Senat: Zmiany w prawie wyborczym bez poprawek

Administracja publiczna Wybory

Bez zmian Senat przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, która przewiduje m.in. ograniczenia w kandydowaniu osób karanych, powrót do jednej komisji wyborczej, a także ujednolicają przepisy dotyczące wygaśnięcia mandatów.

01.02.2019

Zmiany w Kodeksie wyborczym już uchwalone

Wybory

Sejm uchwalił w nocy ze środy na czwartek nowelizację Kodeksu wyborczego. Zmiany dotyczą m.in. ograniczeń w kandydowaniu osób karanych, powrót do jednej komisji wyborczej, a także ujednolicają przepisy dotyczące wygaśnięcia mandatów.

31.01.2019

Jest projekt zmieniający Kodeks wyborczy

Wybory

Złożony w Sejmie projekt ma uregulować m.in. kwestię liczby i składów komisji wyborczych, powołania urzędników wyborczych czy terminów przy wpisie do rejestru wyborców. Zawiera też nowy zapis o pozbawieniu prawa wybieralności w wyborach na wójta.  

23.01.2019

Przed rozwiązaniem komitety wyborcze muszą zadbać o dane osobowe

Wybory

Podmioty i osoby tworzące komitety wyborcze nie mogą po rozwiązaniu komitetów dowolnie przetwarzać danych osobowych zebranych na cele kampanii. W związku z tym Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina o obowiązkach administratorów związanych z czasem przechowywania danych.

14.01.2019

Rzecznicy badają, czy sędzia kandydujący w wyborach powinien zrzec się urzędu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory

Kandydując w wyborach na prezydenta miasta sędzia powinien rozważyć zrzeczenie się urzędu przed kampanią wyborczą - uznała Krajowa Rada Sądownictwa. Podkreśliła, że sędzia pozostający w służbie czynnej nie może jednocześnie prowadzić kampanii wyborczej i sprawować wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem RPO wystarczy, by wziął na ten czas urlop

20.12.2018

RPO odwołuje się do sądu ws. spotu wyborczego PiS

Wybory

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie spotu wyborczego Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, o co wnioskował rzecznik praw obywatelskich, którego zdaniem spot nawoływał do nienawiści.

10.12.2018

Samorządy chcą powrotu poprzednich rozwiązań prawa wyborczego

Samorząd terytorialny Wybory

Kodeks wyborczy powinien być zmieniony, bo wiele znowelizowanych w styczniu przepisów nie sprawdziło się  – uważają samorządowcy. Ich zdaniem konieczna jest m.in. likwidacja korpusu urzędników wyborczych oraz przywrócenie jednej obwodowej komisji wyborczej.

30.11.2018

Przed kolejnymi wyborami konieczne zmiany w prawie

RODO Wybory

Pięciu członków komisji to za mało - w dodatku skompletowanych nieraz dopiero w przeddzień wyborów. Często nie było już czasu, aby ich przeszkolić – wskazuje dr Jarosław Zbieranek z biura RPO. I przed kolejnymi wyborami proponuje m.in. zmiany w procedurze dopisania do rejestru wyborców online.

15.11.2018
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski