Prawo.pl
Trudności zdrowia psychicznego nigdy nie powinny być powodem do pozbawiania ludzi ich praw lub wykluczania z podejmowania decyzji dotyczących ich własnego zdrowia - zaznacza Rzecznik Praw Obywatelskich. Tymczasem osoby w kryzysie psychicznym nadal doświadczają wielu naruszeń praw człowieka. Wielu z nich jest wykluczanych z życia społecznego i dyskryminowanych. Brakuje dostępu do usług wspierających w środowisku lokalnym, które szanowałyby ich podmiotowość.
Katarzyna Nocuń
10.10.2023
Pacjent
Oprócz lekarza do oddania krwi będzie mogła kwalifikować także pielęgniarka. Zmienią się także kryteria, które dyskwalifikują lub są przeciwwskazaniem do donacji. Z ministerialnego rozporządzenia zniknie miesiączka - obecnie jest przeciwwskazaniem do oddania krwi aż do trzech dni od jej zakończenia. Ponadto zrobienie tatuażu, piercing czy wstrzyknięcie botoksu będzie dyskwalifikowało z oddania krwi na cztery miesiące, a nie na pół roku.
Katarzyna Nocuń
10.10.2023
Pacjent
Prezydent Andrzej Duda we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego zauważa, że przepisy "Apteki dla aptekarza 2.0" wprowadzono poza poprawkami związanymi merytorycznie z projektem rządowym. Zdefiniowały one m.in. niedozwolone przejęcie kontroli nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną. Prezydent ma wątpliwości, czy przepisy są zgodne z zasadami zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, ochrony interesów w toku oraz odpowiedniej vacatio legis.
PAP Katarzyna Nocuń
09.10.2023
Farmacja
Jedyna realna zmiana, którą mogą odczuć pacjenci, jeśli chodzi o działanie Krajowej Sieci Onkologicznej, dotyczy koordynatorów onkologicznych. Osoby te mają prowadzić pacjentów w procesie leczenia. Z tym, że nie ma przepisów, które określą jak w praktyce ich wsparcie ma wyglądać. Niegotowe są jeszcze akty wykonawcze do ustawy o KSO. Specjalnie powołany zespół przedłużył prace o pół roku, choć pierwotnie miał skończyć je już w lipcu.
Beata Dązbłaż
09.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Osoby ubiegające się o orzeczenie często nie wiedzą, co zaznaczyć we wniosku, aby uzyskać rehabilitację czy miejsce w środowiskowym domu samopomocy. Tymczasem prawidłowo wypełniony wniosek i dokumentacja, w tym medyczna, to większa szansa na otrzymanie wsparcia adekwatnego do stanu zdrowia. Eliminuje też często konieczność odwoływania się do wyższej instancji i skraca czas oczekiwania na wydanie orzeczenia – podkreślają eksperci.
Beata Dązbłaż
07.10.2023
Niepełnosprawność
Naczelna Izba Lekarska zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu przestępstwa przez Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. W ocenie samorządu lekarskiego uczelnia otworzyła kierunek lekarski, nie mając odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a sam program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia.
Katarzyna Nocuń
06.10.2023
Zawody medyczne

