To już trzecia edycja konkursu organizowanego przez podlaską Fundację Technotalenty.
Celem konkursu - jak mówią organizatorzy - jest wspieranie zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski i zachęcanie ich do pozostania w regionie. "Zależy nam na wsparciu młodych ludzi, którzy się tu urodzili, tu się wykształcili, którzy wyjechali, ale chcą tu wrócić. Chcemy, żeby swoją karierę zawodową związali z naszym regionem i rozwijającymi się w tym regionie firmami" - mówiła prezes fundacji dr Jolanta Koszelew.
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie, studenci i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i wyższych w wieku od 18 do 35 lat. Mogą zgłaszać się zarówno osoby indywidualne, jak i zespoły. Aby się zgłosić, należy uzupełnić formularz na stronie internetowej fundacji oraz przesłać film lub prezentację projektu. Do wygrania są nagrody finansowe w wysokości ponad 30 tys. zł, a ich fundatorami są lokalne firmy.
Swoje projekty i pomysły można zgłaszać w trzech kategoriach: technika - na nowe wynalazki, produkty i usługi, biznes - na projekty o wysokim potencjale komercjalizacji oraz w nowej kategorii - technotalent Politechniki Białostockiej. To kategoria skierowana do studentów, pracowników i absolwentów uczelni na innowacyjne rozwiązania w produktach lub usługach.
Koszelew mówiła, że wnioski będą oceniały trzy kapituły, a ocenie będzie podlegać m.in. to, czy projekt został zgłoszony indywidualnie czy grupowo, bo organizatorom zależy na promowaniu multidyscyplinarnych zespołów. Punkty będzie można też zdobyć np. za aspekt społeczny projektu. Koszelew dodała, że ocenie nie będzie podlegał stopień zaawansowania pomysłu.
Do poprzednich dwóch edycji konkursu zgłoszono w sumie blisko 150 projektów, co - zdaniem organizatorów - pokazuje, że taki konkurs jest bardzo potrzebny i cieszy się dużą popularnością. Nagrodzono m.in. wycinarkę plazmową, kompaktowe szpitalne łóżeczko dla dziecka i interaktywny system do uczenia przedszkolaków programowania.
Laureatów poznamy na początku grudnia.(PAP)

 

Dowiedz się więcej z książki
Akta cywilne dla aplikantów
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł