Wniosek o przeprowadzenie 15 października referendum ogólnokrajowego rząd skierował do Sejmu w poniedziałek. W czwartek, najpierw rano Sejm przyjął wniosek rządu o przeprowadzenie referendum, a po południu po burzliwych wystąpieniach posłów Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa.

 

Rada ministrów przedstawiła cztery pytania:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?".
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Początkowo pierwsze pytanie zaprezentowane publicznie przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego brzmiało inaczej: „Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?”. Inne brzmienie miało drugie pytanie, którego prezentacji dokonała Beata Szydło, była premier. Brzmiało: „Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?”.

Czytaj w LEX: Gminne obowiązki profrekwencyjne w wyborach parlamentarnych w 2023 r. >

Do uchwały Sejmu został dołączony kalendarz wyborczy. Zgodnie z nim:

  • do 5 września uprawnione podmioty mają zawiadomić PKW o zamiarze uczestniczenia w kampanii referendalnej w programach radiowych i telewizyjnych nadawców publicznych
  • do 27 września ustalone kolejności rozpowszechniania audycji referendalnych.
  • od 29 września do 13 października nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji referendalnych podmiotów uprawionych
  • 13 październik do godz. 24.00 – zakończenie kampanii referendalnej
  • 15 październik godz. 7.00-21.00 głosowanie

Uchwałę Sejmu o zarządzeniu referendum ogłasza się w Dzienniku Ustaw.

O referendum pisaliśmy także:

 

Nowość