Psychoterapia w prawnym chaosie - leczyć może każdy

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Ustawa, która przewiduje kary za świadczenie usług psychologicznych bez prawa do wykonywania zawodu, od lat jest martwa. W tym czasie rozwinął się rynek szkoleń psychoterapeutycznych nadzorowanych przez stowarzyszenia, które co prawda stawiają wymogi etyczne, ale nie zastąpią państwa i dobrego prawa. Efektem jest coraz większy chaos. Terapię prowadzić może niemal każdy. Wystarczy kilkumiesięczny kurs, dostępny także online.
Katarzyna Nocuń
06.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Starostowie mieli powoływać koronerów, a za ich pracę płacić miał wojewoda. Nowe przepisy miały zapobiec sytuacjom, gdy nie ma komu stwierdzić zgonu. Projekt, który wypełniał lukę, był gotowy, ale nie trafił nawet do Sejmu. Sytuacja jest patowa. Powiaty, które są gotowe płacić za koronerów z własnych budżetów, nie mogą tego robić, bo blokuje je obowiązujące prawo sprzed kilkudziesięciu lat.
Katarzyna Nocuń
05.10.2023
Pacjent
Ratownictwo medyczne, w tym zespoły lotnicze, w razie wojny lub zagrożenia mają być gotowe na większą liczbę interwencji. Będzie to co najmniej 10 proc. więcej świadczeń udzielonych na potrzeby obronne. Przekazany do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczy także zaangażowania szpitali i innych pomiotów leczniczych, które będą tworzyć "zastępcze miejsca szpitalne", centrów krwiodawstwa i sanepidu.
Beata Dązbłaż
04.10.2023
Zawody medyczne
Pacjenci bardziej doceniają personel medyczny, który umie się z nimi odpowiednio komunikować i przez ten pryzmat oceniają jego kompetencje. Kompetencje miękkie kadry medycznej, a także tworzenie dobrych warunków pracy grupowej i interdyscyplinarnej, to oczywiste kierunki rozwoju i budowania jakości w ochronie zdrowia - mówią eksperci. Na rozwój tych kompetencji stawiają także nowe standardy kształcenia lekarzy.
Beata Dązbłaż
04.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

24 dni w sanatorium z ZUS

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Prawie 600 Dolnoślązaków skorzystało z rehabilitacji na koszt ZUS w pierwszym kwartale 2023 roku, a w skali całego kraju - ponad 16 tys. osób - podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W 2022 roku wyjechało do sanatorium lub rehabilitowało się w miejscu zamieszkania prawie 50 tys. osób, które zyskały dzięki temu szansę na powrót do zdrowia i pracy.
Grażyna J. Leśniak
03.10.2023
Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Zgodnie z nowym rozporządzeniem zajęcia kliniczne na studiach lekarskich będą mogły odbywać się w wieloosobowych grupach. Na szóstym roku studiów będą to grupy nawet ośmioosobowe. Tymczasem obecnie na ostatnim roku studiów, standardem są zajęcia kliniczne, z udziałem zaledwie dwóch studentów, a na wcześniejszych latach - grupy są maksymalnie sześcioosobowe. Według resortu zdrowia nowy standard kształcenia lekarzy podniesie jego jakość. Zdaniem lekarzy, to dostosowanie przepisów do degradacji kształcenia.
Katarzyna Nocuń Beata Dązbłaż
03.10.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Szczepienie i badanie kwalifikacyjne do szczepienia przeciw COVID-19 i grypie, wykonywanie wybranych badań diagnostycznych oraz interpretacja wyników w kontekście zaleconej farmakoterapii - na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zostały opublikowane programy trzech kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów zatwierdzone przez ministra zdrowia.
Katarzyna Nocuń
02.10.2023
Zawody medyczne

