Jak oznaczać treści wygenerowane przez AI użyte we własnych utworach?

Prawo AI Prawo europejskie Prawo autorskie

Przywłaszczenie sobie „autorstwa” wytworu AI (przez brak odpowiedniego oznaczenia AI, co sugerowałoby, że dzieło pochodzi od autora) nie jest plagiatem w rozumieniu obecnych przepisów. Zasadniczo o plagiacie nie może być mowy w sytuacji, w której przypisanie dotyczy czegoś, co prawem autorskim chronione nie jest - piszą Michał Ryba i Karol Wątrobiński z kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

22.06.2024

Weryfikacja list sankcyjnych to dla firm podstawowe minimum

Rynek Spółki Małe i średnie firmy

Wielu przedsiębiorców nie ma świadomości, że powinni weryfikować swoich kontrahentów i klientów pod kątem obecności na listach sankcyjnych. Jeszcze mniej wie, że taka weryfikacja powinna mieć szeroki charakter, wykraczający ponad formalną weryfikację list - pisze Robert Socha, prawnik, specjalizujący się m.in. w “białym wywiadzie” (OSINT) i weryfikacji sankcyjnej.

19.06.2024

Wyjaśnienia prezesa UOKiK o kontroli inwestycji rozjaśniają część wątpliwości

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Treść ustawy o kontroli niektórych inwestycji, a także sama procedura zgłoszeniowa, w praktyce mogą budzić szereg wątpliwości, co może stanowić istotne ryzyko dla inwestorów. Z kolei niezastosowanie się do obowiązku zgłoszenia może prowadzić do surowych sankcji, włączając w to odpowiedzialnością karną - piszą Krzysztof Sikora i Mateusz Mintzberg z Zespołu Prawa Ochrony Konkurencji i Konsumentów Kancelarii CMS.

17.06.2024

Ustalenie aktualnego adresu jako element procedury doręczenia komorniczego

Wymiar sprawiedliwości

Procedura doręczenia komorniczego wprowadzona 7 listopada 2019 roku zawiera w sobie dwa postępowania. Pierwszym z nich jest postępowanie dotyczące doręczenia korespondencji, drugie natomiast zależne od wyniku tego pierwszego, prowadzone jest w przedmiocie ustalenia aktualnego miejsca zamieszkania adresata (pozwanego) - pisze Kamil Paweł Szmidt, adwokat w RESIST Rezanko Sitek.

14.06.2024

Będzie za mało decyzji WZ - czy grozi nam paraliż inwestycyjny?

Budownictwo

Na niecałych 17 proc. powierzchni Warszawy będzie można wydawać decyzje o warunkach zabudowy. Jedynie bowiem na takim obszarze możliwe będzie wyznaczenie obszarów uzupełnienia zabudowy. Jeżeli jedynie nieco ponad 44 proc. Warszawy jest objęte planami zagospodarowania przestrzennego i do tego dodamy wspomniane 17 proc., to oznacza, że prawie 40 proc. stolicy, po uchwaleniu planu ogólnego, zostanie wyłączone z możliwości zabudowy - ostrzega Maciej Górski, adwokat, partner w kancelarii GPLF oraz członek Komitetu ds. Nieruchomości KIG.

11.06.2024

Używanie znaku towarowego - dla oznaczenia przedsiębiorstwa, czy tylko towarów i usług?

Prawo europejskie Własność przemysłowa

Rozwijając swoją działalność i decydując się na ochronę znaku, zazwyczaj zgłaszamy go z ostrożności dla szerszego zakresu towarów i usług. Ma to jednocześnie swoje zalety, ale też wady. Większe jest wówczas ryzyko kwestionowania znaku w ramach sprzeciwów lub wniosków o unieważnienie, ale jednocześnie korzystamy – przynajmniej przez pewien czas – z szerszej ochrony - pisze Ewelina Bosek, radca prawny w kancelarii Markiewicz Sroczyński Mioduszewski.

08.06.2024

Implementacja dyrektywy CSRD to obowiązki, ale i szansa dla biznesu

Prawo gospodarcze Prawo europejskie ESG

Implementacja dyrektywy CSRD otwiera w praktyce nowy sektor, w którym kontrolowany biznes z jednej strony będzie musiał przygotować się do szczegółowego raportowania, ale z drugiej, będzie preferowanym kontrahentem w globalnych łańcuchach dostaw i zyska łatwiejszy dostęp do "zielonych" instrumentów wsparcia. Z kolei dla kontrolujących (audytorów) oznacza to także nowe szanse zawodowe - pisze Aleksandra Pinkas z kancelarii Kochański&Partners.

