PPK: Jeżeli były dodatkowe analizy, to powinny być udostępnione

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse PPK

Wpis prezesa PFR na jego prywatnym koncie na Twitterze, dotyczący analiz w sprawie poziomu partycypacji w PPK - jest jego publiczną wypowiedzią - wskazują prawnicy. Każdy ma więc prawo ją zweryfikować. Tak jak usiłuje rozliczyć go z wypowiedzi o analizach dotyczących poziomu partycypacji w PPK ekspert Instytutu Emerytalnego.

15.01.2020

Mimo zapowiedzi, ZUS RCA nadal w starym brzmieniu

Ubezpieczenia społeczne PPK

Druga grupa pracodawców, licząca około 20 tys. firm została już objęta Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Od 1 stycznia przepisy ustawy o PPK mają zastosowanie do podmiotów zatrudniający co najmniej 50 osób. Jednak pomimo że ustawa uchwalona została w 2018 roku, nie wszystkie akty prawne pozwalające na funkcjonowanie planów kapitałowych zostały przez władze zrealizowane

10.01.2020

Pracowników wpisanych do PPK przez pomyłkę - trudno usunąć z programu

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych nie pozwala na wykreślenie z programu pracowników, którzy zostali do niego błędnie zapisani, a przedsiębiorcy nie wiedzą, jak należy w takim przypadku postąpić. Zdaniem ekspertów, jeśli wina pracodawcy jest bezsporna, to sam powinien on uiszczać wpłaty za pracownika. A ten może też wystąpić z roszczeniem wobec pracodawcy.

07.01.2020

„De-prywatyzacja” środków w PPK możliwa, ale nieoczywista

PPK

W trakcie prac legislacyjnych nad ustawą o pracowniczych planach kapitałowych oraz podczas wdrażania w największych firmach PPK, jednym z częściej komentowanych zagadnień stała się prywatność środków gromadzonych w PPK oraz możliwości zmiany ich charakteru. Problem analizuje dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

06.01.2020

Wiele zmian dla pracowników i pracodawców w 2020 roku

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse PPK

Rok 2020 przyniesie wiele zmian dla pracowników i przedsiębiorców. M.in. większe wsparcie swoich działań otrzymają instytucje zajmujące się rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, a tzw. trzynasta emerytura i renta będzie wypłacana z funduszu solidarnościowego.

31.12.2019

PPK: Po dużych przedsiębiorstwach przyszedł czas na średnie

Emerytury i renty Prawo pracy HR Małe i średnie firmy Finanse Compliance PPK

Od 1 stycznia 2020 r. firmy zatrudniające co najmniej 50 osób będą musiały zacząć stosować ustawę o pracowniczych planach kapitałowych. Zdaniem ekspertów, to ostatni moment na opracowanie procedur, które określą funkcjonowanie PPK w organizacjach. A to nie wszystkie nowe zadania i obowiązki pracodawców.

27.12.2019

W 2020 r. PIP planuje przeprowadzenie 72 tysięcy kontroli

Administracja publiczna Prawo pracy BHP HR Budownictwo Małe i średnie firmy PPK

Priorytetowo traktowane będą zakłady, w których wystąpiły wypadki przy pracy i te o wysokiej skali zagrożeń. Spokojnie spać nie mogą też przedsiębiorcy, u których występuje narażenie na czynniki rakotwórcze lub mutagenne. Na celowniku będzie też budownictwo i górnictwo oraz legalność zatrudnienia Polaków i cudzoziemców.

20.12.2019

Niespełna 40 proc. uprawnionych przystąpiło do PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

1,128 mln pracowników spośród 2,9 mln pracujących w dużych firmach zatrudniających co najmniej 250 pracowników, przystąpiło do PPK. Dodatkowe 144 tys. osób przystąpiło do PPE. W sumie z PPE i PPK zaczęło korzystać prawie 1,3 mln osób. Poziom zaś partycypacji w dużych przedsiębiorstwach wyniósł 39 proc.

17.12.2019

Prusik: Likwidacja OFE nie sprzyja budowaniu zaufania do PPK

PPK

Jeżeli przez ponad rok walczy się, by PPK nie było postrzegane jako „OFE-bis”, a później w czasie tworzenia PPK rozpoczyna się likwidację OFE, to jest to mało przekonujące - mówi Adrian Prusik, radca prawny, ekspert Instytutu Emerytalnego.

