E-Doręczenia, czyli nowe obowiązki przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Finanse e-Doręczenia

Proces likwidacji tradycyjnej, papierowej korespondencji w polskiej administracji wkracza w kluczową fazę. Już od 10 grudnia 2023 r. pierwsza grupa przedsiębiorców zostanie objęta obowiązkiem posiadania adresu do doręczeń elektronicznych, który służyć będzie do komunikacji z urzędami. W kolejnych etapach e-Doręczenia obejmą stopniowo wszystkie podmioty wpisane do KRS i CEIDG. O nowych obowiązkach dla biznesu i praktycznych problemach piszą Aleksandra Mazur-Zych i Piotr Solka z Deloitte Legal.

14.11.2023

Nowe podejście do ryzyka związanego z AI może zmniejszyć obawy użytkowników

Nowe technologie

Dotychczas ani AI Act, ani żadne krajowe akty prawne, nie rozstrzygają, w jaki sposób podchodzić do rezultatów tworzonych “we współpracy” ze sztuczną inteligencją. Przy okazji zastosowania strategii "wyjścia naprzeciw" obawom użytkowników przez Microsoft, warto przyjrzeć się wszystkim prawnym aspektom ze szczególną ostrożnością i zastanowić się, przed jakimi ryzykami warto się lepiej ochronić - pisze Barbara Stefanowicz, radca prawny w DSK Kancelaria.

10.11.2023

Obwieszczenia w Krajowym Rejestrze Zadłużonych czasami na bakier z prawem

Nowe technologie Restrukturyzacja

Po wdrożeniu systemu teleinformatycznego Krajowego Rejestru Zadłużonych obowiązuje jawność informacji o wszczęciu postępowania upadłościowego, o czym uczestnicy obrotu gospodarczego dowiadują się za pomocą obwieszczeń. I choć miały dotyczyć one jedynie wniosków dłużnika, to można spotkać się również z obwieszczeniami o złożeniu wniosku przez wierzyciela. Taka praktyka nie ma podstaw prawnych, choć ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje wyjątki - pisze dr Paweł Janda, adwokat.

09.11.2023

Już od 10 listopada zakaz crowdfundingu udziałowego w spółkach z o.o.

Spółki Finanse

Pomimo wprowadzenia zakazów, przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nadal będą mieli możliwość pozyskiwania środków na projekty poprzez emisję obligacji czy zaciąganie pożyczek przy zastosowaniu finansowania społecznościowego - pisze Kamil Szczygieł, paralegal w praktyce Fuzji i Przejęć kancelarii Kochański & Partners.

07.11.2023

Prof. Adamus: Wysokość zysków spółki jawnej a podział majątku wspólnego małżonków

Spółki Prawo gospodarcze

Spółka jawna jest całkowicie osobnym, oddzielnym od wspólników podmiotem prawa. Można ją klasyfikować jako byt niebędący osobą prawną tzw. osobę ustawową. W konsekwencji posiada ona własny majątek, który jest odrębny od majątku wspólników spółki jawnej - pisze prof. Rafał Adamus, radca prawny, wykładowca w Katedrze Prawa Gospodarczego i Finansowego Uniwersytetu Opolskiego.

06.11.2023

Oznaczenia geograficzne rolnicze to nie to samo, co znak towarowy

Własność przemysłowa

Producenci artykułów spożywczych, których wytwarzanie jest silnie związane z określonym regionem, mogą wystąpić o rejestrację chronionego oznaczenia geograficznego, jeśli te artykuły spożywcze pochodzą z określonego miejsca, regionu czy kraju i jeśli ich jakość, renoma lub inna cecha charakterystyczna w głównej mierze wynika z tego pochodzenia geograficznego i jeśli przynajmniej jeden etap ich produkcji odbywa się na tym określonym obszarze geograficznym. - pisze Agnieszka Skrzypczak, rzecznik patentowy.

03.11.2023

SN potwierdza ważność umów w sprawie z udziałem syndyka Getin Noble Banku

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe Restrukturyzacja

Sąd Najwyższy wydał pierwsze rozstrzygnięcie z udziałem syndyka masy upadłości GNB. Zgodził się m.in. z syndykiem, że nie ma w tej konkretnie sprawie mowy o nieważności tzw. klauzul spreadowych z powodu rzekomej całkowitej dowolności banku w ich kształtowaniu - piszą Andrzej Springer, radca prawny oraz Michał Nowak, adwokat w BWHS Springer Wojciechowski i Wspólnicy.

