Obserwatorzy wyborów: Tajność głosowania nie zawsze zachowana

RODO Wybory Koronawirus

Od lat zauważamy, że są problemy z tajnością - Polacy nie przykładają wagi do tego, że powinni oddawać głos w sposób tajny. Członkowie komisji wyborczej też często nie interesują się tym. Ludzie stawiają znak X, kładąc kartę na urnach, parapetach, nie przejmując się, że ktoś może zobaczyć, jak głosują – mówi Weronika Czaplewska

04.07.2020

Tylko istotne naruszenia procedury mogą podważyć wynik wyborów

Wybory Koronawirus

Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że wybory mogą być unieważnione tylko wtedy, gdy naruszenia procedury wyborczej mogły mieć wpływ na wynik głosowania. Ograniczenie zakresu protestu i kontroli wyborów przez Sąd Najwyższy wyłącznie do niektórych czynności przebiegu głosowania lub tylko do jednej tury jest niedopuszczalne.

04.07.2020

Luka w prawie może uniemożliwić głosowanie "dopisanym" wyborcom

RODO Wybory Koronawirus

Wielu wyborców nie ma świadomości, że po dopisaniu się do spisu wyborców przed pierwszą turą, są w tym spisie również w drugiej i powinni zagłosować w tym samym miejscu. Jeśli tego nie planują, powinni pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Ale tylko tam, gdzie oddali głos w pierwszej turze. Jeśli ktoś się dopisał w odległym miejscu, ma problem.

03.07.2020

Wybory w wakacje to wyzwanie dla małych gmin turystycznych

Wybory Koronawirus

Głosowanie w sezonie urlopowym to poważny problem organizacyjny, bo w wielu miejscowościach tysiące turystów dopisały się do spisów wyborców lub przyszły głosować z zaświadczeniami. Gminy muszą zadbać, by nie zabrakło kart do głosowania, bo podczas pierwszej tury liczba wyborców była często dwa razy większa niż głosujących mieszkańców. Podobne problemy mogą pojawić się 12 lipca.

02.07.2020

Wynagrodzenie za udział w komisji wyborczej bez podatku

PIT Administracja publiczna Wybory

Członkowie komisji wyborczych nie muszą płacić podatku dochodowego od otrzymanych wynagrodzeń. Zgodnie z prawem, jest to dieta związana z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich. Zwolnienie z podatku dotyczy kwot do trzech tysięcy złotych.

01.07.2020

Reżim sanitarny i nowe zasady utrudniały pracę komisjom wyborczym

Wybory Koronawirus

Obostrzenia sanitarne i nowe zasady wyborów w czasie pandemii znacznie spowalniały pracę komisji wyborczych. Konieczne było pilnowanie liczby osób w lokalu, a obowiązek ciągłego dezynfekowania wyłączał jednego członka z merytorycznych zadań. Wątpliwości budziło postępowanie z pakietami wyborczymi, znowu były problemy z dopisanymi do spisu przez internet i brakowało kart.

01.07.2020

Wyborca na urlopie w drugiej turze może nie zagłosować

Wybory Koronawirus

Chęć głosowania korespondencyjnego można zgłosić tylko dziś do północy. Pakiet wyborczy dostaniemy jednak tylko na ten sam adres, co przed pierwszą turą. Może to być sporym utrudnieniem dla urlopowiczów. Za to do spisu wyborców można dopisać się w innym miejscu. Najbezpieczniejszą opcją jest uzyskanie zaświadczenie o prawie do głosowania,

30.06.2020

Tylko trzy dni na zgłoszenie protestów wyborczych

Wybory Koronawirus

Głosowanie na kartach bez pieczęci, niedostarczenie na czas pakietów za granicą czy naruszenia procedury w komisjach wyborczych - to tylko niektóre okoliczności mogące stanowić podstawę do złożenia protestów wyborczych do Sądu Najwyższego. W czasie pandemii drastycznie skrócono termin na złożenie protestów - z 14 dni do trzech - od ogłoszenia wyników przez PKW.

29.06.2020

PKW ocenia, że frekwencja może być bardzo wysoka

Wybory Koronawirus

W województwach pod względem najwyższej frekwencji w wyborach prezydenckich na godzinę 17 przoduje Mazowsze i Małopolska. Trzecie jest województwo podkarpackie. W całym kraju doszło do 242 przestępstw i wykroczeń związanych z wyborami.

