Wyborów w niedzielę nie będzie, potem SN je unieważni i będzie nowy termin

Wybory

Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie - wynika z opublikowanego późnym wieczorem w środę wspólnego oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina. Wybory te mają odbyć się korespondencyjnie.

07.05.2020

Sejm w czwartek zagłosuje w sprawie ustawy o głosowaniu korespondencyjnym  

Wybory

Głosowanie w Sejmie nad stanowiskiem Senatu, który we wtorek odrzucił ustawę o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, odbędzie się w czwartek rano. Wcześniej głosowanie to miało odbyć się w środę, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że uchwała Senatu nie dotarła jeszcze do Sejmu.

06.05.2020

Przekazaniem przez gminy danych wyborców Poczcie Polskiej zajmie się prokuratura

Samorząd terytorialny Prokuratura Wybory

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez gminy, które przekazały Poczcie Polskiej listy wyborców, składa Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Pierwsze dotyczą dwunastu samorządów. Organizacja podkreśla, że każde działanie czy decyzja władz publicznych musi mieć oparcie w przepisach.

06.05.2020

Wybory przy urnach 10 maja niemożliwe, nie ma kto zarządzić druku kart

Wybory Koronawirus

Jeśli Sejmowi nie uda się obalić senackiego weta w sprawie przepisów dotyczących głosowania korespondencyjnego, powstanie problem, bo nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów stacjonarnych 10 maja. Wciąż niekompletne są składy niektórych komisji wyborczych. Nie ma też organu, który mógłby zarządzić legalny druk kart wyborczych.

06.05.2020

Marszałek pyta TK o możliwość przesunięcia wyborów

Wybory

W środę rano marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek z pytaniem, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie zgodne z konstytucją. To przygotowanie wariantu rezerwowego na wypadek, gdyby w Sejmie nie było większości do odrzucenia weta Senatu do ustawy o wyborach korespondencyjnych.

06.05.2020

Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich

Wybory

Po wielogodzinnej debacie Senat odrzucił we wtorek 5 maja br. ustawę umożliwiającą przeprowadzenie wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w trybie korespondencyjnym. Za wnioskowanym przez trzy senackie komisje odrzuceniem ustawy było 50 senatorów, przeciw opowiedziało się 35, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

05.05.2020

Marszałek wspólnie z TK szuka sposobu na przesunięcie wyborów

Wybory

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiada skierowanie pytania do Trybunału Konstytucyjnego, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie sprzeczne czy zgodne z konstytucją. Zapyta również przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o możliwość powrotu do poprzednio obowiązujących przepisów Kodeksu wyborczego.

05.05.2020

Wybory prezydenckie za granicą z problemami, bez względu na ich formę

Wybory Koronawirus

Głosowanie korespondencyjne za granicą będzie wątpliwe ze względu na czas i logistykę. Wysyłka pakietu wyborcy i odesłanie go po głosowaniu musiałoby się odbyć w bardzo krótkim czasie. Wybory tradycyjne nie są możliwe, między innymi dlatego że część krajów odmówiła na to zgody. A uniemożliwienie głosowania zagranicą może być jednym z powodów unieważnienia wyborów.

04.05.2020

Wybory korespondencyjne w Senacie, będzie mało czasu na nowe komisje

Wybory Koronawirus

Na powołanie nowych, gminnych komisji wyborczych, zostaną dwa lub trzy dni. Na razie komisarze wyborczy nie mogą podejmować kroków w tym zakresie, bo nie ma podstaw prawnych. Tymczasem wciąż trwa kompletowanie członków komisji zgodnie z obecnymi przepisami, bo są rezygnacje osób, które wcześniej się zgłosiły.

