O podpisaniu kontraktu poinformował we wtorek PAP sekretarz Ambasady RP w Luandzie Jacek Wasilewski. Jak wyjaśnił, budowa szkoły wyższej w Namibe jest największą tego typu inwestycją realizowaną przez polską firmę w Afryce w ramach współpracy tego kontynentu z Unią Europejską.

Wasilewski poinformował też, że Navimor był wykonawcą pierwszego etapu budowy uczelnianego kompleksu w Namibe, a drugi etap będzie realizować wspólnie z kilkunastoma polskimi i zagranicznymi firmami budowlano-produkcyjnymi. W organizacji uczelni pomoże również Akademia Morska z Gdyni.

Dodał, że obecna inwestycja jest kontynuacją współpracy polsko-angolskiej w sferze edukacji morskiej. „Przed laty Navimor wraz z Gdańską Stocznią Remontową zbudował i zarządzał Centrum Rybackiego Kształcenia Zawodowego im. Helder Neto w Namibe” – poinformował.

Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu powstaje na obszarze ok. 60 ha. Kompleks ma docelowo składać się z sześciu gmachów, w których prowadzona będzie nauka, w tym z laboratoriów oraz budynków Centrum Szkolenia Ratownictwa. W kompleksie znajdą się również akademiki oraz osiedla dla wykładowców. Uczelnia będzie szkoliła jednorazowo 1,5 tys. studentów.

Namibe liczy około 150 tys. mieszkańców i leży w południowo-zachodniej Angoli, nad Oceanem Atlantyckim.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej firmy, Grupa Navimor składa się z kilkunastu spółek zajmujących się m.in. handlem i pośrednictwem w eksporcie statków morskich oraz taboru śródlądowego, wyposażenia okrętowego, łodzi i jachtów. Firma projektuje też, buduje i modernizuje urządzenia energetyczne, a jedna z jej spółek zajmuje się budownictwem.(PAP)