O niekorzystnej uchwała SN w sprawie szkód komunikacyjnych raz jeszcze

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia

Uchwała SN w sprawie sposobu określania odszkodowań komunikacyjnych jest jedną z ważniejszych w ostatnim czasie. Natomiast nadzieja, że uporządkuje ona kwestie odszkodowań jest płonna. Zbyt wiele budzi wątpliwości co do meritum, co więcej, została ona podjęta w składzie tzw. neosędziów, zatem i z tego względu będzie kwestionowana - pisze Mariusz Weiss, radca prawny.

21.10.2024

Zarządcy restrukturyzowanej spółki nie można pozbawić wynagrodzenia

Wymiar sprawiedliwości Restrukturyzacja Upadłość

Wtorkowa uchwała SN ma zastopować pochopne sięganie po art. 5 kodeksu cywilnego, aby ograniczać wynagrodzenia zarządców. Sąd podkreślił, że w znacznej części wynagrodzenie jest ściśle limitowane, w zależności od zakresu wykonywanych obowiązków i ich skuteczności, które podlegają restrykcyjnej kontroli. Stąd też przyjął, że tylko i wyłącznie przepisy prawa restrukturyzacyjnego mogą w jakimkolwiek stopniu ograniczać wymiar wynagrodzenia zarządcy. Budzi to kontrowersje - pisze Agata Duda-Bieniek, radca prawny.

18.10.2024

Sygnalista zawiadamia o nieprawidłowościach przy określaniu WIBOR-u?

Banki Kredyty Sygnaliści

W ramach prowadzonych przez mój zespół kilkuset spraw dotyczących kredytów złotowych z oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR, spotykam się niejednokrotnie z argumentacją odwołującą się do "zawiadomienia" o nieprawidłowościach w ustalaniu WIBOR-u, pochodzącego rzekomo od sygnalisty. Chciałbym tę kwestię szczegółowo omówić i przedstawić opinii publicznej prawdziwy stan rzeczy - pisze Wojciech Wandzel, adwokat.

15.10.2024

Nowe zasady protokołowania posiedzeń zarządu spółki

Spółki

Mimo, że od nowelizacji kodeksu spółek handlowych wprowadzającej obowiązek protokołowania uchwał zarządu spółki z o.o. minęły już prawie dwa lata, zdarza się, że członkowie zarządu zapominają o protokołowaniu podjętych uchwał, a sporządzane przez nich protokoły posiedzeń nie zawierają wszystkich wymaganych przepisami elementów - piszą Martyna Kunke, radca prawny oraz Paweł Butkiewicz, aplikant radcowski w PragmatIQ Kancelaria Prawna Szymkowiak.

14.10.2024

Rozporządzenie EUDR - obowiązek, o którym prawie nikt nie wie

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Europejska opublikowała komunikat, że rozporządzenie w sprawie wylesiania będzie miało zastosowanie od 30 grudnia 2025 r., nie od 30 grudnia 2024 r. Powstaje pytanie, czy te dodatkowe 12 miesięcy chcemy wykorzystać? Czy też musimy to robić na ostatnią chwilę, albo wchodzić na drogę sądową, żeby wybronić się od kar? Po rozmowach z przedsiębiorcami oceniam, że ze 116 tysięcy firm dotkniętych tą regulacją, tylko około 1 proc. wiedziało i rozpoczęło przygotowania - pisze Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.

10.10.2024

Praktyki cenowe franczyzodawców a konkurencja rynkowa

Finanse Franczyza

Wraz z rozwojem franczyzy jako modelu biznesowego na rynku pojawiają się problemy, które wymagają interwencji organów regulacyjnych. Jednym z nich może być narzucanie franczyzobiorcom przez franczyzodawców sztywnych cen odsprzedaży towarów lub usług. Tego rodzaju praktyki, jako mogące prowadzić do ograniczenia konkurencji na rynku, podlegają nadzorowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - piszą dr Marcin Wnukowski, radca prawny oraz Patrycja Pacholczak, adwokat w Squire Patton Boggs.

09.10.2024

RODO obowiązuje już sześć lat, ale wciąż sieje grozę

RODO

Chociaż od wejścia w życie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, znanego szerzej jako „RODO”, minęło już ponad sześć lat (!), to niektóre zagadnienia wciąż stanowią problem (lub jak zwykło się dziś mawiać „wyzwania”). Mierzą się z nimi zarówno przedsiębiorcy, którzy są zgodnie z RODO administratorami danych, jak i inspektorzy ochrony danych, którzy w sposób profesjonalny powinni świadczyć usługi doradcze w tym zakresie - pisze Oskar Zacharski prawnik, inspektor ochrony danych.