04.05.2020

Zalasiński: Głosowanie korespondencyjne poza kontrolą niezależnych organów wyborczych

Wybory Koronawirus

W momencie wydania kart wyborczych listonoszom organy władzy publicznej w ogóle stracą kontrolę nad prawidłowością przebiegu wyborów, nad weryfikacją komu i ile kart zostało wydanych – uważa dr Tomasz Zalasiński. Jego zdaniem ustawa regulująca wybory korespondencyjne jest niedoskonała z punktu widzenia zasad prawidłowej legislacji i rodzi ryzyko przestępstw

02.05.2020

Human Rights Watch: W Polsce szykują niedemokratyczne wybory

Administracja publiczna Wybory

Apelujemy by wybory w Polsce były wolne, równe i bezpieczne - napisała w opublikowanym właśnie oświadczeniu Human Rights Watch, organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka. Organizacja krytykuje zmianę sposobu głosowania na korespondencyjny jako ryzykowny aspekt zaburzający uczciwość i transparentność tych wyborów.

01.05.2020

Jest projekt regulujący przesyłki w głosowaniu korespondencyjnym

Wybory Koronawirus

Projekt rozporządzenia ministra infrastruktury dotyczy trybu doręczania i odbierania pakietów wyborczych osobom, które mają do tego prawo obecnie, czyli niepełnosprawnym i seniorom oraz osobom w kwarantannie i izolacji. Będą dostarczane do drzwi osób w kwarantannie, a seniorom i niepełnosprawnym – jeśli to zgłoszą przy otrzymaniu pakietu.

30.04.2020

Szef PKW: Wybory 10 maja pod dużym znakiem zapytania

Wybory

Przeprowadzenie wyborów może nie udać się w pełnym zakresie z uwagi na trudności techniczne i organizacyjne, w obliczu braku przepisów, z uwagi na brak porozumienia wśród sił politycznych, by w szczególnej sytuacji podjąć działania - ocenia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

30.04.2020

Koronawirus odstraszył chętnych do komisji wyborczych

Wybory

W części miast nie zgłosiło się na tyle dużo chętnych, by skompletować wszystkie spośród planowanych komisji wyborczych. W Warszawie udało się powołać komisje tylko w jednej trzeciej wszystkich obwodów głosowania, podobnie w Gliwicach, Wrocławiu czy Przemyślu. Bardzo trudna sytuacja pod tym względem jest w Sopocie, gdzie powstały tylko 2 na 21 komisji czy w Kaliszu, gdzie udało się powołać 4 komisje na 56.

29.04.2020

Szef PKW: Z tą ustawą nie da się przeprowadzić wolnych wyborów

Wybory

Jest tyle zastrzeżeń wobec projektu o głosowaniu korespondencyjnym, że obawiam się, iż w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów - ocenił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Powiedział też, że będą trudności z przeprowadzeniem tradycyjnego głosowania, bo do komisji wyborczych zgłosiło się za mało osób.

28.04.2020

Samorządy nie chciały udostępnić Poczcie danych wyborców, zrobiło to Ministerstwo Cyfryzacji

Wybory

Prezydenci części miast nie przekazali Poczcie Polskiej spisu wyborców, twierdząc, że nie ma do tego podstawy prawnej. Rząd znalazł inny sposób na przekazanie danych. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło Poczcie informacje z rejestru PESEL. Problem w tym, że to nieco inna baza, bo rejestr PESEL nie zawiera informacji o osobach dopisanych do rejestru wyborców poza miejscem zameldowania.

28.04.2020

Największe miasta nie przekażą Poczcie Polskiej spisów wyborców 

Samorząd terytorialny RODO Wybory

Prezydenci 12 miast współtworzących Unię Metropolii Polskich poinformowali w poniedziałek, że wyrażają sprzeciw wobec wniosku Poczty Polskiej o przekazanie spisu wyborców na ich terenie. Jak wskazali w stanowisku, - Nie ma podstawy prawnej do przekazania Poczcie tych danych - stwierdzili w przyjętym stanowisku, które zamieściła na Twitterze prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

27.04.2020

Biuro OBWE krytycznie o projektowanych w Polsce wyborach

Administracja publiczna Wybory

Wprowadzanie tak istotnych zmian na tak krótko przed datą wyborów i w czasie, gdy przygotowania do wyborów już trwały, nie jest zgodne z zasadami stabilności ustawodawstwa wyborczego oraz pewności prawa - stwierdza w swojej opinii Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka ODIHR, czyli agendy OBWE monitorującej wolne wybory w państwach należących do tej organizacji.

27.04.2020