Uwaga ustawodawcy powinna zostać skupiona na przeciwdziałaniu nadużywaniu i uzależnieniom od zupełnie innych substancji niż marihuana - uważa adwokat Malwina Niczke-Chmura. I podkreśla, że, trudno zrozumieć rezerwę ustawodawcy wobec wprowadzenia przepisów umożliwiających prowadzenie upraw konopi w celu uzyskania tego surowca farmaceutycznego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.01.2022
Prawo karne Opieka zdrowotna
Od czwartku 27 stycznia farmaceuci mogą przeprowadzać testy antygenowe w kierunku Covid-19. Dopiero wieczorem tego dnia NFZ opublikował zarządzenie, w którym wycenił procedurę na 23,24 zł, gdy test dostarcza RARS. Na razie do programu przystąpiły 140 apteki z ponad 13 tys. Wynik testu z apteki nie zostanie jednak odnotowany w paszporcie covidowym, a jedynie w polskim systemie EWP. Pozytywny oznacza najpierw izolację, a potem status ozdrowieńca, tyle że tylko w Polsce.
Jolanta Ojczyk
28.01.2022
Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Wprowadza ono nową dziedzinę – psychoterapię uzależnień, w której osoby zainteresowane będą mogły odbywać szkolenie specjalizacyjne. To oferta dla lekarzy i pielęgniarek i kilku innych zawodów.
Jolanta Ojczyk
28.01.2022
Zawody medyczne
System Ewidencji Wjazdów do Polski automatycznie wydłużył izolację trojga dzieci o kolejne po pięć dni po wprowadzeniu informacji o dodatnich wynikach ich powtórnych testów, choć zgodnie z przepisami izolacja kończy się po 10 dniach od daty pierwszego dodatniego wyniku testu. Przedłużyć ją może tylko POZ.
Jolanta Ojczyk
28.01.2022
Koronawirus a prawo
W piątek 28 stycznia ruszył proces wystawiana skierowań na dawkę przypominjącą dla dzieci zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 12 rok życia. To informacja szczególnie ważna dla dzieci, które w najbliższym czasie mają wyjechać na ferie do Włoch. Tam paszporty covidowe od 1 lutego będą ważne tylko pół roku. Ważność więc stracą nastolatków zaszczepionych drugą dawką przed piątym sierpnia.
Jolanta Ojczyk
28.01.2022
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Przeprowadzanie regularnych i rutynowych kontroli w zakresie przestrzegania w miejscach ogólnodostępnych zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wydanych w związku z epidemią COVID-19 - takie zadanie dla odpowiednich służb przewiduje projekt nowej ustawy.
Krzysztof Sobczak
28.01.2022
Prawo karne Koronawirus a prawo

Prokuratura wraca do pracy zmianowej

Prokuratura Koronawirus a prawo
Najpóźniej w poniedziałek wraca praca zmianowa w prokuraturze. Sprzeciwiają się jej związki zawodowe, ale negatywnie ocenili to też wszyscy prokuratorzy regionalni. Już wcześniej miało to być sposobem na pierwszą falę koronawirusa. Mimo kilkukrotnych analiz oraz postulatów prokuratorów i pracowników prokuratury, dwie zmiany pozostały prawie rok, aż do końca maja 2021 r.
Patrycja Rojek-Socha
28.01.2022
Prokuratura Koronawirus a prawo