Witkowski: Opiekę okołoporodową oparliśmy o położne, nie o lekarzy

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
W tym roku będziemy mieć ponad dwa tysiące porodów, co jest bardzo wysokim wynikiem jak na szpital powiatowy. Ponad 40 procent kobiet przyjeżdża spoza naszego powiatu. Z badań wynika, że są to młodzi ludzie, którzy są gotowi pojechać tam, gdzie mogą dostać opiekę, jakiej oczekują. To kobiety, które szukają informacji na rynku zdrowia i świadomie wybierają miejsca udzielania świadczeń - mówi Paweł Witkowski, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach.
Katarzyna Nocuń
02.10.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
Zgodnie z treścią art. 31a ustawy Prawo prasowe, na prośbę zainteresowanego, publikujemy sprostowanie.
Prawo.pl
30.09.2023
W 2018 roku nakłady na ochronę zdrowia wyniosły 96 mld zł, a w 2022 roku już prawie 134 mld zł. Tymczasem okres oczekiwania na świadczenie zdrowotne wydłużył się i wynosi 3,7 miesiąca, czyli powrócił do stanu z 2018 roku. Obecny system ochrony zdrowia w Polsce jest już zupełnie niereformowalny. Żadne cząstkowe próby jego naprawienia nie przyniosą oczekiwanych efektów. Decentralizacja systemu wydaje się więc nieunikniona - uważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor szpitala wojewódzkiego w Zgierzu.
Józef Kielar
30.09.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Narodowy Fundusz Zdrowia opracuje modele lepszego wynagradzania świadczeń o wysokiej jakości. Kluczowe dla oceny będą wskaźniki jakości. Powinny one wynikać ze standardów procesów diagnostyczno-terapeutycznych. Problemem w tym, że standardów postępowania ustalonych przez Ministerstwo Zdrowia dla większości obszarów w ochronie zdrowia nie ma.
Katarzyna Nocuń
30.09.2023
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Tytuł "Lidera Zmian w Ochronie Zdrowia" w V edycji tego konkursu kapituła przyznała za: model zarządzania szpitalem, który pozwolił na trzykrotne zwiększenie liczby pacjentów, terapię genową mózgu dzieci, skoordynowaną opiekę psychiatryczną i okołoporodową, kompleksową profilaktykę raka piersi oraz przebudowę szpitala, która pozytywnie wpływa na proces leczenia. Laureatów ogłoszono podczas finałowej gali Konferencji "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2023".
Katarzyna Nocuń
29.09.2023
Zarządzanie Compliance
Prawie dwie trzecie polskich liderów ochrony zdrowia (64 proc.) korzysta lub planuje wykorzystywać cyfrowe technologie medyczne, aby zmniejszyć obciążenia pracą i negatywne następstwa niedoboru personelu. 46 proc. zadeklarowało inwestycje w sztuczną inteligencję, a odsetek ten wzrósł w porównaniu do poprzedniego roku - wynika z badania Future Health Index zaprezentowanego w piątek w Warszawie na Konferencji "Zmiany w Ochronie Zdrowia w 2023 r."
Katarzyna Nocuń
29.09.2023
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta to "gamechanger", jeśli chodzi o fundamenty w ochronie zdrowia. Do zarządzania potrzebujemy zbierać dane i je analizować, a ustawa o jakości porządkuje tę kwestię. To krok w kierunku tego, by system ochrony zdrowia budować na wartości – mówił Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, w piątek na Konferencji „Zmiany w Ochronie Zdrowia 2023 r”.
Katarzyna Nocuń
29.09.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Reforma psychiatrii i postawienie na model psychiatrii środowiskowej zrobiły dużo dobrego w kwestii koordynacji opieki nad pacjentem. My idziemy dalej – dążymy do włączenia w system w ramach jednego podmiotu wielu profesjonalistów, którymi dysponujemy: lekarzy POZ, lekarzy specjalistów, pielęgniarek medycyny szkolnej, specjalistów terapii uzależnień, rehabilitantów - mówi Krzysztof Marcin Zakrzewski prawnik, administratywista, wieloletni dyrektor SZPZLO Warszawa-Ochota.
Katarzyna Nocuń
29.09.2023
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Marian Banaś, prezes NIK, podkreślił, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podczas Covid-19 nie wywiązała się należycie ze swoich obowiązków. - Nie zadbano o efektywne zarządzanie funduszem - mówił w czwartek na konferencji prasowej. - Z kolei Ministerstwo Zdrowia nieprawidłowo oszacowało zapotrzebowanie na szczepionki - wskazał prezes NIK. Dodał, że przekazał wyniki kontroli Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Katarzyna Nocuń
