Rezygnacja z formalności nie poprawi jakości prawa budowlanego, to chwyt typowo propagandowy

Budownictwo Nieruchomości

Prawo budowane już od lat przypomina patchwork pozszywany grubą nicią. Jego stosowanie w praktyce to niezły tor z przeszkodami. Do tego dochodzą jeszcze braki kadrowe w urzędach. Tymczasem resort rozwoju serwuje kolejną zmianę, jakich w ostatnich latach było wiele. Wydłuża listę inwestycji realizowanych bez załatwienia formalności? Czy jest to potrzebne? Czy rozwiąże jakikolwiek problem. Nie sądzę - twierdzi Joanna Maj, radczyni prawna.

12.08.2024

Czy ustawodawca pomoże wspólnikom mniejszościowym „uwięzionym” w spółkach z o.o.?

Spółki

Wspólnik mniejszościowy może stać się “więźniem” spółki z o.o. Mimo że udziały są często najcenniejszym składnikiem jego majątku, nie może on ich spieniężyć, a jednocześnie nie otrzymuje ze spółki żadnych korzyści. W takiej sytuacji, jedynym instrumentem prawnym przysługującym wspólnikowi mniejszościowemu jest wniesienie powództwa o rozwiązanie spółki. Praktyka orzecznicza pokazuje jednak, że sądy niechętnie rozwiązują spółki na jego wniosek - piszą radcowie prawni: Martyna Kunke i Tomasz Rutkowski.

12.08.2024

Wciąż nie wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez Al

Prawo AI

Sztuczna inteligencja jest niewątpliwie narzędziem, które niesie wiele korzyści, jednakże brak jasnych przepisów określających odpowiedzialność w przypadku szkody spowodowanej przez Al wpływa na brak pełnego zaufania do niej, co w konsekwencji skutkuje tym, że nie jest ona jeszcze wykorzystywana na tak szeroką skalę, na jaką mogłaby być - pisze Klaudia Trzaska, adwokat.

10.08.2024

Spółdzielnia energetyczna pozwala obniżyć rachunki za prąd

Energetyka

Spółdzielnie energetyczne stanowią innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu można obniżyć rachunki za prąd. Przykładem dobrego funkcjonowania takiej spółdzielni jest gmina Prószków w powiecie opolskim. W ramach lokalnej spółdzielni energetycznej wykorzystano hybrydowe rozwiązanie, łączące biogazownię z instalacją fotowoltaiczną - pisze Aleksandra Lindner, adwokat.

09.08.2024

Opóźnianie zapłaty należności można uznać za czyn nieuczciwej konkurencji

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych z lipca 2019 roku istotnie zmieniła podejście ustawodawcy do zatorów płatniczych. Wprowadzono bowiem ochronę instytucjonalną sprawowaną przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego aktywność jest w tym zakresie wysoka, a kompetencje daleko idące - pisze Zuzanna Ochońska-Borowska, radca prawny.

09.08.2024

Za handel opiniami w internecie firmom grożą surowe kary

Rynek i konsument Prawo AI

Publikacja nieprawdziwych opinii i komentarzy jest sprzeczna z prawem, bez względu na to, czy zostanie oznaczona jako opłacona, czy też nie. Za stosowanie tego rodzaju nieuczciwych praktyk przedsiębiorcom grozi kara do 10 proc. osiągniętego w poprzednim roku obrotu, a menadżerom (zarówno obecnym, jak i byłym) do 2 mln zł - pisze Katarzyna Racka, radca prawny, wspólnik w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

08.08.2024

Przepisy blokują postępowania o zatwierdzenie układu

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Postępowania restrukturyzacyjnie są relatywnie nowym narzędziem, umożliwiającym polskim przedsiębiorcom odbudowę płynności finansowej i stabilności na rynku. Nie usprawiedliwia to jednak ustanawiania wątpliwej jakości przepisów, które sprawiają, że to narzędzie nie zawsze działa zgodnie z pierwotnymi założeniami. Konieczne są zmiany - uważają Jacek Pietrzela i Artur Ostrowski z PF Restrukturyzacje.

