Uniwersytecka Wielka Majówka rozpoczyna się we wtorek 1 maja otwarciem sezonu Ogrodu Botanicznego, a zakończy 26 maja Ogólnouniwersyteckim Rajdem z Poznania do Gniezna.
 
Kulminacja tegorocznej majówki będzie we wtorek 7 maja. Tego dnia, dokładnie w 94. rocznicę inauguracji poznańskiego uniwersytetu, odbędzie się koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Aleksandra Grefa, Chóru Akademickiego UAM pod dyrekcją Beaty Bielskiej oraz Chóru Kameralnego UAM pod dyrekcją Joanny Piech-Sławeckiej. Na ten sam dzień zaplanowano promocję książki autorstwa Michała Musielaka „Heliodor Święcicki (1854-1923)”.
 
„Mamy plan wydania biografii wszystkich rektorów naszego uniwersytetu. Heliodor Święcicki był jednym z założycieli naszej uczelni i dlatego zaczynamy wydawnictwo od jego osoby” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej prof. Pilarczyk. Według niego publikacja oparta jest na szerokiej bazie archiwalnej i prasowej, ukazuje z jednej strony dokonania naukowe i organizacyjne tego wybitnego Wielkopolanina, z drugiej – motywy działalności pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego.
 
Przez dwa kolejne dni, 8 i 9 maja, studenci opanują kampus uniwersytecki na Morasku; pierwszego dnia będą imprezy sportowe, drugiego - wielkie grillowanie, podczas którego będzie można także wysłuchać koncertów zespołów o różnej stylistyce muzycznej.
 
Na 13 i 14 maja zaplanowano festiwal kultury studenckiej „Kulminacje”; majówkę zakończy 26 maja Ogólnouniwersytecki Rajd Jubileuszowy z Poznania do Gniezna, chętne zespoły będą mogły te trasę pokonać pieszo, na rowerze lub samochodem.
 
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we wszystkich rankingach sytuuje się w ścisłej czołówce polskich uczelni. Aktualnie na 49 kierunkach i 183 specjalnościach studiuje ponad 47 tys. studentów studiów I i II stopnia oraz ponad 1300 doktorantów.(PAP)
 
kpr/ hes/