28.06.2020

Stan nadzwyczajny po pierwszej turze wyborów przesunąłby drugą turę

Wybory Koronawirus

Pojawiają się pytania - co z drugą turą wyborów, gdyby po pierwszej ogłoszono stan nadzwyczajny - np. z powodu gwałtownego wzrostu zachorowań na koronawirusa. Wszystkie terminy kalendarza wyborczego zostają wtedy zawieszone - a druga tura mogłaby się odbyć dopiero po ustaniu stanu nadzwyczajnego. Nawet gdyby został on wprowadzony tylko w jednym województwie czy gminie.

26.06.2020

Chorzy powinny mieć prawo głosu, mimo że w pandemii są bardziej narażeni

Wybory Koronawirus

Osoby chore czy starsze, przebywające w szpitalach lub domach opieki nie powinny być pozbawione prawa głosowania. Tymczasem w wielu placówkach, tzw. obwodach odrębnych, nie będzie komisji wyborczych przez pandemię. Jednocześnie prawo wyłącza głosowanie korespondencyjne w takich miejscach. Osoby takie, jeśli uznają, że ograniczono ich prawa wyborcze, będą mogły złożyć protest wyborczy.

26.06.2020

Przez pandemię mniej będzie społecznych obserwatorów wyborów

Wybory Koronawirus

Być może w obecnych wyborach akcja społecznej kontroli w lokalach wyborczych byłaby bardziej potrzebna, między innymi z uwagi na ciągłe i niezrozumiałe zmiany prawa, które dokonywały się w czasie przedwyborczym, niepowodzenie wyborów 10 maja i niepewność kolejnego terminu. Jednak warunki epidemii nie dają szans na jej przeprowadzenie – mówi dr hab. Jacek Haman z Uniwersytetu Warszawskiego.

26.06.2020

Drzwi do lokali wyborczych powinny być otwarte

Wybory Koronawirus

Otwarte drzwi do lokali wyborczych, własne długopisy i oczywiście maseczki, dezynfekcja i odstęp od innych osób. Specjalny reżim dla członków komisji wyborczych. Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny wydali wytyczne, jak zachować się podczas wyborów.

25.06.2020

Poczta doręcza pakiety wyborcze do osób w kwarantannie

Wybory Koronawirus

Poczta Polska ma dostarczyć pakiety wyborcze osobom w kwarantannie do 26 czerwca. Przewidziano w takich wypadkach specjalną procedurę, bez wrzucania do skrzynek odbiorczych. Wszystkie pakiety doręczają dwuosobowe komisje składające się z pracowników, którzy zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej, takie jak jednorazowe rękawiczki, maseczki i środki dezynfekujące.

25.06.2020

Wybory za granicą - chaos organizacyjny może się skończyć masą protestów

Wybory Koronawirus

Mimo napiętych terminów, wielu Polaków na całym świecie nie otrzymało jeszcze pakietów wyborczych. Zdarza się, że są one wybrakowane czy zawierają karty bez pieczęci. Głosowanie utrudniają też lokalne obostrzenia – w Niemczech nie można osobiście odebrać i dostarczyć kart, w Emiratach - odwrotnie - nie można wysłać ich pocztą, przy jednoczesnym... ograniczeniu przemieszczania się. Efektem głosowania za granicą mogą być liczne protesty wyborcze.

25.06.2020

Nie zdejmiesz maseczki - nie dostaniesz karty do głosowania

Wybory Koronawirus

Członek komisji wyborczej w celach identyfikacji może zażądać od wyborcy ściągnięcia maseczki. Odmowa grozi nieotrzymaniem karty do głosowania, choć w niektórych wypadkach można będzie taką decyzję skutecznie zaskarżyć, bo przepisy nie są w tej kwestii precyzyjne.

25.06.2020

Nie ma pakietu, będzie skarga lub protest wyborczy

Wybory Koronawirus

Właśnie minął termin dostarczenia pakietów wyborczych - jeśli karta do głosowania nie dotarła do wyborcy, to pozbawienie czynnego prawa wyborczego i powód do złożenia protestu wyborczego. Gminy mają wysyłkę w większości za sobą, a Poczta Polska zapewnia o terminowości dostarczania. Kłopot może być z osobami, które dopiero znajdą się w kwarantannie - mogą wnioskować o pakiety do piątku i trzeba je im szybko dostarczyć.

24.06.2020