Uczelnia poinformowała w czwartek, że zamieszczane na fanpage’u "Błędy i owędy" materiały - w tym wiadomości, ciekawostki, przykłady błędów i niezręczności - mają "pomagać odwiedzającym stronę w rozstrzyganiu różnych wątpliwości językowych, wzbudzać zainteresowanie zarówno polszczyzną współczesną, jak i historią naszego języka" a także sprawdzać kompetencje językowe.
Językowy fanpage "Błędy i owędy" będzie zawierał "wszystko, co o języku wiedzieć się powinno". "Będzie to strona dla tych, którzy kochają polszczyznę i chcą, żeby język, którym się posługują, był piękny i poprawny, bo przecież im sprawniejszy język, tym kontakty z innymi są łatwiejsze i skuteczniejsze" - poinformował Uniwersytet Śląski.
"Smalić, czy smolić cholewki" - to jeden z pierwszych przykładów, do którego odnoszą się eksperci. "Czasownik smalić jest archaizmem i oznacza przypiekać ogniem. Dawniej, gdy chłopak wybierał się do dziewczyny, dbał o to, żeby jego wysokie kozaki były ładnie wypolerowane - w tym celu opalał je nad ogniem, smalił cholewki" - poinformowano.
Jak powiedziała na spotkaniu prasowym dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz z Instytutu Języka Polskiego UŚ "często błędy wynikają z przyzwyczajenia". "Pamiętajmy o tym, że język się zmienia i to co uważaliśmy za błąd lat temu 10, dzisiaj już błędem być nie musi" - podkreśliła. Dodała, że strona "Błędy i owędy" służyć będzie wszystkim niezależnie od wieku, czy wykształcenia.
Na stronie "Błędy i owędy" publikowane też będą pytania dla obserwatorów fanpage’a, którzy będą mogli w ten sposób sprawdzić swoją znajomość języka polskiego oraz samodzielnie rozstrzygnąć językowe dylematy. Pojawiać się będą również grafiki pozwalające utrwalić pisownię trudnych wyrazów, zamieszczane będą też zdjęcia błędów językowych, fragmenty wypowiedzi różnych osób, w tym uczniów. O poprawności językowej, regułach użycia języka, zmianach zachodzących we współczesnej polszczyźnie będzie się wypowiadał językoznawca z Uniwersytetu Śląskiego.
Fanpage (facebook.com/bledyiowedy) zostanie uruchomiony w sobotę. (PAP)