W czwartek karty rabatowe otrzymali pierwsi zagraniczni studenci. Podobne wielkością do bankomatowych mają atrakcyjną szatę graficzną nawiązującą do znanych symboli Krakowa; są to nowocześnie stylizowane motywy smoka i Lajkonika.
 
Karta trafi bezpłatnie do wszystkich studentów z zagranicy uczących się w uczelniach biorących udział w programie „Study in Krakow": Uniwersytecie Ekonomicznym, Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytecie Rolniczym, Uniwersytecie Pedagogicznym, Akademii Wychowania Fizycznego, Krakowskiej Akademii, Akademii Sztuk Pięknych.
 
Przekazana będzie także polskim studentom, którzy pełnią rolę opiekunów kolegów z zagranicy.
 
Do akcji rabatowej przyłączyło się do tej pory 20 firm i instytucji. Są wśród nich teatry, kluby, restauracje, galerie, muzea oraz firmy oferujące rozmaite usługi. Organizatorzy projektu zapowiadają sukcesywnie pozyskiwanie nowych partnerów.
 
Według nich oprócz funkcji użytkowej karta będzie też wizytówką Krakowa za granicą. Po ukończeniu nauki studenci nie będą musieli jej oddawać tak, jak legitymacji. Mogą zabrać ją na pamiątkę i pokazać znajomym.
 
Lista partnerów akcji – miejsc w których można otrzymać rabaty, jest umieszczona i aktualizowana pod adresem: www.studyinkrakow.edu.pl/card.
 
Realizowany od 2008 roku program „Study in Krakow" ma na celu przekonanie obcokrajowców, że warto uczyć się w Krakowie. Uczestniczy w nim miasto Kraków oraz dziewięć szkół wyższych, na podstawie zawartego w tej sprawie porozumienia.
 
Obecnie na uczelniach realizujących projekt „Study in Krakow” studiuje ponad 5,2 tys. osób z zagranicy. To 1/5 wszystkich obcokrajowców studiujących na polskich uczelniach.