Na treść planu ogólnego można mieć wpływ

Samorząd terytorialny Budownictwo

Przepisy nie przewidują mechanizmów, które w sposób wiążący mogłyby wpłynąć na władze gmin w kwestii uwzględnienia wniosków czy uwag do planu ogólnego. Ich nieuwzględnienie nie otwiera ścieżki odwoławczej. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę znaczenie planów ogólnych, nie powinno się rezygnować z wykorzystania dostępnych mechanizmów, które mogą doprowadzić do uchwalenia planu ogólnego z korzystniejszymi postanowieniami - pisze Krzysztof Mielech, radca prawny.

03.09.2024

Zbiorowe pozwy konsumentów przeciwko przedsiębiorcom, przepisy już obowiązują

Rynek i konsument

Myślę, że w najbliższych latach wzrośnie liczba postępowań grupowych z udziałem konsumentów. To efekt najnowszych zmian w prawie. Do tej pory organizacje konsumenckie nie mogły wszczynać postępowań grupowych, tj. być reprezentantem grupy. Takim reprezentantem mógł być tylko członek grupy, powiatowy rzecznik konsumentów i od niedawna Rzecznik Finansowy. Teraz to się zmieni - pisze adwokatka Agnieszka Trzaska-Śmieszek.

30.08.2024

Polskie kredyty gotówkowe pod lupą TSUE

Banki Kredyty Prawo europejskie

W razie korzystnych orzeczeń TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego można spodziewać się tysięcy pozwów konsumentów, a wymiar sprawiedliwości czeka kolejne wyzwanie, które ze względu na różnorodność możliwych naruszeń, będzie bardziej skomplikowanie niż chociażby tzw. sprawy frankowe. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku korzystnych decyzji unijnego Trybunału będzie to ważne narzędzie ochrony konsumentów na rynku finansowym - piszą adwokatki Karolina Pilawska oraz Emilia Tomanek.

29.08.2024

„WIBOR mamy cię”- czy aby na pewno? Komentarz do sprawy wrocławskiej

Banki Kredyty

W wypowiedziach publicznych pojawiły się głosy, jakoby zapadł pierwszy prawomocny wyrok, uznający za nieważną umowę, w której oprocentowanie oparte było o stopę referencyjną WIBOR. Chodzi o orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 7 sierpnia br. Ogłaszanie sukcesu już w tym momencie wynika jednak z mniej lub bardziej celowego niezrozumienia, o co rzeczywiście chodziło w sprawie - pisze Wojciech Wandzel, adwokat, lider Praktyki Banking & Finance w Kubas Kos Gałkowski.

27.08.2024

Leasingobiorca nie spłaca rat. Są różne sposoby na rozwiązanie problemu

Doradca podatkowy Finanse

Sytuacja finansowa leasingobiorcy może się pogorszyć do tego stopnia, że terminowe regulowanie rat stanie się problemem. Czasem wystarczy tylko zmiana harmonogramu spłat. Gdy jednak problemy pojawią się pod koniec umowy, pomóc może wydłużenie okresu leasingu. Niezwykle ważne jest również, by z tym nie czekać na wypowiedzenie umowy, bo wtedy trzeba zwrócić przedmiot leasingu - pisze Jerzy Strasz, kierujący Wydziałem Obsługi Prawnej w Millennium Leasing, ekspert Związku Polskiego Leasingu.

22.08.2024

Prof. Adamus: Czy byty cybernetyczne trzeba uregulować w kodeksie cywilnym?

Prawo cywilne Prawo AI

DAO jest „dzieckiem” otwartego oprogramowania komputerowego. Zwykle łączona jest z siecią blockchain. Nie wymyślono jej przy zielonym stoliku, jak kiedyś w XIX wieku spółkę z o.o. Narodziny DAO, można powiedzieć, zaskoczyły prawników. Jest to byt cybernetyczny. Ławka tradycyjnych pojęć prawniczych jest więc wyraźnie za krótka dla opisywania nowych zjawisk w sferze nowych technologii. Czy DAO powinno trafić do kodeksu cywilnego - zastanawia się prof. Rafał Adamus.