16.12.2019

Prusik: Inspektor pracy nie może sprawdzać, czy pracodawca zniechęca do PPK

PPK

Mieszanie Państwowej Inspekcji Pracy do sprawdzania sygnałów o zniechęcaniu do partycypacji w PPK to duże nieporozumienie. PIP takimi sprawami się nie zajmuje. Inspektor pracy w przedsiębiorstwie może kontrolować wiele rzeczy, ale w zakresie jego ustawowych kompetencji na dzisiaj nie jest badanie sygnałów o zniechęcaniu do PPK - mówi Adrian Prusik, radca prawny, ekspert Instytutu Emerytalnego.

10.12.2019

Czy krytyka PPK może być karana grzywną?

PPK

Nie byłoby gorszego sposobu na budowanie zaufania do PPK, gdyby przepisy zakazujące zniechęcania do PPK traktować jako bat na krytykę tej propozycji albo jako karę dla pracodawców, którzy pracowniczym planom kapitałowym nie nadają znaczenia, jakiego oczekiwaliby organizatorzy tego systemu - pisze Adrian Prusik, radca prawny, ekspert Instytutu Emerytalnego.

09.12.2019

PPK mniej popularne niż zakładano

Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podał na Twitterze, że 4 grudnia 2019 r. w PPK jest już milion uczestników. Z udostępnionej informacji wynika, że w PPK uczestniczy niespełna 35 proc. uczestników I kohorty pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 250 osób. To wynik niższy o ponad połowę od rządowej prognozy – twierdzą eksperci.

06.12.2019

Pierwszy milion uczestników PPK

PPK

Pierwszy milion uczestników PPK! Miło mi poinformować, że dzisiaj liczba pracowników oszczędzających w @MojePPK zgłoszonych przez pracodawców 250+ do PFR przekroczyła milion. Ta liczba codziennie rośnie, a partycypację na I etapie poznamy do połowy XII - napisał w środę wieczorem na Twitterze Paweł Borys, Prezes PFR.

05.12.2019

Przy przejęciu zakładu pracy trzeba pamiętać o PPK

Prawo pracy PPK

Z PPK trzeba się będzie zmierzyć we wszystkich normalnych sytuacjach związanych z zatrudnieniem - przy zatrudnianiu pracowników, rozstawaniu się z nimi, a także przy znanej z kodeksu pracy instytucji tzw. przejścia zakładu pracy, czyli popularnego dosyć art. 23(1) kodeksu pracy. Warto już teraz wiedzieć, jakie konsekwencje dla uczestnictwa w PPK niesie takie zdarzenie

30.11.2019

Jakubowski: Trudna sytuacja młodych rodziców w PPK

Emerytury i renty PPK

Rozpoczyna się okres zawierania umów o prowadzenie PPK dla osób zatrudnionych u największych pracodawców. W tym kontekście pojawia się problem nie do końca zrozumiałej sytuacji młodych rodziców w systemie PPK - podkreśla dr Sebastian Jakubowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

28.11.2019

Na zasiłku macierzyńskim do PPK automatycznie, ale bez wpłat

Prawo pracy PPK

Pracodawca ma obowiązek zawrzeć z osobą przebywającą na zasiłku macierzyńskim bądź urlopie wychowawczym umowę o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ma jednak ona tylko charakter formalny. - Nie skutkuje bowiem ona odprowadzaniem wpłat na rachunek młodego rodzica.

25.11.2019

Do PPK przystąpiło 40 proc. pracowników

PPK

Średni poziom partycypacji w PPK w podmiotach zatrudniających powyżej 250 pracowników na dzień 12 listopada 2019 roku to około 40 proc. Jest on większy tam, gdzie działają związki zawodowe, a mniejszy tam, gdzie jest znacząca grupa zleceniobiorców wśród osób zatrudnionych - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Emerytalny i Kancelarię Wojewódka i Wspólnicy.

20.11.2019

Czy po śmierci uczestnika PPK jego spadkobiercy stracą część środków?

PPK

Ustawa o PPK przewiduje trzy możliwości wycofania środków zgromadzonych w PPK. W dwóch ustawodawca nie pozostawia wątpliwości dotyczącej obowiązku dokonywania potrąceń przed przekazaniem środków na rachunek uprawnionej osoby. Problematyczny jest trzeci przypadek - pisze Oskar Sobolewski.

16.11.2019