07.06.2024

Doręczenia elektroniczne, czyli kompleksowo o przyszłości polskiego biznesu i administracji

Administracja publiczna Prawo gospodarcze e-Doręczenia

Powoli przemija czas tradycyjnej poczty dostarczanej przez listonosza. Zastąpienie listów poleconych usługami cyfrowymi to konieczność w budowaniu nowoczesnych procesów wymiany elektronicznych dokumentów i danych. Czym są i jak działają e-Doręczenia, będące przyszłością polskiego biznesu i administracji? I jakie wnioski możemy wysnuć z dotychczasowej historii ich wdrażania - piszą Artur Miękina oraz Michał Tabor, eksperci Związku Cyfrowa Polska.

04.06.2024

Jak zadbać o niepełnosprawnych członków rodziny z wykorzystaniem fundacji rodzinnej

Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna daje możliwość kompleksowego zabezpieczenia interesów niepełnosprawnego krewnego poprzez zarządzanie majątkiem w sposób chroniący go przed ryzykiem i zapewniający stałe wsparcie finansowe. Ważnym aspektem jest możliwość wyłączenia sporów spadkobierców o majątek i zabezpieczenia relacji rodzinnych na przyszłość - pisze Katarzyna Rozenberg, radca prawny w zespole fundacji rodzinnych w Mariański Group.

01.06.2024

WIBOR-em manipulować trudniej, niż mogłoby się wydawać

Banki Kredyty

Trudno o bardziej kontrolowany, obwarowany procedurami i przepisami wskaźnik referencyjny niż WIBOR. Jednak, pomimo tak rygorystycznego nadzoru, w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy kwestionujące jego legalność i rzetelność. Krytyka koncentruje się jedynie na wybranych aspektach, co może wynikać z niedostatecznej świadomości lub niewystarczającej komunikacji. Albo jednego i drugiego - pisze Weronika Magdziak-Śliwa, adwokat, partner w praktyce Sporów Instytucji Finansowych kancelarii Kochański & Partners.

29.05.2024

Czy na pewno nowe orzeczenie TSUE przeczy dużej uchwale SN – polemika

Banki Kredyty frankowe

W dużej uchwale frankowej SN przesuwa początek biegu terminu przedawnienia, co jest wynikiem uwzględnienia grudniowego wyroku TSUE. Postanowienie TSUE z 7 maja 2024 roku niczego nowego zaś nie wnosi, co przyznał sam TSUE, wydając postanowienie, a nie wyrok. Pytania prejudycjalne zadane w sprawie zakończonej tym postanowieniem nie dotyczyły w ogóle przedawnienia, a jedynie dochodzenia roszczeń przez konsumenta - twierdzi Wojciech Wandzel, adwokat, lider Praktyki Banking & Finance w Kubas Kos Gałkowski.

28.05.2024

Interpretacja indywidualna dla firmy nie tylko w sprawach podatkowych

Spółki Małe i średnie firmy

Nie każdy wie, że o interpretację indywidualną można wystąpić również w innych sprawach. Prawo Przedsiębiorców umożliwia przedsiębiorcom złożenie wniosku o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej, składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie - pisze Ewa Wiśniewska, adwokat, Associate w kancelarii  CK Partners .

23.05.2024

Transformacje transgraniczne w spółkach a prawa pracowników po zmianach

Prawo pracy Spółki

Transgraniczne połączenia, podziały oraz przekształcenia spółek z pewnością mocno ingerują w sytuację faktyczną oraz prawną pracowników. Kwestię tę dostrzegł ustawodawca unijny oraz polski, wprowadzając w tym zakresie szereg przepisów ochronnych. Ratio legis tychże przepisów pozostaje wskazanie, iż cel, jakim jest rynek europejski bez granic wewnętrznych dla przedsiębiorstw, powinien pozostawać w symbiozie z innymi celami integracji europejskiej - pisze dr Jonasz Kita.

22.05.2024

Problematyczna zasada korzyści przy odszkodowaniach za wywłaszczenie pod drogi

Finanse Nieruchomości

W kwietniu br. minister rozwoju i technologii wydał decyzję, w której wskazał, jak prawidłowo należy stosować tzw. zasadę korzyści w przypadku wywłaszczenia nieruchomości pod drogę. To jedna z decyzji administracyjnych z ostatniego czasu, w których organ odwołuje się wprost do zapisów ustawy o gospodarce nieruchomościami - pisze Mirosław Ochojski, prokurent w kancelarii prawnej INLEGIS Kołodziej Nogala sp. k.

