PPK: Ustawa wymaga numeru dowodu pracownika - MF mówi, że nie trzeba

Rynek Ubezpieczenia społeczne PPK

Pracodawcy przy prowadzeniu PPK nie będą zobowiązani do przekazywania do instytucji finansowej numeru dowodu osobistego pracownika - poinformował Prawo.pl wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. Opinię w tej sprawie wydało już Ministerstwo Finansów. Podobne stanowisko znajdzie się niedługo w publikacjach PFR. Eksperci wskazują jednak, że co innego wynika z ustawy.

28.06.2019

PPK może zwiększyć liczbę samozatrudnionych

Emerytury i renty Rynek Prawo pracy PPK

Firmy, które wprowadzą Pracownicze Plany Kapitałowe mogą wypychać swoich pracowników na samozatrudnienie, ponieważ takie osoby nie mogą przystąpić do PPK. W tej sytuacji test przedsiębiorcy, który miałby umożliwić określenie, kto rzeczywiście jest przedsiębiorcą, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania - mógłby być uzasadniony.

27.05.2019

Kobiety dyskryminowane nowelą ustawy o PPK

Emerytury i renty Prawo gospodarcze PPK

Nowelizacja ustawy o PPK dyskryminuje osoby, które przebywają na urlopach wychowawczych lub pobierają zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. W większości sytuacji tracą one możliwość otrzymania wpłaty powitalnej w wysokości 250 zł - pisze Oskar Sobolewski

24.05.2019

W PPK milionerem nie zostaniesz

PPK

Przyjęta przez Sejm i skierowana do Senatu nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych zakłada, że maksymalny limit wpłat i dopłat na wszystkie rachunki PPK wynosić będzie 50 tys. dolarów rocznie - pisze dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

23.05.2019

Raport: Większość pracowników jeszcze nie wie, czy w firmie wdrażane jest PPK

Emerytury i renty Rynek PPK

Jedynie 34 proc. pracowników firm, które zatrudniają powyżej 250 osób potwierdza, że w ich firmach prowadzone są przygotowania do stworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Natomiast połowa badanych nie wie, czy w ich organizacji są prowadzone takie prace - wynika z badania Nationale-Nederlanden „PPK oczami Polaków”.

20.05.2019

Brak możliwości ustanowienia zastawu na funduszach w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe ruszą dopiero w drugiej połowie 2019 roku, a realnie pierwszych wpłat do PPK możemy się spodziewać w większości dopiero w IV kwartale. Mimo, to zanim podejmiemy decyzje o skorzystaniu z możliwości gromadzenia środków w tej nowej formie oszczędzania, warto prześwietlić tę instytucję po każdym kątem - pisze dr Marcin Wojewódka.

09.05.2019

Nowelizacja ustawy o PPK pisana pod stołem

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Rząd przyjął wczoraj projekt nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. To drugi projekt nowelizujący tę ustawę, a poprawka o zniesieniu limitu 30-krotności w PPK, która została przedstawiona w marcu, zawarta jest również w tym nowym projekcie, co już na początku analizy pokazuje, że w rządzie panuje bałagan i chaos legislacyjny - pisze Oskar Sobolewski

08.05.2019

Rząd chce zniesienia limitu 30-krotności w PPK

Emerytury i renty Rynek PPK

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz uproszczenie systemu PPK - zakłada projekt ustawy, który przyjęła Rada Ministrów. Proponowane przepisy zakładają też rozszerzenie katalogu uprawnionych m.in. o osoby przebywające na urlopach wychowawczych i pobierające zasiłek macierzyński.

07.05.2019

PPK po zmianie pracy - decyzja należy do pracownika

Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Jednym z obowiązków, który na pracodawców nakłada ustawa o PPK, jest umożliwienie nowym pracownikom dokonania wypłaty transferowej środków zgromadzonych w PPK poprzedniego pracodawcy do instytucji finansowej u nowego pracodawcy, tak żeby całość środków uczestnik mógł gromadzić na jednym rachunku - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

07.05.2019

PPK może rozpocząć debatę o emeryturach

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK

Wprowadzanie PPK może stać się przyczynkiem do debaty o naszych przyszłych emeryturach - uważają eksperci, którzy wzięli udział w spotkaniu klubu PPK.info. Zwrócili również uwagę, że przy realizowaniu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych należy większy nacisk położyć na komunikację między pracodawcą a pracownikiem, który powinien wiedzieć jakie są plusy oszczędzania w PPK.

24.04.2019

PPK - obawy mają i pracownicy, i pracodawcy

Prawo pracy HR PPK

Już za kilka miesięcy największe firmy będą tworzyć Pracownicze Plany Kapitałowe. Termin się zbliża, a obawy pracodawców i pracowników nie maleją. Ci pierwsi wskazują na wzrost kosztów funkcjonowania firm i dodatkowe obowiązki, a drudzy na zmniejszenie wynagrodzenia i brak pewności, że w przyszłości faktycznie otrzymają dodatkowe świadczenie.

16.01.2019

Ruszył rządowy portal o PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Jesienią tego roku pracownicy największych firm staną przed decyzją, czy oszczędzać dodatkowo na emeryturę w Pracowniczym Planie Kapitałowym. Dużo wcześniej z PPK zmierzą się ich pracodawcy - od lipca pierwsze firmy zostaną objęte obowiązkiem tworzenia planów. Z myślą o jednych i drugich 8 stycznia uruchomiono portal mojePPK.pl, gdzie można znaleźć informacje o PPK.

08.01.2019
1    7  8  9  10  11