07.08.2024

Terminy zasiedzenia przez Skarb Państwa nieruchomości przejętej na podstawie dekretu o reformie rolnej

Nieruchomości

Okres zasiedzenia nieruchomości przejętej bezprawnie na cele dekretu o reformie rolnej mógł upłynąć najwcześniej z dniem 1 września 2000 r. (w dobrej wierze) lub z dniem 1 września 2010 r. (w złej wierze). Jeżeli jednak dodatkowo, w konkretnej sytuacji, wykazane zostanie, że dawny właściciel nieruchomości lub jego spadkobiercy z przyczyn politycznych nie mogli realnie dochodzić swoich roszczeń do czasu zmian ustrojowych w 1989 r., to termin nabycia przez zasiedzenie własności nieruchomości przez SP ulegnie przesunięciu - pisze Zofia Gajewska, adwokat, kancelaria Dubois i Wspólnicy.

06.08.2024

Praktyczne podejście do fundacji rodzinnej – jak skutecznie wnieść majątek?

Fundacja Rodzinna

Wnosząc mienie do fundacji rodzinnej, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową reprezentację stron, formę dokonywanej czynności prawnej oraz rodzaj wnoszonego mienia. Z praktycznego punktu widzenia zasadne wydaje się pokrycie funduszu założycielskiego w formie pieniężnej, wyłącznie w minimalnej wysokości, a następnie uzupełnienie majątku fundacji, np. w formie darowizn - tłumaczy Marianna Valirakis-Wołyńska, radca prawny, partner w kancelarii Lawspective.

05.08.2024

Umowę leasingową można zakończyć przed terminem, tylko trzeba wiedzieć jak

Prawo gospodarcze

Umowa leasingu zdobywa sobie z roku na rok coraz większą popularność wśród klientów, którzy szukają finansowania inwestycji w ramach prowadzenia swojej działalności. Przedsiębiorcy poszukują już nie tylko korzystnych ofert leasingu, ale coraz bardziej interesują się samą umową i tym, jakie są konsekwencje jej zawarcia. Pytania klientów firm leasingowych często dotyczą tego, jak bardzo elastyczną formą finansowania jest leasing - pisze Jerzy Strasz, radca prawny.

02.08.2024

Prof. Adamus: Kto ponosi odpowiedzialność cywilną za szkodę wyrządzoną spółce zależnej?

Prawo cywilne Spółki

Tworzenie struktur holdingowych przez spółki handlowe jest naturalnym procesem zachodzącym na rynku. Może to następować w różny sposób. Spółka matka może wyodrębnić część swojego majątku i wnieść go do nowo utworzonej przez siebie spółki zależnej. Jej powstanie może nastąpić również w wyniku zastosowania nowo wprowadzonej instytucji „podziału spółki przez wyodrębnienie”. Możliwe jest również nabycie akcji (udziałów) w obcej, istniejącej spółce i jej dokapitalizowanie - pisze prof. Rafał Adamus z Uniwersytetu Opolskiego.

31.07.2024

Tytuł egzekucyjny „777” pozwala uniknąć firmom kosztownych i wieloletnich postępowań sądowych

Prawo cywilne Egzekucja

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji złożone w obecności notariusza w trybie art. 777 par. 4 lub 5 kodeksu postępowania cywilnego to jeden z szybszych sposobów dochodzenia roszczeń. Tego rodzaju tytuł egzekucyjny, potocznie nazywany jako „777”, pozwala uniknąć prowadzenia kosztownych i wieloletnich postępowań sądowych, przez co jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów zabezpieczenia umów np. najmu komercyjnego - pisze Milena Walczyk, prawnik w MAZE Legal.

29.07.2024

Upadłość wykonawcy a udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

Zamówienia publiczne Upadłość

Prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość wykluczenia wykonawcy znajdującego się w stanie upadłości, jednak nie musi to być obligatoryjne dla zamawiającego. Kwestia ewentualnego udziału upadłego wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wymaga jednak przede wszystkim starannej oceny ryzyka możliwości przyszłej realizacji zamówienia publicznego - tak po stronie zamawiającego, jak i po stronie wykonawcy - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.