20.08.2024

Upadłość wykonawcy w trakcie realizacji zamówienia publicznego

Zamówienia publiczne Upadłość

Upadłość wykonawcy w trakcie realizacji zamówienia publicznego stanowi poważne wyzwanie dla zamawiających. Nie jest jednak przesądzone, że w razie ogłoszenia upadłości, zamówienie nie będzie realizowane przez wykonawcę lub jego następcę bez organizowania kolejnego przetargu - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.

19.08.2024

Treści wygenerowane przez sztuczną inteligencję mogą być objęte ochroną

Prawo AI Prawo autorskie

Do każdego wytworu generatywnej sztucznej inteligencji należy podchodzić w sposób indywidualny. Jeżeli został on wygenerowany przez systemy oparte na AI na podstawie kilku stosunkowo prostych promptów, a użytkownik takiego systemu nie miał szczególnego wpływu na efekt pracy sztucznej inteligencji, wówczas nie ma wątpliwości, że nie stanowi on utworu i nie jest chroniony przez prawo autorskie - piszą prawnicy Marta Ostrowska oraz Michał Ryba z WN Legal Wątrobiński Nartowski.

17.08.2024

Wykonawca może odstąpić od umowy, ale wtedy musi rozliczyć się z zamawiającym

Zamówienia publiczne

Rozliczenie umowy o zamówienia publiczne po odstąpieniu od niej zamawiającego są skomplikowane. W wielu przypadkach niezbędne jest zasięgnięcie opinii biegłego - piszą Anna Halczuk-Izydorczyk, radca prawny, of counsel oraz Michalina Woch, aplikantka adwokacka w Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni. Autorki zwracają uwagę, że przepisy prawa zamówień publicznych są dużo bardziej skomplikowane niż kodeksu cywilnego.

14.08.2024

Rezygnacja z formalności nie poprawi jakości prawa budowlanego, to chwyt typowo propagandowy

Budownictwo Nieruchomości

Prawo budowane już od lat przypomina patchwork pozszywany grubą nicią. Jego stosowanie w praktyce to niezły tor z przeszkodami. Do tego dochodzą jeszcze braki kadrowe w urzędach. Tymczasem resort rozwoju serwuje kolejną zmianę, jakich w ostatnich latach było wiele. Wydłuża listę inwestycji realizowanych bez załatwienia formalności? Czy jest to potrzebne? Czy rozwiąże jakikolwiek problem. Nie sądzę - twierdzi Joanna Maj, radczyni prawna.

12.08.2024

Czy ustawodawca pomoże wspólnikom mniejszościowym „uwięzionym” w spółkach z o.o.?

Spółki

Wspólnik mniejszościowy może stać się “więźniem” spółki z o.o. Mimo że udziały są często najcenniejszym składnikiem jego majątku, nie może on ich spieniężyć, a jednocześnie nie otrzymuje ze spółki żadnych korzyści. W takiej sytuacji, jedynym instrumentem prawnym przysługującym wspólnikowi mniejszościowemu jest wniesienie powództwa o rozwiązanie spółki. Praktyka orzecznicza pokazuje jednak, że sądy niechętnie rozwiązują spółki na jego wniosek - piszą radcowie prawni: Martyna Kunke i Tomasz Rutkowski.

12.08.2024

Wciąż nie wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez Al

Prawo AI

Sztuczna inteligencja jest niewątpliwie narzędziem, które niesie wiele korzyści, jednakże brak jasnych przepisów określających odpowiedzialność w przypadku szkody spowodowanej przez Al wpływa na brak pełnego zaufania do niej, co w konsekwencji skutkuje tym, że nie jest ona jeszcze wykorzystywana na tak szeroką skalę, na jaką mogłaby być - pisze Klaudia Trzaska, adwokat.

10.08.2024

Spółdzielnia energetyczna pozwala obniżyć rachunki za prąd

Energetyka

Spółdzielnie energetyczne stanowią innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu można obniżyć rachunki za prąd. Przykładem dobrego funkcjonowania takiej spółdzielni jest gmina Prószków w powiecie opolskim. W ramach lokalnej spółdzielni energetycznej wykorzystano hybrydowe rozwiązanie, łączące biogazownię z instalacją fotowoltaiczną - pisze Aleksandra Lindner, adwokat.

09.08.2024

Opóźnianie zapłaty należności można uznać za czyn nieuczciwej konkurencji

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych z lipca 2019 roku istotnie zmieniła podejście ustawodawcy do zatorów płatniczych. Wprowadzono bowiem ochronę instytucjonalną sprawowaną przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego aktywność jest w tym zakresie wysoka, a kompetencje daleko idące - pisze Zuzanna Ochońska-Borowska, radca prawny.