28.09.2023
Koronawirus a prawo
W czwartek weszły w życie zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne, które modyfikują zasadę "Apteka dla Aptekarza". Przepisy wprowadzono przy okazji nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
28.09.2023
Opieka zdrowotna
- Wyszliśmy z założenia, że remonty muszą być połączone z reorganizacją działalności szpitala. Przeanalizowaliśmy drogi, które musi pokonać pacjent od szpitalnego oddziału ratunkowego do poszczególnych oddziałów czy stref diagnostyki. Analizowaliśmy także funkcje medyczne i ich rozproszenie w szpitalu. Postanowiliśmy ograniczyć koszty energii, co przyniosło oszczędności w rachunkach za prąd elektryczny około miliona złotych rocznie - mówi Prawo.pl Andrzej Kamasa, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.
Beata Dązbłaż
28.09.2023
Opieka zdrowotna Zarządzanie Compliance
Dotychczas 27 proc. POZ przystąpiło do realizacji opieki koordynowanej. To dużo więcej niż prognozowane 10 proc., które miały wejść do programu - zauważa Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Zdecydowana większość z nich, bo aż dwie trzecie, to małe przychodnie w niewielkich miejscowościach. Ci, którzy zaczęli wdrażać opiekę koordynowaną, są przekonani, że skorzystają przede wszystkim pacjenci właśnie z małych miejscowości, gdzie dostęp do specjalistów jest trudniejszy.
Beata Dązbłaż
27.09.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie
Do tego, by uczeń był zwolniony z konieczności ćwiczenia na wf, wystarczy opinia lekarza rodzinnego. Przepis rozporządzenia w tej sprawie - mimo wcześniejszych zapowiedzi resortu edukacji - nie uległ zmianie. W tym roku zmienia się natomiast podstawa programowa oraz wprowadzony zostaje wymóg zdawania testów sprawnościowych. Te jednak nie wpływają na ocenę ucznia.
Monika Sewastianowicz
27.09.2023
Zarządzanie oświatą
Rodzice ubiegający się o zwolnienie lekarskie dla uczącego się dziecka, niepotrzebnie wydłużają kolejki w przychodniach. Szkoły nie mają bowiem podstawy prawnej do tego, aby wymagać od ucznia potwierdzenia, że nieobecność w szkole wynika z choroby. Lekarze zwolnienia wystawiają jedynie uczniom szkół zawodowych i techników, którzy pracują np. w ramach praktyk. W pozostałych wypadkach lekarz nie ma nawet systemowej możliwości wystawienia "zwolnienia" uczniowi.
Katarzyna Nocuń Monika Sewastianowicz
27.09.2023
Pacjent Zawody medyczne
Opublikowana ustawa reguluje wykonywanie, rozwój zawodowy i odpowiedzialność zawodową zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi. Chodzi m.in. o zawody: asystentki stomatologicznej, opiekuna medycznego, podiatry, protetyka słuchu czy technika masażysty. Łącznie na liście jest kilkanaście zawodów, które będą teraz zawodami medycznymi, a ustawa wprowadza mechanizm, który zapewni dostęp do zawodu medycznego tylko profesjonalistom, posiadającym odpowiednie wykształcenie.
Agnieszka Matłacz
26.09.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Standardy opieki geriatrycznej - teoria rozmija się z praktyką

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
Geriatra w poradni jest sam. Tymczasem powinien mieć wsparcie zespołu, chociażby psychologa, który pomoże w diagnozie seniora. Wynika to ze specyfiki starszych pacjentów, którzy przyjmują leki na wiele chorób jednocześnie. Bez kompleksowego podejścia, pacjent-senior jest leczony fragmentarycznie. Standardy są, ale na papierze - brakuje odpowiedniego finansowania i zachęt. W efekcie blisko połowa geriatrów pracuje poza specjalizacją.
Beata Dązbłaż
26.09.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
Modernizacja szpitali, nowelizacja Ordynacji podatkowej, wdrożenie sygnalistów oraz regulacji o ochronie ludności i klęskach żywiołowych, uregulowanie alimentów natychmiastowych czy statusu biegłych sądowych - to tylko niektóre z niespełnionych, legislacyjnych obietnic mijającej kadencji. Niektóre z projektów nawet dotarły do Sejmu, inne utknęły już na etapie planów. Szkoda, bo mogły rozwiązać wiele prawnych problemów.
Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak Robert Horbaczewski Monika Pogroszewska Katarzyna Nocuń Aleksandra Partyk
26.09.2023