W Gliwicach i Nowej Soli wybrano nowych prezydentów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wybory

Adam Neumann został w niedzielę wybrany prezydenta Gliwic, a Jacek Milewski na prezydenta Nowej Soli. W obu miastach przedterminowe wybory zostały przeprowadzone w związku z tym, że wybrani podczas wyborów samorządowych z 2018 roku prezydenci - Zygmunt Frankiewicz i Wadim Tyszkiewicz - zostali jesienią ubiegłego roku wybrani do Senatu. 

06.01.2020

WSA: Wpłacający na partie mogą pozostać anonimowi

RODO Wybory

Odmowa ujawnienia danych osób fizycznych przez partię polityczną w odpowiedzi na wniosek dotyczący jej finansowania i majątku była uzasadniona. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność.

31.12.2019

SN: Samo niezadowolenie z wyniku nie wystarczy, by unieważnić wybory

Wybory

Protest wyborczy, który nie zawiera właściwie sformułowanych zarzutów, powinien zostać pozostawiony bez dalszego biegu - orzekł Sąd Najwyższy. Autor protestu nie może poprzestać na niepopartej dowodami krytyce określonych w prawie rozwiązań – orzekł Sąd Najwyższy. Orzeczenie to komentuje dr hab. Maciej Borski.

27.12.2019

Głosomaty ułatwiłyby oddawanie głosu wyborcom niepełnosprawnym

Administracja publiczna Wybory

Wielu wyborców niepełnosprawnych z przyczyn obiektywnych nie może głosować. Problem absencji przymusowej przy urnach wyborczych może dotyczyć nawet 2 milionów osób. Należy dyskutować na temat zmian w prawie, by jak najpełniej umożliwić wszystkim zainteresowanym oddawanie głosu – wskazuje dr hab. Maciej Borski.

24.12.2019

SN: Wybory parlamentarne są ważne

Wybory

Wybory do Sejmu i Senatu z 13 października 2019 roku są ważne - uznała w poniedziałek w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. A prezes Izby Joanna Lemańska podziękowała m.in. wszystkim sędziom PKW i uczestnikom procesu wyborczego za zaangażowanie w sprawne zorganizowanie i przeprowadzenie wyborów.

23.12.2019

Nowi członkowie PKW - wybrani

Wybory

Sejm wybrał siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej, którzy są wybierani przez polityków. Umożliwiła to zmiana ustawy Kodeks Wyborczy, który wszedł w życie w styczniu 2018 r. Są to prof. dr Zbigniew Cieślak sędzia TK w stanie spoczynku, Dariusz Lasocki, Arkadiusz Pikulik, dr hab. Ryszard Balicki, dr Konrad Składowski, dr Liwiusz Laska i Maciej Miłosz.

20.12.2019

Badanie: Urzędnicy wyborczy są problemem dla gmin

Wybory

Raport z badania skutków wprowadzenia Korpusu Urzędników Wyborczych ukazuje, że wprowadzony w 2018 roku do administracji wyborczej podmiot wprowadził chaos w organizację wyborów w gminach. Miały poczucie, że odebrano im kompetencje, ale nie jest to słuszne. Gminy wciąż odpowiadają za organizację wyborów.

19.12.2019

Zmienia się skład Państwowej Komisji Wyborczej - mogą do niej trafić politycy

Wybory

Zmiany dotyczące powoływania Państwowej Komisji Wyborczej mogą osłabić zaufanie wyborców do procesu wyborczego – uważają eksperci. Dotychczasowy model sędziowski był uznawany za zabezpieczający profesjonalizm tego organu, jego bezstronność i apolityczność. Teraz mogą w nim znaleźć się politycy.

18.12.2019

SN: Protest wyborczy musi zawierać konkretne zarzuty

Wybory

Wyborca z powodu wady wzroku uczynił znak „x” w niewłaściwym miejscu i dokonał poprawek na karcie do głosowania. Złożył on protest wyborczy, w którym domagał się uznania jego głosu na tego kandydata, na którego chciał on zagłosować. Jego protest należało jednak pozostawić bez rozpoznania z przyczyn formalnych – orzekł Sąd Najwyższy.

04.12.2019

Z krzyżykiem na karcie wyborczej do sądu

Wybory

Zmienioną definicję znaku X wprowadzono, by ułatwić pracę komisjom wyborczym. Tymczasem nie zawsze jest jasne, czy... linie się przecinają i w rozstrzygnięciu musi pomóc sąd. Jeśli wyborca wstawił w obrębie kratki dwie linie, które się nie przecinają, nie jest oczywiste czy chciał oddać ważny głos na określonego kandydata. Pozostaje więc zachowanie sztywnych reguł kodeksu.

22.11.2019

Nie będzie przeliczania głosów z powodu błędnego logo

Wybory

Sąd Najwyższy stwierdził, że protest pełnomocnika wyborczego Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni dotyczący wyborów do Senatu RP w okręgu wyborczym nr 2 z powodu umieszczenia na karcie do głosowania niewłaściwego symbolu graficznego jest niezasadny.

13.11.2019

PKW: 107 protestów rozpatrzonych, wszystkie odrzucone

Wybory

Państwowa Komisja Wyborcza zajęła dotychczas stanowiska wobec 107 protestów wyborczych, które przekazane zostały do zaopiniowania przez Sąd Najwyższy. W żadnym z nich "nie zawarto poglądu, iż protest zasługuje na uwzględnienie".

30.10.2019

SN: Nie będzie przeliczania głosów w Grudziądzu i Gnieźnie

Wybory

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na posiedzeniu niejawnym pozostawił w środę bez dalszego biegu kolejne dwa protesty wyborcze złożone przez pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Kwestionowały one ważność wyborów do Senatu w okręgach wyborczych nr 12 i nr 92.

30.10.2019

SN: Pierwszy protest wyborczy PiS odrzucony

Wybory

Sąd Najwyższy zdecydował we wtorek o pozostawieniu bez dalszego biegu protest wyborczy pełnomocnika komitetu wyborczego PiS dotyczącego okręgu nr 75 w wyborach do Senatu.

29.10.2019

PKW rekomenduje odrzucenie głównych protestów wyborczych

Wybory

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała w poniedziałek, że nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które mogłyby mieć wpływ na wynik głosowania i wynik wyborów. Także w poniedziałek PKW wydała negatywne opinie nt. 36 protestów wyborczych. Cztery z nich pochodziło od PiS, jeden od Koalicji Obywatelskiej i jeden PSL.

28.10.2019

Już 235 protestów wyborczych trafiło do Sądu Najwyższego

Wybory

Do poniedziałkowego popołudnia do Sądu Najwyższego wpłynęło 235 protestów wyborczych. Dotychczas SN rozpoznał siedem protestów i w przypadku wszystkich nie wydał merytorycznych rozstrzygnięć - pozostawił je "bez dalszego biegu", wskazując, że zostały złożone przed ustawowym terminem.

28.10.2019

Wójt startujący do parlamentu powinien zapobiec paraliżowi gminy

Samorząd terytorialny Wybory

Odpowiedzialność wobec gminy i mieszkańców powinna skłonić wójta, burmistrza lub prezydenta miasta kandydującego do Sejmu czy Senatu do zabezpieczenia pełnomocnictw w urzędzie. Bo po wyborze do parlamentu, kiedy mandat samorządowy wygasa, przez nieokreślony prawem czas gmina czeka na powołanie przez premiera osoby pełniącej funkcję wójta.

25.10.2019