08.10.2024

Niekorzystna uchwała SN w sprawie szkód komunikacyjnych

Wymiar sprawiedliwości Transport

Niedawno SN uznał, że jeżeli naprawa samochodu przez poszkodowanego stała się niemożliwa, nie jest uzasadnione ustalenie wysokości odszkodowania z OC posiadacza samochodu jako równowartości hipotetycznych kosztów naprawy. To radykalne odstępstwo od utrwalonej od wielu lat linii orzeczniczej SN i to na niekorzyść poszkodowanych. Mimo że dotyczy ona odszkodowań komunikacyjnych, a więc przedmiotu pozornie odległego od kwestii szkód powodziowych, może mieć znaczenie i w tym wypadku - pisze Mariusz Weiss, radca prawny.

07.10.2024

Prof. Adamus: Czy w postępowaniu restrukturyzacyjnym istnieje instytucja wykładni układu?

Restrukturyzacja

Czy treść układu podlega wykładni przez sąd, który go zatwierdził? Przedstawiony dylemat ma wymiar zarówno praktyczny, jak i teoretyczny. Przede wszystkim w ramach postępowania restrukturyzacyjnego, adresowanego do biznesu, powinno się efektywnie rozwiązywać pojawiające się problemy. Układ ma centralne znaczenie – sens całego postępowania restrukturyzacyjnego ogniskuje się na możliwości jego zawarcia. Zatem kwestia dopuszczalności wykładni układu należy do pierwszoplanowych zagadnień prawnych - pisze prof. Rafał Adamus.

02.10.2024

Jakie są prawa i obowiązki byłego członka zarządu spółki?

Spółki

Były członek zarządu w dalszym ciągu ma określone uprawnienia i obowiązki względem spółki. Są one związane głównie ze sporządzaniem i zatwierdzaniem dokumentów finansowych obejmujących okres pełnienia przez daną osobę funkcji w zarządzie. Z jednej strony ma to chronić interes członka zarządu, a z drugiej strony służyć dobru spółki - piszą Karolina Jezierska-Kowalska, adwokat oraz Paulina Bąk, radca prawny w PragmatIQ kancelaria prawna Szymkowiak.

30.09.2024

Nowelizacja prawa autorskiego lekiem na całe zło?

Prawo AI Prawo europejskie Prawo autorskie

Pomimo rosnącej popularności usług VoD i SVoD, art. 70 ust. 2(1) prawa autorskiego pozostawał bez zmian. Widzowie w domowym zaciszu mogli cieszyć się serialowymi i filmowymi nowościami, a sam model wynagrodzenia tantiemowego nie przystawał do współczesnego rynku audiowizualnego. Środowisko twórców od dawna postulowało potrzebę jego dostosowania do współczesnych realiów. Twórcy czekali na implementowanie dyrektyw... aż się doczekali - pisze Katarzyna Jedynak-Gierada, rzecznik patentowy.

28.09.2024

Prof. Adamus: Brakuje systemowej ochrony prawnej na wypadek stanów nadzwyczajnych

Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna Finanse Powódź

Przepisy o tzw. stanach nadzwyczajnych zawierają głównie regulacje pozwalające na ograniczenie praw obywatelskich na czas trwania stanu nadzwyczajnego. Nie odpowiada to absolutnie aktualnym potrzebom, jak i oczekiwaniom społecznym. Osoby dotknięte stanem klęski żywiołowej, a zwłaszcza przedsiębiorcy powinni zostać objęci szczególną, ochronną regulacją prawną. Takie przepisy warto przygotować na przyszłość - postuluje prof. Rafał Adamus.

24.09.2024

Cesja praw z tytułu rękojmi za wady nieruchomości na jej nabywcę jest możliwa

Nieruchomości

W ostatnich latach w Polsce więcej osób kupuje dom lub mieszkanie, z góry zakładając krótszy okres zamieszkiwania w nim, albo wskutek zmiany miejsca pracy lub zmiany preferencji podejmują decyzję o sprzedaży. Wpływ na to ma również popularność tzw. flipowania, a więc zakupu nieruchomości przez inwestora, zwiększanie jej wartości poprzez remont i wykończenie, a następnie sprzedaż z zyskiem. W tym kontekście warto zadać sobie pytanie, czy sprzedający może dokonać cesji uprawnień z tytułu rękojmi za wady nieruchomości na nabywcę - zastanawia się dr Małgorzata Szymańska-Pałamarz.

