Rzecznik AGH Bartosz Dembiński poinformował, że w zakończonym właśnie w Teksasie finale konkursu CanSat Competition zespół AGH Space System pokonał 59 zespołów z całego świata i zajął pierwsze miejsce. Zawody są organizowane przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne (AAS), Amerykański Instytut Lotnictwa i Astronautyki (AIAA) oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Ekipa z krakowskiej AGH była jedynym reprezentantem Polski w konkursie. Dla studentów z Koła Naukowego „Cyborg” zrzeszającego słuchaczy Wydziału Inżynierii Mechanicznej był to też debiut w tym współzawodnictwie.

Celem zawodów jest symulacja podróży sondy przez atmosferę planety z jednoczesnym pobieraniem kompleksowych danych telemetrycznych podczas opadania. W etapie finałowym młodzi konstruktorzy mieli za zadanie zaprezentować możliwości skonstruowanej przez nich sondy planetarnej, która - wyniesiona przez rakietę na jeden kilometr - zbierze informacje o atmosferze i planecie. Rakieta, z której korzystał zespół AGH Space System została skonstruowana przez Polskie Towarzystwo Rakietowe.

Stworzona przez studentów AGH sonda posiada precyzyjne czujniki wykonujące pomiary wysokości, mierzące temperaturę wewnętrzną oraz temperaturę otoczenia, stan lotu, parametry stabilizacji, poziom zasilania czy kąt opadania. Wszystkie te dane są transmitowane do stacji naziemnej za pomocą modułów radiowych.

Wszystkie czujniki umieszczone są w osłonie z włókna szklanego. Mieszczą się w niej także między innymi spadochron i kapsuła zabezpieczająca, która podczas zawodów przewozi niezwykle delikatny ładunek testowy – jajko, bowiem dodatkowe punkty przyznawane są za dostarczenie jajka w nienaruszonym stanie z powrotem na ziemię.

Podczas finałowych rozgrywek w Burkett w Teksasie studenci AGH pokonali 59 zespołów między innymi ze najbardziej prestiżowych uczelni Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indii, Wielkiej Brytanii czy Turcji.

W skład polskiego zespołu wchodzi siedmioro studentów: Adam Kurzak (lider), Bartosz Postulka (konstrukcja mechaniczna), Bartosz Moczała (elektronika), Jakub Rachucki (stacja naziemna), Robert Betka (system kontroli lotu), Weronika Mrozińska (system bezpieczeństwa ładunku) oraz Tomasz Fuchs (mechanika i organizacja). Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Tomasz Buratowski. (PAP)