Radcowie prawni i sędziowie NSA: Grozi nam brak głowy państwa

Prawnicy Wybory

Prawnicy zwracają uwagę na błędy w kolejnej ustawie regulującej wybory prezydenta, nad którą obraduje Senat. Należą do nich pogwałcenie procedury uchwalania ustawy, niedopuszczalną ingerencję marszałka Sejmu w kalendarz wyborczy, nagromadzenie aktów podustawowych, brak gwarancji odbierania i nadawania pakietów wyborczych. A co gorsza - wadliwą ustawę trzeba uchwalić, bo grozi Polsce brak prezydenta.

19.05.2020

Politycy coraz bliżej porozumienia w sprawie terminu wyborów

Wybory

Podczas spotkania w Senacie politycy obozu rządzącego i opozycji doszli we wtorek do porozumienia w sprawie terminu wyborów prezydenckich, który pozwoli na zaprzysiężenie nowego prezydenta przed 6 sierpnia, kiedy kończy się kadencja Andrzeja Dudy - wynika z nieoficjalnych informacji. Jednak daty wyborów nie ustalono.

19.05.2020

RPO skarży do WSA przekazanie danych PESEL Poczcie Polskiej

RODO Wybory Koronawirus

Przekazując dane PESEL spółce Poczta Polska Minister Cyfryzacji działał bez podstawy prawnej i bez takiej podstawy przekazał dane obywateli. Naruszył tym samym art. 7 i art. 51 Konstytucji - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

19.05.2020

Wybory hybrydowe to wyzwanie - nie były testowane i mało czasu na organizację

Wybory Koronawirus

Przetestowanie nowej formy wyborów bardzo by pomogło, byłoby wiadomo, co należy doprecyzować. Tymczasem będziemy operować na żywym organizmie – mówi dr Marta Żerkowska-Balas, politolog i socjolog z Uniwersytetu SWPS. I dodaje, że brakuje polityki informacyjnej dla obywateli, co nie wpływa pozytywnie na zaufanie obywateli do państwa i do samego głosowania hybrydowego.

18.05.2020

Wybory tylko korespondencyjne w gminie lub regionie możliwe, ale trudne i ryzykowne

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Jeśli w jakiejś gminie sytuacja epidemiczna będzie szczególnie zła, minister zdrowia będzie mógł tam zarządzić w wyborach prezydenckich wyłącznie głosowanie korespondencyjne. Samorządowcy obawiają się, że skala organizacji takiej operacji może przerosnąć możliwości urzędu. Zwłaszcza gdy decyzja zapadnie w ostatniej chwili.

18.05.2020

Prezydent Warszawy kandydatem na prezydenta państwa, ale na razie dymisja niekonieczna

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy to nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP. Zgodnie z prawem podczas kampanii może nadal zajmować fotel włodarza miasta. Problem pojawi się, jeśli będzie prowadził ją bardzo aktywnie – wtedy wskazany jest urlop i przekazanie obowiązków zastępcy. Wbrew medialnym zapowiedziom, nie może być mowy o wyznaczeniu komisarza.

15.05.2020

SN: Pismo szefa PKW o przekazaniu poczcie danych wyborców było legalne

RODO Wybory Koronawirus

Pismo przewodniczącego PKW o tym jak przekazać dane PESEL wyborów Poczcie Polskiej nie jest uchwałą tej Komisji, ale informacją o przepisach prawa - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Odrzucił skargę Komitetu Wyborczego Szymona Hołowni argumentując, że skarżącemu nie przysługuje prawo do wniesienia skargi.

15.05.2020

Wybory: Nie ma jeszcze terminu, ale będzie kłopot, jeśli druga tura wypadnie po zakończeniu kadencji

Wybory Koronawirus

Możliwe, że ewentualna druga tura wyborów odbyłaby się już po zakończeniu kadencji prezydenta, a nie można jej przedłużyć nawet o kilka dni. Tymczasem urząd nie może być nieobsadzony. Prawo nie przewiduje sytuacji, że wybory nie odbyły się, ale można wyinterpretować, że prezydenta zastąpiłby marszałek Sejmu. Kalendarz wyborczy nie jest z gumy, ale trzeba będzie go skrócić maksymalnie.

15.05.2020

Senat trochę popracuje nad nową ustawą wyborczą

Wybory

Wyrażam rozczarowanie, że ustawa w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich "przemknęła" przez Sejm - stwierdził w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. I zapowiedział, że niezwłocznie skieruje ustawę do komisji. - Będziemy pracować intensywnie, ale nie mogę teraz powiedzieć, czy zajmie to pełne 30 dni - stwierdził.