Lekarz musi mieć zgodę pacjenta na stosowanie Molnupiraviru

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Głośny od kilku dni lek na Covid-19 nie jest jeszcze zarejestrowany w Unii Europejskiej. Wniosek w tej sprawie jest wciąż procedowany przez Europejką Agencję Leków. By mógł być stosowany w Polsce minister zdrowia dopuścił go na specjalnych zasadach. To zaś oznacza, że pacjenci muszą wyraźnie zgodzić się, że chcą go zażyć.
Jolanta Ojczyk
28.01.2022
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Zamiast możliwości zweryfikowania, czy pracownik się zaszczepił, ma być „lekki przymus” testowania przed przystąpieniem do pracy. Poparty możliwością nałożenia kary na nieprzetestowanego pracownika, jeżeli w zakładzie dojdzie do zakażenia. Według ekspertów takie rozwiązanie będzie nie do wyegzekwowania i tylko nasili konflikty pomiędzy pracodawcami a pracownikami.
Grażyna J. Leśniak Monika Sewastianowicz
27.01.2022
Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia
Od czwartku 27 stycznia farmaceuta może wykonać test antygenowy w kierunku Covid-19, ale nie tylko. Za sprawą nowego rozporządzenia zrobi też test na obecność wirusa grypy, bakterii Helicobacter, która wywołuje wrzody żołądka. Zbada też poziom cukru we krwi, ciśnienie, saturację oraz wykona panel lipidowy, który pozwala określić poziom cholesterolu.
Jolanta Ojczyk
27.01.2022
Koronawirus a prawo
Od 1 lutego Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić krajowy certyfikat covidowy. Dzięki temu status ozdrowieńca będą mogły uzyskać także osoby, które Covid-19 potwierdziły testem antygenowym. Tyle że jedynie w Polsce. Unijny Certyfikat Covidowy respektuje bowiem tylko testy PCR. Polski paszport byłby dobrym pomysłem, gdyby coś w naszym kraju dawał, a nie daje - wskazują prawnicy i lekarze.
Jolanta Ojczyk
27.01.2022
Koronawirus a prawo
Molnupiravir, czyli lek antywirusowy stosowany we wczesnej fazie leczenia Covid-19 dostarczany jest z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych bezpośrednio do placówki podstawowej opieki zdrowotnej, która zgłosiła takie zapotrzebowanie - zapewnia Ministerstwo Zdrowia. Lekarze rodzinni twierdzą jednak, że leku nie dostali. Nie mają też możliwości zamówienia go w systemie RARS.
Jolanta Ojczyk
26.01.2022
Farmacja Koronawirus a prawo
Od wtorku w wielu przychodniach rodzinnych, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, pacjentom trudniej dostać się do lekarza. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem ministra zdrowia pierwszeństwo mają osoby w wieku 60 plus chore na Covid-19. Jeśli jednak test był zrobiony w poniedziałek, czy piątek, pierwszeństwo już nie będzie przysługiwać, mimo pogorszenia stanu zdrowia.
Jolanta Ojczyk
26.01.2022
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Przejście na zdalne nauczanie nawet bez opinii Sanepidu

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Część uczniów przechodzi na zdalne nauczanie - najmłodsi jednak będą uczyć się stacjonarnie. Problemem może być fakt, że w szkołach brakuje nauczycieli i siłą rzeczy są zmuszone do przejścia na zdalne nauczanie. W ostateczności dyrektor może sam zdecydować o nauce online. Jednak tryb podejmowania takiej decyzji nie jest jednoznaczny.
Monika Sewastianowicz
26.01.2022
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Na bazie postulatów opozycji i pomysłów, które pojawiły się w rządzie przygotujemy jeszcze jeden projekt uzupełniający rozwiązania z tzw. ustawy Hoca, chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Nie podał jednak szczegółów ewentualnego rozwiązania.
Monika Sewastianowicz
25.01.2022
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Szpitalom i laboratoriom będzie się opłacało wykonywać jednoetapowe testy PCR dobrej jakości, tzw. ekspresowe. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie znowelizował zarządzenie w tej sprawie i wycenił je na 197 zł. Wcześniej twierdził, że obniżka wyceny z 280 zł do 118 zł nie zagrozi płynności realizacji świadczeń, ale teraz wprowadził nową stawkę dla ekspresowych testów.
Jolanta Ojczyk
25.01.2022
Koronawirus a prawo
Zadłużenie szpitali powinno zostać spłacone, ponieważ niesie ryzyko wyprowadzenia z systemu ochrony zdrowia gigantycznych funduszy z tytułu przeterminowanych zobowiązań. W interesie publicznym jest przeznaczanie składek zdrowotnych na zaspokajanie potrzeb obywateli, a nie na odsetki od długów - przekonuje Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Józef Kielar
25.01.2022
Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
Priorytetem jest inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej bo – jak przekonaliśmy się wielokrotnie podczas pandemii – głównym deficytem, który nie pozwala w odpowiednim stopniu reagować, wykorzystywać infrastruktury, to ludzie - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski o nowym pakiecie rozwiązań, mających zachęcić młodych ludzi do studiowania medycyny.
Monika Sewastianowicz
24.01.2022
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
W czasie pandemii lepiej być uczniem niż pracownikiem. Okazuje się bowiem, że w szkole zaszczepione osoby mające kontakt z koronawirusem nie podlegają kwarantannie, bo tak zaleciła Rada Medyczna. W zakładach pracy ta zasada nie jest już stosowana automatycznie. Sanepid może pracowników wysłać do domu, o ile pracodawca jest nadgorliwy.
Jolanta Ojczyk
24.01.2022
BHP Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 3,7 mln Polaków, czyli o 17 proc. więcej niż w 2020 roku. Na koniec trzeciego kwartału 2021 roku, Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne ponad 760 milionów złotych. Jest to o blisko 15 proc. więcej niż w roku poprzednim i wyraźnie widać trend wzrostowy.
Katarzyna Redmerska
24.01.2022
Finansowanie zdrowia
Dolny Śląsk to pierwszy w Polsce region, który przystąpił do „Inkubatora Programów Polityki Zdrowotnej” – projektu, który zajmie się oceną potrzeb medycznych. Projekt realizowany jest we współpracy z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.  – Dobrze, że tak ważne, pilotażowe działania podejmowane są właśnie w naszym regionie - mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.
Katarzyna Redmerska
22.01.2022
Opieka zdrowotna Zarządzanie