26.07.2024

Konstytucja internetu powinna "ukrócić" monopolistyczne zapędy gigantów cyfrowych

Prawo AI Prawo europejskie

Internet rozwija się w zawrotnym tempie. Tymczasem ostatnia duża regulacja unijna, czyli dyrektywa o handlu elektronicznym, powstała 20 lat temu! Te przepisy kompletnie już nie odpowiadały współczesnym wyzwaniom. Trąciły mocno myszką. Dobrze więc, że mamy Akt o Usługach Cyfrowych i doczekaliśmy się odrębnych uregulowań dla dużych i małych graczy hostingowych, platform cyfrowych oraz wyszukiwarek internetowych. Wcześniej takich rozwiązań nie było - mówi prof. dr hab. Jacek Gołaczyński.

26.07.2024

Polskie firmy, które zostawiły aktywa w Rosji, z szansą na odszkodowanie

Prawo europejskie

Nowe unijne przepisy przyznają prawo do dochodzenia – i to przed sądami państw UE – odszkodowania w związku z przejęciem przez Rosję majątku po zastosowaniu sankcji wobec niej. Także i polskie firmy będą mogły korzystać z tej możliwości. Szacuje się, że pozostawione w Rosji, przez zagranicznych przedsiębiorców, aktywa są warte 300 mld dolarów - pisze dr Maciej Durbas, adwokat oraz partner w Kubas Kos Gałkowski.

25.07.2024

Umowa franczyzy wciąż nie doczekała się swojej ustawy

Prawo gospodarcze Franczyza

W codziennym wirze biznesowych układów i umów, nieustannie stajemy przed wyzwaniem zdefiniowania precyzyjnych granic między różnymi formami współpracy gospodarczej. Wśród tych form, umowa franczyzy zajmuje szczególne miejsce, ale co się dzieje, gdy okazuje się, że nie wszystkie umowy, które na pierwszy rzut oka przypominają franczyzę, rzeczywiście nią są - zastanawia się Monika Mielnik-Kurek, prawnicza oraz doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Opolskiego.

22.07.2024

Operat szacunkowy w postępowaniach odszkodowawczych za wywłaszczoną nieruchomość

Nieruchomości

Wśród osób, które spotyka wywłaszczenie, wątpliwości wzbudza często charakter prawny operatu szacunkowego. Strona postępowania o ustalenie wysokości odszkodowania nie zawsze ma świadomość tego, że może zlecić własną wycenę wywłaszczonej nieruchomości ani jakie rodzi to konsekwencje - pisze dr Małgorzata Szymańska-Pałamarz, radca prawny z Kancelarii Prawnej INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k.

20.07.2024

Żądanie ustanowienia gwarancji zapłaty za nadużycie prawa w sporach o roboty budowlane

Budownictwo

Kiedy relacje pomiędzy wykonawcą a inwestorem psują się, a na budowie pojawiają się nieplanowane przeszkody, kontrahenci często uciekają się do rożnych rozwiązań, aby uniknąć negatywnych dla siebie konsekwencji. Nawet gdy roszczenie wykonawcy wobec inwestora o zapłatę umówionego wynagrodzenia nie jest zagrożone, częstą praktyką jest występowanie przez wykonawcę z żądaniem ustanowienia gwarancji zapłaty - piszą Anna Halczuk-Izydorczyk oraz Paula Radecka z Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

19.07.2024

Place zabaw do zmiany, resort rozwoju pracuje nad nowelizacją przepisów o patodeweloperce

Budownictwo

Jeszcze przepisy o tzw. patodeweloperce nie weszły w życie, a już szykuje się ich nowelizacja. Ministerstwo rozwoju chce poprawić przepisy dotyczące budowy placów zabaw i bardzo dobrze. Od dawna ostrzegano, że mogą one sparaliżować realizację niejednej inwestycji. Problem jednak w tym, że opublikowany w czwartek, 18 lipca, projekt niczego nie prostuje, a wręcz odwrotnie - może jeszcze bardziej namieszać - ostrzega Joanna Maj, radca prawny.

18.07.2024

Unijny AI Act w kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach AML w Polsce

Prawo AI Finanse Prawo europejskie

Zważywszy na wzrastające zainteresowanie sztuczną inteligencją, przyjęty w maju Unijny AI Act może okazać się istotnym czynnikiem kształtującym procesy w wielu polskich firmach, w tym w instytucjach obowiązanych wymogami przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT) - pisze Piotr Jagodziński, starszy menedżer oraz Magdalena Warzecha, konsultantka, zespół Financial Crime, Deloitte.

18.07.2024