Przy przejęciu zakładu pracy trzeba pamiętać o PPK

Prawo pracy PPK

Z PPK trzeba się będzie zmierzyć we wszystkich normalnych sytuacjach związanych z zatrudnieniem - przy zatrudnianiu pracowników, rozstawaniu się z nimi, a także przy znanej z kodeksu pracy instytucji tzw. przejścia zakładu pracy, czyli popularnego dosyć art. 23(1) kodeksu pracy. Warto już teraz wiedzieć, jakie konsekwencje dla uczestnictwa w PPK niesie takie zdarzenie

30.11.2019

Jakubowski: Trudna sytuacja młodych rodziców w PPK

Emerytury i renty PPK

Rozpoczyna się okres zawierania umów o prowadzenie PPK dla osób zatrudnionych u największych pracodawców. W tym kontekście pojawia się problem nie do końca zrozumiałej sytuacji młodych rodziców w systemie PPK - podkreśla dr Sebastian Jakubowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

28.11.2019

Na zasiłku macierzyńskim do PPK automatycznie, ale bez wpłat

Prawo pracy PPK

Pracodawca ma obowiązek zawrzeć z osobą przebywającą na zasiłku macierzyńskim bądź urlopie wychowawczym umowę o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ma jednak ona tylko charakter formalny. - Nie skutkuje bowiem ona odprowadzaniem wpłat na rachunek młodego rodzica.

25.11.2019

Do PPK przystąpiło 40 proc. pracowników

PPK

Średni poziom partycypacji w PPK w podmiotach zatrudniających powyżej 250 pracowników na dzień 12 listopada 2019 roku to około 40 proc. Jest on większy tam, gdzie działają związki zawodowe, a mniejszy tam, gdzie jest znacząca grupa zleceniobiorców wśród osób zatrudnionych - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Emerytalny i Kancelarię Wojewódka i Wspólnicy.

20.11.2019

Czy po śmierci uczestnika PPK jego spadkobiercy stracą część środków?

PPK

Ustawa o PPK przewiduje trzy możliwości wycofania środków zgromadzonych w PPK. W dwóch ustawodawca nie pozostawia wątpliwości dotyczącej obowiązku dokonywania potrąceń przed przekazaniem środków na rachunek uprawnionej osoby. Problematyczny jest trzeci przypadek - pisze Oskar Sobolewski.

16.11.2019

We wtorek mija ważny termin przy PPK

PPK

Do 25 października 2019 r. pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób wybierali podmiot zarządzający Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Natomiast nie później, niż do 12 listopada, podmioty te mają zapisać pracowników do wybranego PPK - odbywa się to automatycznie. Zostaną z niego wypisani, jeśli złożą u pracodawcy dokument o rezygnacji.

10.11.2019

Kiedy otrzymamy wpłatę powitalną, a kiedy dopłatę roczną w PPK?

Domowe finanse PPK

Pracodawcy, którzy tworzą w tym roku PPK, będą musieli w listopadzie (albo na początku grudnia w zależności od terminu wypłaty wynagrodzenia) naliczyć, pobrać i przekazać do instytucji finansowej pierwsze wpłaty do PPK. Państwo zasili rachunki uczestników wpłatą powitalną w wysokości 250 zł, ale dopiero w przyszłym roku - piszą Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

25.10.2019

Marczuk: Pierwsze informacje o liczbie osób w PPK w listopadzie lub grudniu

PPK

Ustawa jest tak skonstruowana, że firmy najpierw podpisują umowy o zarządzanie, a najpóźniej do 12 listopada wysyłane są imienne listy o prowadzenie PPK. Wówczas te informacje dotrą do nas i będziemy mieli wstępne dane - podkreśla w rozmowie z Prawo.pl wiceprezes PFR Bartosz Marczuk.

18.10.2019

Rośnie liczba umów zawieranych przy PPK

PPK

Ponad 2,2 tys. umów zawarły firmy z instytucjami finansowymi na prowadzenie u nich Pracowniczych Planów Kapitałowych. To już prawie 60 proc. firm z pierwszej fali - podkreślił wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Zobowiązane do tworzenia PPK są przedsiębiorstwa, które zatrudniają co najmniej 250 osób.