21.09.2024

Kredyt hipoteczny a powódź – co dalej z zadłużeniem, gdy dom lub mieszkanie zostaną zalane?

Kredyty Powódź

Niestety powódź i zalanie nieruchomości, na którą został zaciągnięty kredyt hipoteczny, nie powoduje unieważnienia umowy kredytowej. Oznacza to zatem, że kredyt, który został zaciągnięty na ich zakup lub wybudowanie, należy dalej spłacać, zgodnie z ustalonym z kredytodawcą harmonogramem. Rząd może jednak wprowadzić rozwiązania systemowe, co planuje zrobić - pisze dr Wanesa Choptiany-Mańka, prawniczka i wykładowczyni uniwersytetu WSB Merito Warszawa.

18.09.2024

Odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości w związku ze zmianą miejscowego planu

Nieruchomości Ład Przestrzenny

Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości uległa obniżeniu, a właściciel albo użytkownik wieczysty sprzedaje nieruchomość, może żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości. W praktyce jednak przepisy te budzą wiele wątpliwości - pisze Joanna Nogala, radca prawny.

17.09.2024

Rejestracja utworów stworzonych z wykorzystaniem AI - zmiany w regulaminie ZAiKS

Prawo AI Prawo autorskie

W czerwcu 2024 r. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zaktualizowało dwa regulaminy: repartycji oraz zgłaszania i rejestracji utworów. Znalazły się w nich postanowienia dotyczące utworów, które w całości lub części stworzono z wykorzystaniem narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Przykładem wytworu Al, który mógłby podlegać ochronie autorskoprawnej, jest mi.n. fragment będący dokończeniem X Symfonii Ludwiga van Beethovena - piszą radcowie prawni: Marta Ostrowska oraz Michał Ryba z WN Legal Wątrobiński Nartowski.

14.09.2024

Podmiot upoważniony jako nowy uczestnik postępowania grupowego

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Podmiot upoważniony to nowa instytucja – nowy podmiot procesu grupowego. W istocie to od aktywności organizacji konsumenckich i ich współpracy z prezesem UOKiK zależeć będzie, ile nowych postępowań grupowych będzie wszczynanych i czy nowa instytucja powództwa przedstawicielskiego spełni pokładane w niej oczekiwania związane ze wzmocnieniem ochrony konsumentów oraz spopularyzowaniem powództw grupowych - pisze Agnieszka Trzaska-Śmieszek z kancelarii Kubas Kos Gałkowski – Adwokaci sp.k.

13.09.2024

Czy sztuczna inteligencja udzieli nam kredytu?

Domowe finanse Prawo AI Banki Kredyty

Ocena zdolności kredytowej jest procesem przeprowadzanym przed zawarciem umowy kredytu, do którego banki często wykorzystują nowe technologie. Obecnie w tym celu coraz częściej stosuje się także rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Czy rosnąca popularność AI spowoduje, że niedługo o udzieleniu kredytu będzie decydował algorytm - piszą o tym Przemysław Janczak i Hubert Łączkowski z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

11.09.2024

Dostawcy wysokiego ryzyka, czyli problematyczne ogniwo łańcucha dostaw

Prawo gospodarcze

Bezpieczeństwo i ciągłość łańcucha dostaw produktów ICT, usług ICT i procesów ICT stanowi jeden z priorytetów projektu ustawy, zmieniającej ramy krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, która w kwietniu tego roku została zaprezentowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Proponowane zmiany dotkną nie tylko podmioty uznane według projektu za kluczowe lub ważne, ale również szeroką grupę dostawców produktów, usług i procesów ICT - pisze Jarosław Straś z KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.

06.09.2024

Dekarbonizacja – wymóg regulacyjny czy transformacja modelu biznesowego?

Środowisko Prawo europejskie

W miarę wzrostu świadomości społecznej i zapotrzebowania na działania klimatyczne, firmy będą musiały stawić czoła rosnącej presji, aby przestrzegać przepisów dotyczących łagodzenia zmian klimatu i samodzielnie przyjmować bardziej zrównoważone praktyki - piszą Emilia Michałowska, manager oraz Maciej Kempny, senior consultant w Deloitte.

05.09.2024