13.05.2020

Teraz głosowanie hybrydowe - Sejm uchwalił przepisy na nowe wybory

RODO Wybory

Głosowanie hybrydowe, czyli w lokalu albo korespondencyjne na życzenie, przywrócenie uprawnień i zadań Państwowej Komisji Wyborczej i uznanie zebranych przez kandydatów podpisów poparcia - to najważniejsze nowości w ustawie, według której zorganizowane mają być tegoroczne wybory prezydenckie. Z poprzedniej ustawy zostaje jednak wrzucanie pakietów wyborczych do skrzynek pocztowych.

13.05.2020

Terminy zmian w spisach wyborców i dostarczania pakietów nie mogą kolidować

Wybory Koronawirus

Im szybciej poznamy datę wyborów prezydenckich, tym szybciej będziemy mogli podjąć decyzję o formie głosowania. Wiąże się to też z miejscem, w którym będziemy przebywać w dniu głosowania, czyli oddamy gdzie swój głos. Według ekspertów przepisy gwarantują możliwość dopisania się do spisu wyborców. Jednak praktyka pokazuje, że pojawiały się problemy i wiele osób było pozbawionych prawa do głosowania.

13.05.2020

PiS "poprawia" głosowanie korespondencyjne - pakiet jednak do skrzynki

Wybory

Głosowanie korespondencyjne w wyborach korespondencyjnych będzie możliwe także dla wyborców, na których nałożono obowiązek kwarantanny na kilka dni przed wyborami. To poprawka PiS do projektu ustawy o tzw. hybrydowym głosowaniu, czyli w lokalach i korespondencyjnie na wniosek. Proponuje ona też, że pakiety będą dostarczane do skrzynek pocztowych.

12.05.2020

Gowin: Wybory prawdopodobnie 28 czerwca albo 5 lipca

Wybory

Nowy projekt dotyczący wyborów prezydenckich ma poparcie całej Zjednoczonej Prawicy - zapewnia Jarosław Gowin i ocenia, że wybory odbędą się w ostatnią niedzielę czerwca lub pierwszą lipca. Wybór terminu należy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

12.05.2020

Głosowanie korespondencyjne i w lokalach - Sejm we wtorek zajmie się nową ustawą

Wybory PPK

Głosowanie w formule hybrydowej, czyli w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie na wniosek wyborcy - takie zmiany zamierzają wprowadzić PiS i Porozumienie. Nie będzie jednak poprawiania dopiero co uchwalonej ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, tylko nowa ustawa. We wtorek w południe projektem ma zająć się Sejm.

12.05.2020

Wybory hybrydowe to znowu problemy logistyczne i więcej pracy dla komisji

Wybory Koronawirus

Proponowane głosowanie hybrydowe to więcej pracy dla komisji wyborczych, a jeśli duża liczba wyborców zdecyduje się głosować korespondencyjnie – powrót do problemów logistycznych. Jeśli skrzynki na pakiety będą rozmieszczone w wielu miejscach, jest wątpliwe, czy tego samego dnia koperty trafią do liczenia. Kluczowe będzie jednak doręczenie kart do rąk własnych

12.05.2020

SN: Nie ma wyników wyborów prezydenckich, to nie może być protestów

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Sąd Najwyższy pozostawi bez dalszego biegu protesty wniesione przez osobę do tego nieuprawnioną lub niespełniające warunków Kodeksu wyborczego - taki komunikat wydała dzisiaj Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W praktyce oznacza to, że protesty kierowane na podstawie uchwały Komisji z 10 maja br. nie będą rozpatrywane.

11.05.2020

Rząd post factum legalizuje drukowanie kart wyborczych

Wybory

Pakiety wyborcze będą do wykorzystania w tych wyborach, które przed nami - stwierdził w poniedziałek 11 maja wicepremier Jacek Sasin. Tłumaczył też, że druk kart wyborczych zlecił rząd, bo należało zabezpieczyć przeprowadzenie wyborów 10 maja. Nie zmienia to faktu, że gdy zlecano druk kart wyborczych, nie było ku temu podstawy prawnej.

11.05.2020

PKW: Marszałek ma dwa tygodnie na zarządzenie nowych wyborów

Wybory

Brak możliwości głosowania na kandydatów jest równoznaczny w skutkach z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Oznacza to, że marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na ponowne zarządzenie wyborów - ogłosiła w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza. I dodała, że nie będzie sprawozdania dla Sądu Najwyższego.

11.05.2020