Samorządy chcą powrotu poprzednich rozwiązań prawa wyborczego

Samorząd terytorialny Wybory

Kodeks wyborczy powinien być zmieniony, bo wiele znowelizowanych w styczniu przepisów nie sprawdziło się  – uważają samorządowcy. Ich zdaniem konieczna jest m.in. likwidacja korpusu urzędników wyborczych oraz przywrócenie jednej obwodowej komisji wyborczej.

30.11.2018

Przed kolejnymi wyborami konieczne zmiany w prawie

RODO Wybory

Pięciu członków komisji to za mało - w dodatku skompletowanych nieraz dopiero w przeddzień wyborów. Często nie było już czasu, aby ich przeszkolić – wskazuje dr Jarosław Zbieranek z biura RPO. I przed kolejnymi wyborami proponuje m.in. zmiany w procedurze dopisania do rejestru wyborców online.

15.11.2018

Wyniki II tury wyborów samorządowych do godz. 12

Wybory

Są już pierwsze oficjalne wyniki II tury wyborów samorządowych. Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała, że wszystkie wyniki powinniśmy poznać do południa. Wieloletni prezydenci Gdańska - Paweł Adamowicz i Krakowa - Jacek Majchrowski pozostają na stanowiskach po drugiej turze wyborów.

05.11.2018

Nie każdy post na facebooku jest materiałem wyborczym

Wybory

Informacji zamieszczonej na facebooku przez osobę prywatną, która nie jest związana z żadnym komitetem wyborczym uczestniczącym w wyborach samorządowych i prowadzącym kampanię wyborczą, nie można zaliczyć do materiałów wyborczych – stwierdził Sąd Okręgowy w Zamościu.

31.10.2018

Druga tura wyborów łatwiejsza do przygotowania

Wybory

Przed drugą turą głosowań 649 gmin czeka ponowna organizacja wyborów. Obowiązki w ramach przygotowań będą takie same, ale po doświadczeniach pierwszej tury łatwiej będzie je wykonać.

26.10.2018

Protesty wyborcze trzeba udowodnić

Wybory

Nie wystarczy wskazać naruszenia przepisu prawa wyborczego, trzeba jeszcze wykazać, że to naruszenie w realiach konkretnego okręgu istotnie wpłynęło na wynik wyborów – podkreśla Wiesław Kozielewicz,...

23.10.2018