21.05.2024

Czy fundacja rodzinna jest lepsza od intercyzy – jak zabezpieczyć majątek rodzinny?

Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna może być lepszym rozwiązaniem dla osób pragnących zapewnić długoterminową ochronę i zarządzanie majątkiem rodzinnym, szczególnie w kontekście przekazywania go kolejnym pokoleniom. Intercyza może być preferowana natomiast przez małżonków chcących uregulować kwestie majątkowe w sposób prostszy - szczególnie, gdy głównym celem jest ochrona majątku przed potencjalnymi roszczeniami wierzycieli jednego z małżonków - piszą Katarzyna Rozenberg i Agata Kotwica-Stefańska z Mariański Group.

20.05.2024

Deepfake w AI Act - czy definicja jest szczelna?

Prawo AI

Deepfake kojarzy się nam przede wszystkim z dezinformacją, z fake newsami, mającymi na celu wprowadzenie w błąd odbiorcy. Tymczasem AI Act szeroko definiuje pojęcie deepfake. Oznacza wygenerowane lub zmanipulowane obrazy, treści dźwiękowe lub treści wideo, które przypominają istniejące osoby, przedmioty, miejsca lub inne podmioty lub zdarzenia, które odbiorca mógłby niesłusznie uznać za autentyczne lub prawdziwe - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.

17.05.2024

Nowe orzeczenie TSUE: Skutki nieważności umowy kredytowej są bezwarunkowe

Banki Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał niedawno, że przepisy art. 6 i 7 dyrektywy 93/13 stoją na przeszkodzie wykładni sądowej, zgodnie z którą skutki uznania umowy za nieważną są uzależnione od warunku zawieszającego (pkt 32 orzeczenia). W ten sposób TSUE kolejny raz potwierdził, że ochrona konsumentów jest bezwarunkowa, co oznacza, że nie można jej uzależniać od składania przez konsumenta jakiegokolwiek oświadczenia - pisze Wiktor Budzewski, adwokat i partner zarządzający w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy.

16.05.2024

Po co przedsiębiorcom mediacja? Potencjalnych korzyści jest dużo

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dlaczego przedsiębiorcy nie biorą udziału w mediacji? Odpowiedź jest prosta - bo jej nie znają. Ponadto przedsiębiorca nie wtajemnicza przecież prawnika w stan swoich finansów i rzadko pyta, czy jest jakaś lepsza bądź szybsza opcja. Przedsiębiorca i prawnik nie rozmawiają o tym, czy przedsiębiorca ma pieniądze - pisze Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Mediacji Lewiatan, mediatorka, radczyni prawna.

15.05.2024

Coraz więcej problemów na rynku franczyzy - pilnie potrzebna ustawa

Prawo gospodarcze Franczyza

Regulacja franczyzy w Polsce staje się coraz bardziej pilna w obliczu coraz większej liczby przypadków nadużyć i dysproporcji w relacjach między franczyzodawcami a franczyzobiorcami. Konieczne jest wprowadzenie kompleksowych zmian prawnych, które zapewnią równość szans i ochronę praw dla wszystkich stron umowy franczyzowej. Tylko w ten sposób można zagwarantować uczciwy i zrównoważony rozwój franczyzowego modelu biznesowego w Polsce - pisze Monika Mielnik-Kurek, doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Opolskiego.

14.05.2024

Prof. Adamus: Kolejna fala roszczeń kredytowych może zatopić nie tylko banki

Banki Kredyty Kredyty frankowe Upadłość

Po kredytach frankowych przyjdzie czas na kredyty złotówkowe, udzielane w oparciu o WIBOR. Ten wskaźnik był ustalany jednostronnie przez banki. Dlatego obawiam się, że dojdzie do sytuacji, kiedy banki oddadzą pieniądze kredytobiorcom, które ci wpłacili, a roszczenia o zwrot kapitału banków się przedawnią. Banki nie będą mogły żądać więc odsetek, ani waloryzacji. Kredytobiorcy będą mieli za darmo pieniądze z banku, a to nie tylko wpłynie na kondycję sektora finansowego, ale całej gospodarki - ostrzega prof. Rafał Adamus.

13.05.2024