Umowę o partnerstwie w organizacji pikniku naukowego podpisali w poniedziałek przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik, Polskiego Radia oraz Stadionu Narodowego. "Umowa wskazuje nie tylko nową lokalizację pikniku naukowego przez co najmniej pięć lat, ale także wskazuje nowego partnera, który wniesie coś, co jest siłą Stadionu Narodowego - przyciąganie bardzo różnorodnej i masowej publiczności" - powiedział PAP dyrektor CNK Robert Firmhofer.
 
Zapowiedział, że w tym roku w pikniku weźmie udział ponad 200 instytucji, w tym m.in. 90 jednostek uczelni wyższych czy ponad 20 różnych partnerów z zagranicy - swój udział zapowiedziały m.in. instytucje z Japonii, Chin, Korei Płd. czy Rosji. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu wziąć może udział nawet 100 tys. osób.
 
"Chcielibyśmy, by przymiotnik +narodowy+, który towarzyszy stadionowi, w większym stopniu towarzyszył też piknikowi" - wyjaśnił Firmhofer. Dodał, że organizatorzy starają się zaprosić do udziału w pikniku najlepsze ośrodki naukowe w Polsce - m.in. te, które otrzymały status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego czy te, biorące udział w projektach flagowych Unii Europejskiej.
 
W czerwcu na kilometrowej niemal długości ścieżce wokół stadionu, a także w alejkach prowadzących do obiektu stanąć ma nawet 190 namiotów, w których odbywać się będą rozmaite eksperymenty, pokazy czy spotkania z naukowcami. Na pikniku będzie można np. zdobyć naszyjnik z probówką, w której znajdzie się nasze DNA, skonstruować lampion wyposażony w diody LED czy nauczyć się zabezpieczać ślady linii papilarnych. Niektóre z pokazów odbywać się będą również w salach wewnątrz stadionu. Piknik trwać będzie niemal cały dzień (od godz. 11 do 20), a jego tematem przewodnim będzie życie.
 
Na pytanie, dlaczego piknik odbędzie się wokół Stadionu Narodowego, a nie w środku, Firmhofer odpowiedział: "Płyta stadionu jest za mała, żeby pomieścić cały piknik, ale za duża, żeby zrobić jakąś jedną niewielką imprezę. Mamy głowy pełne pomysłów, co można zrobić na płycie stadionu, ale kilka miesięcy to za mało, żeby przygotować coś naprawdę nowatorskiego, wystrzałowego. Tę możliwość chcemy w pełni wykorzystać od następnego roku. Za to w tym roku dla wszystkich chętnych będzie możliwość zwiedzania Stadionu Narodowego".
 
"Promenada i stadion będą dostępne dla uczestników pikniku naukowego. Będzie to więc okazja, żeby poobcować z nauką i zaprzyjaźnić się ze stadionem w rodzinnej formule" - powiedział szef spółki PL2012+, operatora Stadionu Narodowego, Marcin Herra. Zaznaczył, że organizacja pikniku na terenie obiektu doskonale wpisuje się w plan zarządzania stadionem. "Chcemy, by było to miejsce ważnych wydarzeń sportowych, muzycznych, naukowych czy promujących sztukę" - zapewnił.
 
Zdaniem dyrektora CNK piknik jest bardzo nowoczesnym modelem angażowania społeczeństwa w naukę i edukację. "Chcemy tu posługiwać się takim językiem, w którym moglibyśmy też mówić o trudnych sprawach. Chcemy w ciekawy sposób pokazywać, że nauka i technika jest ważna dla każdego z nas. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy z lewej czy z prawej strony Wisły i czy jesteśmy przygotowani do rozmowy o jakimś zagadnieniu. Znaczenie ma tylko to, czy mamy otwarte głowy, czy jesteśmy gotowi zmierzyć się z faktem, że świat jest niezwykle ciekawy" - zaznaczył Firmhofer.