Jak poinformował rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego Jacek Przygodzki, najpierw latem do nowej siedziby przeniesione zostaną biura i serwerownia komputerowa ze starego budynku biblioteki przy ul. Szajnochy.

„Dzięki temu będziemy mogli stary budynek po dyrekcji placówki wystawić na sprzedaż. W ten sposób chcemy sfinansować przynajmniej zakup regałów” – dodał Przygodzki.
 
Na pełne wyposażenie nowej siedziby biblioteki potrzeba 40 mln zł. Uczelnia zwróciła się o dofinansowanie na ten cel do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uniwersytet Wrocławski z własnego budżetu musiał dołożyć do budowy nowej siedziby 42 mln zł, dlatego też obecnie brakuje funduszy na wyposażenie tej nowoczesnej placówki.
 
„Trudno określić, kiedy biblioteka zacznie działać w nowej siedzibie” – dodał rzecznik.
 
Obecny księgozbiór Biblioteki Uniwersyteckiej liczy ponad 2 mln 267 tys. woluminów, z tego ponad 475 tys. woluminów to najcenniejsza cześć zbiorów specjalnych. Składają się na nią starodruki z lat 1456-1800, zbiór średniowiecznych manuskryptów, a także rękopisy muzyczne autorstwa m.in. Mozarta i Beethovena.
 
Budowa nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego trwała od 2003 r. do 2012 r. i kosztowała 228 mln zł. Budynek o powierzchni użytkowej ponad 37 tys. metrów kwadratowych ma jedną kondygnację podziemną i siedem kondygnacji nadziemnych. Łączna powierzchnia wszystkich magazynów mieszczących zbiory to ponad 11 tys. metrów kwadratowych. Księgozbiór biblioteki zostanie rozmieszczony na regałach o łącznej długości półek ok. 108 kilometrów i będzie mógł pomieścić ok. 4 mln woluminów.
 
Na pomieszczenia z wolnym dostępem dla czytelników, czytelnie, katalogi i księgozbiory podręczne przeznaczono 3 tys. metrów kwadratowych. W obiekcje znajdują się też sala wielofunkcyjna oraz dwie sale audytoryjne.