09.08.2024

Za handel opiniami w internecie firmom grożą surowe kary

Rynek i konsument Prawo AI

Publikacja nieprawdziwych opinii i komentarzy jest sprzeczna z prawem, bez względu na to, czy zostanie oznaczona jako opłacona, czy też nie. Za stosowanie tego rodzaju nieuczciwych praktyk przedsiębiorcom grozi kara do 10 proc. osiągniętego w poprzednim roku obrotu, a menadżerom (zarówno obecnym, jak i byłym) do 2 mln zł - pisze Katarzyna Racka, radca prawny, wspólnik w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

08.08.2024

Przepisy blokują postępowania o zatwierdzenie układu

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Postępowania restrukturyzacyjnie są relatywnie nowym narzędziem, umożliwiającym polskim przedsiębiorcom odbudowę płynności finansowej i stabilności na rynku. Nie usprawiedliwia to jednak ustanawiania wątpliwej jakości przepisów, które sprawiają, że to narzędzie nie zawsze działa zgodnie z pierwotnymi założeniami. Konieczne są zmiany - uważają Jacek Pietrzela i Artur Ostrowski z PF Restrukturyzacje.

07.08.2024

Terminy zasiedzenia przez Skarb Państwa nieruchomości przejętej na podstawie dekretu o reformie rolnej

Nieruchomości

Okres zasiedzenia nieruchomości przejętej bezprawnie na cele dekretu o reformie rolnej mógł upłynąć najwcześniej z dniem 1 września 2000 r. (w dobrej wierze) lub z dniem 1 września 2010 r. (w złej wierze). Jeżeli jednak dodatkowo, w konkretnej sytuacji, wykazane zostanie, że dawny właściciel nieruchomości lub jego spadkobiercy z przyczyn politycznych nie mogli realnie dochodzić swoich roszczeń do czasu zmian ustrojowych w 1989 r., to termin nabycia przez zasiedzenie własności nieruchomości przez SP ulegnie przesunięciu - pisze Zofia Gajewska, adwokat, kancelaria Dubois i Wspólnicy.

06.08.2024

Praktyczne podejście do fundacji rodzinnej – jak skutecznie wnieść majątek?

Fundacja Rodzinna

Wnosząc mienie do fundacji rodzinnej, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową reprezentację stron, formę dokonywanej czynności prawnej oraz rodzaj wnoszonego mienia. Z praktycznego punktu widzenia zasadne wydaje się pokrycie funduszu założycielskiego w formie pieniężnej, wyłącznie w minimalnej wysokości, a następnie uzupełnienie majątku fundacji, np. w formie darowizn - tłumaczy Marianna Valirakis-Wołyńska, radca prawny, partner w kancelarii Lawspective.

05.08.2024

Umowę leasingową można zakończyć przed terminem, tylko trzeba wiedzieć jak

Prawo gospodarcze

Umowa leasingu zdobywa sobie z roku na rok coraz większą popularność wśród klientów, którzy szukają finansowania inwestycji w ramach prowadzenia swojej działalności. Przedsiębiorcy poszukują już nie tylko korzystnych ofert leasingu, ale coraz bardziej interesują się samą umową i tym, jakie są konsekwencje jej zawarcia. Pytania klientów firm leasingowych często dotyczą tego, jak bardzo elastyczną formą finansowania jest leasing - pisze Jerzy Strasz, radca prawny.

02.08.2024

Prof. Adamus: Kto ponosi odpowiedzialność cywilną za szkodę wyrządzoną spółce zależnej?

Prawo cywilne Spółki

Tworzenie struktur holdingowych przez spółki handlowe jest naturalnym procesem zachodzącym na rynku. Może to następować w różny sposób. Spółka matka może wyodrębnić część swojego majątku i wnieść go do nowo utworzonej przez siebie spółki zależnej. Jej powstanie może nastąpić również w wyniku zastosowania nowo wprowadzonej instytucji „podziału spółki przez wyodrębnienie”. Możliwe jest również nabycie akcji (udziałów) w obcej, istniejącej spółce i jej dokapitalizowanie - pisze prof. Rafał Adamus z Uniwersytetu Opolskiego.

31.07.2024