Od 1 sierpnia obowiązuje zwolnienie w podatku dochodowym od osób fizycznych. Osoby do ukończenia 26. roku życia mogą zarobić bez podatku do 85 528 zł rocznie, czyli tyle, ile wynosi próg podatkowy dla reszty podatników. W tym roku limit zwolnienia jest proporcjonalnie niższy i wynosi 35 636,67 złotych. Co ważne, zwolnione z podatku są tylko dochody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia. Zwolnienie z PIT będzie przysługiwało także obcokrajowcom.

Czytaj w LEX: Zerowy PIT dla młodych - zasady oraz wyliczenie wynagrodzenia dla umowy o pracę i umowy zlecenia >

 


Dodatkowa ulga przy PPK

Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk zwraca uwagę w rozmowie z Prawo.pl, że osoby do 26. roku nie płacą podatku od wynagrodzenia, zyskując tym samym wyższą pensję netto. Wiąże się to też ich wpłatami do PPK. - Po pierwsze mogą ją sfinansować z tego wyższego przelewu na konto, a po drugie nie zapłacą także PIT od wpłat do PPK wnoszonych przez pracodawcę. A zatem zwolnienie z PIT pozwala pokryć ich wpłatę do PPK - mówi.

Sprawdź w LEX: Czy świadczenia zwolnione od podatku liczą się do limitu zerowego PIT? >

- Co więcej, w przypadku młodych osób, prawo pozwala to zrobić z nawiązką. Z przyszłorocznej pensji minimalnej, która ma wynieść 2450 zł, zaliczka na podatek to 150 zł. Oznacza to, że po wprowadzeniu tego rozwiązania młoda osoba zyskuje rocznie 1800 zł. Porównajmy to do wpłat do PPK. Wyniosą one zaledwie od 147 zł rocznie. Ponad 10 razy mniej niż zysk ze zwolnienia z PIT - wylicza.

Czytaj w LEX:

Z kolei według wyliczeń Oskara Sobolewskiego z Instytutu Emerytalnego młody pracownik dzięki zniesieniu PIT zaoszczędzi miesięcznie 10 złotych i 80 groszy. Chodzi o zwolnienie z PIT wpłat na PPK od pracodawców. -  Mówimy tu o płacy rzędu 4 tys zł - podkreśla.

 

 

Marczuk przypomina także, że w ustawie o PPK jest przepis, który zakłada, że jeśli ktoś zarabia do 120 proc. minimalnej pensji - w przyszłym roku ta kwota wyniesie 2940 zł - to może wpłacić do PPK obniżoną wpłatę w wysokości tylko 0,5 proc. od wynagrodzenia, a nie 2 proc.-  Osoba zarabiająca wspomnianą wyżej płacę minimalną będzie wpłacała miesięcznie do PPK 12,25 zł i stąd kwota 147 zł rocznie - wskazuje.

Sprawdź w LEX:

Również Robert Juszczak, ekspert Esaliens TFI, regionalny dyrektor ds. wdrażania i rozwoju planów emerytalnych zwraca uwagę, że dla najmłodszych pracowników zerowy podatek wpływa na wzrost wynagrodzenia netto, co sprawia, że zaoszczędzona na podatku kwota może być wyższa od kwoty wpłaty podstawowej na PPK, opłacanej z wynagrodzenia pracownika.

 


Oszczędzać jak najszybciej

Jego zdaniem w oszczędzaniu na emeryturę dużym wyzwaniem jest rozpoczęcie tego procesu jak najwcześniej. - Zwykle o emeryturze „na poważnie” zaczynamy myśleć po przekroczeniu 30 czy 40 lat. - PPK w tym przypadku dostarcza jednak młodym jeszcze jednego argumentu, by pozostawać jego uczestnikiem. Zgromadzony kapitał nie jest bowiem „zamrożony” – można z niego skorzystać przy nagłej potrzebie życiowej, takiej jak np. wkład własny przy zakupie mieszkania na kredyt, pokrycie kosztów leczenia najbliższej rodziny czy utrzymanie płynności finansowej w momencie, gdy jesteśmy bez pracy - mówi ekspert.

Zobacz procedury w LEX:

Zaznacza, że wypłaty kapitału z PPK po 60. roku życia każdorazowo są zwolnione z tzw. podatku Belki. - Natomiast najmłodsi pracownicy dzięki ostatnim zmianom mogą liczyć tutaj na dodatkową premię, która z czasem może pomóc zachęcić tą grupę do odpowiedzialnego budowania przyszłości już na początku kariery zawodowej, właśnie poprzez PPK - dodaje.

Czytaj też: Związki nie zablokują wyboru instytucji zarządzającej PPK >>>

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Zgodnie z ustawą, od 1 lipca tego roku jako pierwsi do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Czytaj w LEX: PPK - w jaki sposób ustalać liczbę pracowników na potrzeby ustalenia obowiązku tworzenia PPK >