadzą też broszury przeznaczone dla rodziców uczniów-rowerzystów. W publikacjach tych znajdą się informacje o tym, jak przygotować dziecko do dojeżdżania do szkoły rowerem, a także korzyści (głównie te zdrowotne – PAP), jakie mają przynosić takie dojazdy.

Kampania „Rowerowy maj” jest częścią większego programu popularyzującego rowery wśród mieszkańców Gdańska, w tym uczniów. W ramach projektu w ciągu ostatnich trzech lat miasto wyposażyło wszystkie gdańskie szkoły podstawowe i gimnazja w parkingi dla rowerów. Każdy uczeń w tych placówkach otrzymał też mapę tras rowerowych w mieście.

Sieć dróg rowerowych w Gdańsku liczy ponad 450 kilometrów. W pięciu punktach miasta działają zainstalowane przy ścieżkach rowerowych liczniki, które rejestrują liczbę jednośladów. W środę urządzenia minęło w sumie ponad siedem tysięcy rowerzystów. (PAP)

aks/ ls/