02.11.2023

Po wyroku SN rozwód już nie hamuje postępowań frankowych

Banki Kredyty frankowe

Dla tysięcy frankowiczów, zwłaszcza tych po rozwodzie lub w trakcie tego procesu, którzy kilkanaście lat temu umowę o kredyt hipoteczny podpisywali jeszcze jako małżonkowie, podjęta przez Sąd Najwyższy 19 października 2023 r. uchwała jest naprawdę przełomowa. I pozwala działać w celu ratowania majątku bez obaw i dotychczasowych przeszkód - pisze Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group.

30.10.2023

Przepisy o patodeweloperce, czyli kiełbasa wyborcza po... wyborach

Nieruchomości Ład Przestrzenny

Nikt nie kwestionuje postulatu budowania budynków mieszkalnych w sposób cywilizowany, komfortowy, przyjazny mieszkańcom. Ale śmiało można napisać, że wyciągnięte w czasie kampanii wyborczej na światło dzienne, niezgodne z prawem i naruszające standardy przyzwoitej architektury, przykłady patodeweloperki posłużyły do opracowania, a teraz podpisania, norm technicznych, które źle się przysłużą całemu rynkowi inwestycji budowlanych - pisze adwokat Rafał Dębowski, wspólnik w kancelarii Dębowski i Wspólnicy.

28.10.2023

Bank nie udzielił kredytu z powodu choroby? Unijna dyrektywa nie pozwala na takie praktyki

Banki Kredyty

Większość konsumentów starających się o kredyty w ogóle nie zdaje sobie sprawy z faktu, że weryfikując zdolność kredytową, banki mogą brać pod uwagę także kwestie dotyczące stanu zdrowia swoich klientów. Nowa dyrektywa w sprawie kredytów konsumenckich (CCD II) stawia te kwestie w zupełnie innym świetle - pisze Wanesa Choptiany-Mańka, prawniczka i wykładowczyni uczelni WSB Merito Warszawa.

25.10.2023

Inwestycje Skarbu Państwa już bez gwarancji zapłaty

Budownictwo

Jeszcze do niedawna wykonawca mógł na każdym etapie budowy żądać od inwestora gwarancji, że ten zapłaci w terminie za wykonane roboty. Dla wielu wykonawców robót budowlanych zabezpieczenie to było istotnym elementem zwiększającym szanse na zapewnienie płynności finansowej. Od niedawna nie ma już możliwości uzyskania takiego zabezpieczenia w sytuacji, gdy inwestorem jest SP - pisze Kamila Jachnik-Czarnecka, radca prawny, Senior Associate w praktyce Infrastruktura w kancelarii Kochański & Partners.

23.10.2023

Prof. Adamus: Podział spółki komandytowo-akcyjnej nie taki prosty

Spółki Prawo gospodarcze

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, która łączy w sobie elementy osobowo-kapitałowe. Obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość jej podziału, ale nie zawsze. Nie wolno tego robić, jeżeli kapitał zakładowy spółek nie został pokryty w całości. Tyle teoria, a jak wygląda praktyka - zastanawia się prof. Rafał Adamus.

23.10.2023

W dobie nowych technologii utrata prywatności niesie znaczące konsekwencje

Nowe technologie RODO

Z jednej strony walczymy o zachowanie prywatności, z drugiej zaś upubliczniamy informacje z naszego życia prywatnego i zawodowego w portalach społecznościowych, nie dając przestępcom nawet szans na zmanipulowanie nas – podkładamy się sami. Obecnie dosłowną miarą wpływu na drugiego człowieka jest informacja o nim i to właśnie ta wiedza jest największym zagrożeniem dla prywatności - pisze Urszula Graetzer, prawnik w zespole korporacyjnym i prawa IT DSK Kancelaria.