16.10.2019

9 na 10 firm deklaruje wdrożenie PPK w minimalnej wersji

PPK

Zdecydowana większość ankietowanych firm - 92 proc. - zadeklarowała, że wdroży minimalną wersję Pracowniczych Programów Kapitałowych. Wariant ten nakłada na pracodawców obowiązek wpłaty na PPK 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika - wynika z najnowszego raportu KPMG w Polsce.

04.10.2019

Opłaty przy PPK w górę? PFR uspokaja - "nikt o tym nie myśli"

Emerytury i renty PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe opierają się na brytyjskim rozwiązaniu - tam pomysł sprawdził się, ale przez lata wzrosła wysokość składek. I tego właśnie obawiają się polscy przedsiębiorcy. Polski Fundusz Rozwoju uspokaja, że nie ma żadnych planów, by podnosić opłaty do PPK. Eksperci podkreślają jednak, że w przyszłości trzeba będzie się nad tym zastanowić.

30.09.2019

Są pierwsze skargi o nakłanianiu do rezygnacji z PPK - mogą być kary

Prawo pracy PPK

Do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęły pierwsze zgłoszenia o nieprawidłowościach przy tworzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dotyczą nakłaniania pracowników do rezygnacji z dodatkowego oszczędzania w programie. Skarg może być o wiele więcej, kiedy PPK wejdzie do małych firm. W ich przypadku rezygnacja całej załogi oznacza uniknięcie prowadzenia PPK, a to dla przedsiębiorstw istotne oszczędności.

27.09.2019

Przy braku porozumienia ze związkowcami zatrudniający sam wybiera instytucję zarządzającą PPK

Prawo pracy PPK

Zawarcie porozumienia z zakładową organizacją związkową lub reprezentacją osób zatrudnionych nie jest niezbędne do podpisania umowy o zarządzanie PPK. Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu na zawarcie umowy, czyli do 25 września 2019 r. partnerzy społeczni nie osiągną porozumienia, podmiot zatrudniający będzie uprawniony do samodzielnego wyboru instytucji finansowej

25.09.2019

Zwolnienie z PIT dla młodych to dodatkowe zniżki przy PPK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK

Od 1 sierpnia obowiązuje zwolnienie z podatku dla osób, które nie ukończyły 26 lat. Dzięki uldze młodzi pracownicy nie zapłacą PIT również od wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych wnoszonych przez pracodawcę. Dla zarabiających 4 tys. brutto będzie to oszczędność na poziomie ponad 120 złotych rocznie.

03.09.2019

Związki nie zablokują wyboru instytucji zarządzającej PPK

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Na wyłonienie instytucji finansowej, która będzie zarządzała PPK, pracodawcy mają czas do 25 października 2019 r. Związki zawodowe lub reprezentacja pracowników nie może zablokować tego wyboru. Pracodawca musi jednak to z nimi skonsultować. Jeśli tego nie zrobi, może narazić się na wnioski o odszkodowanie.

30.08.2019

Marczuk: Ponad 650 firm podpisało już umowy na zarządzanie PPK

Emerytury i renty PPK

Umowy obejmują ok. 330 tys. pracowników, czyli potencjalnych uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych - poinformował Prawo.pl Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. Zwraca uwagę, że firmy mają jeszcze czas na podpisanie umowy o zarządzanie PPK, bo ostatecznym terminem jest 25 października.

26.08.2019

PPK może pomóc polskiej gospodarce

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo gospodarcze PPK

Na wdrożeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych skorzysta warszawska giełda, którą docelowo zasilić może nawet 8–10 mld zł rocznie dodatkowego kapitału. Dzięki wdrożeniu PPK wartość polskiego PKB powinna być za 10 lat wyższa o 2 punkty procentowe - uważają eksperci Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) TFI, który będzie nadzorował PPK.

03.08.2019

O PPK wie coraz więcej osób

HR PPK

W lipcu o PPK słyszało już 62 proc. osób zatrudnionych w dużych firmach, czyli o 20 punktów procentowych więcej niż na przełomie marca i kwietnia. Najbardziej zorientowaną w tym temacie grupę nadal stanowią osoby z wykształceniem wyższym (74 proc.) - wynika z badania „PPK oczami Polaków” przygotowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.

30.07.2019