Umowę w sprawie wsparcia finansowego inwestycji we wtorek w Bydgoszczy podpisali marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i prezydent miasta Rafał Bruski.

W ramach projektu zostaną przebudowane i wyremontowane nabrzeża i bulwary od mostu kolejowego przy ul. Unii Lubelskiej do mostów Solidarności. Wzmocniony zostanie brzeg rzeki, powstaną chodniki, ścieżki dla pieszych i trawniki, zamontowane zostanie oświetlenie i monitoring. W sąsiedztwie rzeki urządzone zostaną place zabaw i skatepark.

Przewidziano również zbudowanie na lewym brzegu Brdy czterech przystanków dla tramwajów wodnych, tak nazywa się kurujące po Brdzie, od początku maja od połowy września, nieduże statki. To dwa statki zasilane energią słoneczną "Słonecznik" i "Słonecznik II" oraz spalinowy statek "Bydgoszcz".

W centrum miasta, w ramach projektu, zostaną wyremontowane schody łączące most im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego z ulicą Stary Port, biegnącą wzdłuż rzeki.

Całkowity koszt rewitalizacji bulwarów i nabrzeży wyniesie ponad 21,8 mln zł. Złożą się na to dofinansowanie unijne - prawie 11,6 mln zł i środki z budżetu miasta - przeszło 10,2 mln zł. (