21.10.2023

Pozwy złotówkowiczów o usunięcie WIBOR-u mają realną szansę

Banki Kredyty

To, co wydaje się prawidłowe na gruncie ekonomii, nie zawsze będzie uzasadnione w świetle przepisów prawa ochrony konsumenta. Taki jednoznaczny wniosek wypływa z aktualnego orzecznictwa TSUE oraz sądów krajowych w sprawach „frankowych”. Wypowiedzi przedstawicieli polskiego sektora finansowego, dotyczące możliwości kwestionowania WIBOR-u w umowach kredytów złotówkowych, kompletnie ignorują tę regułę – pisze Piotr Pląska, radca prawny, w odpowiedzi na polemikę.

19.10.2023

Nie tylko konsumenci mogą kwestionować umowy zawarte z bankami

Banki Kredyty

Ostatnimi czasy na temat umów kredytowych konsumenckich, w szczególności indeksowanych i denominowanych do walut obcych, napisano dużo, jeśli nie prawie wszystko. Co cieszyć może istotnie, wzrosła świadomość konsumentów dotycząca przysługujących im praw, jak również powszechnej praktyki uznawania przez sądy zawartych umów za nieważne bądź nieistniejące. Niemniej również przedsiębiorcy w relacjach z bankami nie są pozbawieni ochrony - pisze Krzysztof Granat, radca prawny.

16.10.2023

Reforma planowania, to także zmiany w warunkach zabudowy

Samorząd terytorialny Budownictwo

Reforma planowania weszła w życie. Oznacza to sporo zmian w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Już teraz wielu inwestorów podejmuje działania w celu ich uzyskania na dotychczasowych zasadach, co zasadniczo możliwe jest do dnia wejścia w życie planu ogólnego. Dlaczego warto się spieszyć - tłumaczy Maciej Górski, adwokat, partner w GPLF Górski & Partners Law Firm.

13.10.2023

Ostrzejsza odpowiedzialność karna białych kołnierzyków - czarne chmury nad biznesem?

Prawo karne

Od 1 października 2023 r. obowiązuje szeroko krytykowana nowelizacja kodeksu karnego. Wprowadzono zasadnicze zmiany w polityce karania mające na celu rażące zaostrzenie sankcji karnych. Odpowiedzialności karnej szczególnie powinni obawiać się prezesi i menedżerowie, którzy na przykład za niewłaściwe decyzje biznesowe mogą trafić do więzienia nawet na 25 lat - pisze Łukasz Chmielniak, adwokat, partner zarządzający w Kancelarii Chmielniak Adwokaci.

11.10.2023

Kontrowersyjny wyrok SN, wyjątkowa rozbieżność orzecznicza

Banki Kredyty frankowe

Całkowicie nieuzasadnione są obawy frankowiczów w związku z kontrowersyjnym wyrokiem Sądu Najwyższego. Jednostkowy wyrok SN, dopuszczający weryfikację przez Sąd Apelacyjny „możliwości” uzupełnienia niedozwolonych klauzul, na pewno nie odwróci aktualnej linii orzeczniczej. Sędziowie SN nie uwzględnili racji podniesionych przez sądy obu niższych instancji, zignorowali orzecznictwo wypracowane przez TSUE oraz ugruntowaną praktykę polskich sądów powszechnych - pisze Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group.

07.10.2023

Prof. Adamus: Zabezpieczenie roszczeń kredytowych przeciwko syndykowi nie zawsze możliwe

Kredyty Restrukturyzacja

Istnieją spore wątpliwości prawne co do tego czy zabezpieczenie roszczeń z kredytów frankowych może być udzielone przeciw syndykowi masy upadłości. Prawo upadłościowe nie daje syndykowi ani kompetencji ani obowiązku do antycypowania jakichkolwiek wadliwości tych umów, nawet jeżeli dotyczą one relacji konsumenckich. To konsument, jeżeli chce, może podjąć odpowiednie działania - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.

04.10.2023

Przedsiębiorca może się skutecznie bronić przed ograniczaniem dostępu do rynku

Rynek i konsument Finanse

Przedsiębiorca zagrożony utrudnieniem dostępu do rynku dysponuje licznymi możliwościami dochodzenia swoich praw. Choć pewnym problemem nadal pozostaje sprawność wymiaru sprawiedliwości, warto bronić dostępu do kanałów sprzedaży i promocji wyrobów czy usług - piszą Justyna Dereszyńska oraz dr Marcin Wnukowski, radcowie prawni ze Squire Patton Boggs Warszawa.

03.10.2023