Administracja przechodzi na pracę zdalną - rozporządzenie opublikowane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Administracja publiczna przechodzi od poniedziałku na pracę zdalną, chyba że realizacja określonych zadań jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom i nie jest "zdalnie" możliwa. Obowiązek taki znalazł się w opublikowanym w piątek wieczorem rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Krzysztof Sobczak
21.01.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Kwarantanna związana z Covid-19 będzie skrócona do 7 dni - zapowiedzieli w piątek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformowali też, że od 27 stycznia w aptekach dostępne będą bezpłatne testy antygenowe pod kątem Covid-19. Obiecali też szybkie badania osób starszych podejrzewających zakażenie koronawirusem.
Krzysztof Sobczak
21.01.2022
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Regulacje dotyczące się m.in. do dietetyków, elektroradiologów, logopedów, masażystów, opiekunów medycznych, optometrystów, techników dentystycznych, techników farmaceutycznych czy terapeutów zajęciowych mają się znaleźć w projektowanej przez Ministerstwo Zdrowia ustawie o niektórych zawodach medycznych.
Krzysztof Sobczak
21.01.2022
Prawo pracy Zawody medyczne
Artur Białoszewski z Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, został powołany przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła na urząd konsultanta w dziedzinie zdrowia środowiskowego w województwie mazowieckim.
Katarzyna Redmerska
21.01.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Po podaniu w Polsce ponad 50 mln szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono 17,6 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych – wynika z najnowszych danych udostępnianych na stronach rządowych. Większość zgłoszonych dotąd po szczepieniu przeciw COVID-19 odczynów (ponad 14,8 tys.) było łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.
Grażyna J. Leśniak
21.01.2022
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Związkowcy i pracodawcy, w tym Konfederacja Lewiatan, członkowie Rady Dialogu Społecznego, zwrócili się do rządu z apelem o wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych szczepień przeciwko COVID–19 oraz preferencji dla osób zaszczepionych. Jedyny wyjątek miałyby stanowić osoby posiadające przeciwskazania medyczne.
Grażyna J. Leśniak
20.01.2022
Prawo pracy Koronawirus szczepienia
Po wstępnych badaniach szpitale odsyłają do domów ciężarne kobiety, które zgłaszają się z małowodziem lub bezwodziem - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I pyta Rzecznika Praw Pacjenta oraz NFZ, kto poniesie odpowiedzialność w przypadku wystąpienia u odesłanej sepsy lub jej zgonu.
Krzysztof Sobczak
20.01.2022
Opieka zdrowotna
Podwyżki cen paliw gazowych w Polce stanowią bezprecedensowe zagrożenie płynności finansowej nie tylko w odniesieniu do gospodarstw domowych, ale także podmiotów wykonujących działalności leczniczą, w tym szpitali i przychodni - pisze w wystąpieniu do premiera Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. I zwraca uwagę na zagrożenie dostępności do świadczeń medycznych.
Krzysztof Sobczak
20.01.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do szpitala psychiatrycznego bez wysłuchania - kasacja RPO

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Obywatela oskarżono o kradzież ubrania ze sklepu oraz o znieważenie i naruszenie nietykalności policjantów. Wobec uznania jego niepoczytalności, sąd umieścił go w zakładzie psychiatrycznym, tyle że mimo wynikającego z przepisów obowiązku nie wysłuchał go. Mężczyzna przebywa na oddziale zamkniętym już od czterech lat, teraz RPO wnosi, by Sąd Najwyższy uchylił zaskarżone postanowienie.
Patrycja Rojek-Socha
20.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski